bodrum escort

'Mescitsiz Okul Kalmasın': İstanbul'da 19 okula mescit inşa edildi, 70 okula daha yapılacak

İnsan Vakfı'nın projesi kapsamında okullara mescit yapıldı yapılıyor..

'Mescitsiz Okul Kalmasın': İstanbul'da 19 okula mescit inşa edildi, 70 okula daha yapılacak
'Mescitsiz Okul Kalmasın': İstanbul'da 19 okula mescit inşa edildi, 70 okula daha yapılacak Zehra

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), amacı, “Dindar nesil yetiştirmek” olan İnsan Vakfı ile 2016 yılında masaya oturdu. Vakfın, “İbadet etmenin yaşı ve cinsiyeti yoktur” diyerek hazırladığı, “Mescitsiz Okul Kalmasın” projesi Bakanlığın onayına sunuldu.

MEB’in, projeyi onaylamasının ardından İstanbul'da ilköğretim okullarına, ortaokullara ve liselere 19 mescit inşa edildi. İnsan Vakfı’nın dönemin Genel Sekreteri Metin Baksi, proje ile 90 okula mescit yapılacağını açıkladı.

BirGün'den Mustafa Mert Bildiricin'in haberine göre Bakanlık, onayladığı projenin reklam ve tanıtım işlerini de üstlendi. İstanbul’daki reklam panolarına projenin tanıtım afişleri asıldı. Proje kapsamında aralarında ilköğretim okullarının da yer aldığı 19 okula mescit yaptırıldı. Mescit yapılan okulların bazıları, vakfın internet sitesinde, “Kadıköy 29 Ekim İlköğretim Okulu, Asımın Nesli İmam Hatip Ortaokulu, Etiler Anadolu Lisesi” ve “Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” şeklinde sıralandı.

“Mescitte ve minder üzerinde” ders

2016 yılında MEB ile imzaladığı protokole dayanarak okullar mescit yaptıran vakıf, 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde de İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzaladı. Yeni protokol ile mescit yapılacak okul sayısının daha da artırılacağı, 70 okula daha mescit yaptırılacağı ifade edildi. Proje ile mescit inşa edilen okulların din derslerinin “mescitte ve minder üzerinde” verilebileceği açıklandı.

Maarif ile bağlantılı

İnsan Vakfı’nın kurucuları arasında yer alan ve ilk Genel Başkanı olan Yunus Torpil, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu’nda da bulunuyor. Torpil, MEB bütçesinden 541 milyon lira aktarılan Maarif’in yedi yöneticisinden biri olarak görev yapıyor.

t24

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!