Karamollaoğlu: Son zamanlarda İran'la aramızı açmak için birtakım çalışmalar yapılıyor

Hükümetin dış politikasını eleştiren Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, "Dış politikamız iflas etti. Şimdi içinde bulunduğumuz durumdan nasıl kurtulacağımızı bilemiyoruz. Sayemizde ABD Suriye’ye girdi" dedi.

Karamollaoğlu: Son zamanlarda İran'la aramızı açmak için birtakım çalışmalar yapılıyor
Karamollaoğlu: Son zamanlarda İran'la aramızı açmak için birtakım çalışmalar yapılıyor Zehra

Saadet Partisi (SAADET) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

Türkiye’nin Rusya ve ABD ile imzaladığı anlaşmalara değinen Karamollaoğlu, “Dün akşam Putin ile Sayın Cumhurbaşkanı  bir araya geldiler ve 10 maddelik bir protokol imzalandı. Aynı zamanda 120 saatlik ateşkes süreci de doldu. Süreçle alakalı ne yazık ki tam bir kargaşa yaşıyoruz. Bir tarafta ABD’nin stratejik müttefikimiz olduğu vurgulanıyor ama ABD’nin bizim dostumuz olup olmadığı konusunda tereddütler var” diye konuştu.

‘ABD, SURİYE’DE KALMAK NİYETİNDE’

“ABD’nin aldığı tavır bizi ciddi manada endişe ettiriyor” diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Dış politikada  sıkıntılar var, dış politikamız iflas etti. Suriye sorunu 10 yıl öncesinde yoktu lakin şimdi var, bize milyarlara mal oldu, yüzlerce şehit verdik. Suriye mahvoldu milyonlarca insan yurdunu terk edip mülteci konumuna düştü. Şimdi içinde bulunduğumuz durumdan nasıl kurtulacağımızı bilemiyoruz. Sayemizde ABD Suriye’ye girdi. Suriye darmadağın oldu, biz hâlâ Suriye’nin toprak bütünlüğü türküsünü söyleyerek geziyoruz. Herkes bilmeli ki ABD Orta Doğu’ya, Suriye’ye girdi ve burada kalmak niyetinde.”

‘ABD’NİN BİR AMACI DA İRAN’LA ÇATIŞMAYA GİRMEMİZ’

ABD’nin Türkiye ve İran’ın çatışmaya girmesini istediğini belirten Karamollaoğlu, “Son zamanlarda İran’la Türkiye’nin arasını açmaya yönelik birtakım çalışmalar var. 400 yıldır problem yaşamadığımız İran’la eğer bu güçler bizi çatışma noktasına getirebilirlerse en büyük başarıyı elde etmiş olurlar. Biz de, İranlılar da dikkatli olmak mecburiyetindeyiz. Bizim birbirimizle kavgalı hale gelmemiz Ortadoğu barışına, Türkiye’nin güvenliğine, İran’ın güvenliğine indirilmiş en büyük darbe olur. Israrla söylüyoruz; Ortadoğu’nun problemini Ortadoğu’daki ülkeler çözmeli. Türkiye, Suriye, İran, Irak, Ürdün, Lübnan… Biz bir araya gelerek bu problemi çözmek zorundayız. Ama buraya bu bölgede menfaati olanlar, özellikle de İsrail’in ileriye matuf projelerini benimseyenler müdahale ederse emin olun ki buradan barış çıkmaz. Suriye ile ilgili yanlış bir politika izlendi, bundan sonra bu yanlışlıktan dönülmeli. Bu yanlışlıktan dönülmenin en önemli gerekçesi de yaptığımız yanlışlıkları görmek ve hatırlamak olmalıdır. Yanlış görülmeden, kabul edilmeden doğru bulunmaz”” ifadelerini kullandı.

‘EKONOMİ PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI, O YÜZDEN TRUMP EKONOMİYLE TEHDİT EDİYOR’

Hükümetin ekonomi politikasını da eleştiren Temel Karamollaoğlu, “Siz ekonomi ne kadar iyi derseniz deyin ekonomik problemleri yaşayanlar bunu bilir ve hisseder. Ne yazık ki ekonomimiz adeta pamuk ipliğine bağlıdır. O yüzden Trump sizi askeri olarak canınızı okurum demiyor ekonominizi çökertirim diyor. Lafı bile Türkiye’yi etkiliyor. Yapılması gereken en öncelikli ve aciliyetli adım ekonominin toparlanması ve düze çıkarılmasıdır” dedi.

İslamianaliz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam