Metropoll'den 'Erdoğan'a görev onayı' anketi: Erdoğan'ı onaylayanların oranı ne kadar?

Metropoll araştırma şirketinin “Türkiye’nin Nabzı Ağustos 2018” anketine göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın görevini onaylayanların oranı yüzde 44.5’e düştü. Erdoğan’a destek 24 Haziran seçimleri sonrasında yüzde 53.1’e kadar çıkmıştı.

Metropoll'den 'Erdoğan'a görev onayı' anketi: Erdoğan'ı onaylayanların oranı ne kadar?
Metropoll'den 'Erdoğan'a görev onayı' anketi: Erdoğan'ı onaylayanların oranı ne kadar? Zehra

Metropoll araştırma şirketinin “Türkiye’nin Nabzı Ağustos 2018” anketine göre, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın görevini onaylayanların oranı yüzde 44.5’e düştü. Erdoğan’a destek 24 Haziran seçimleri sonrasında yüzde 53.1’e kadar çıkmıştı.

Erdoğan’a görev onayı 24 Haziran seçimleri sonrasında yüzde 53,1’e kadar çıkmış durumdaydı. Ankete göre, Erdoğan’ın görevini onaylamayanların oranı ise yüzde 38.2’den yüzde 46.7’ye yükseldi. 

Ankette, MHP seçmeninin yüzde 68.6’sının Erdoğan’a verdiği destek dikkat çekiyor. Mayıs ayı anketinde ise bu oran yüzde 30 civarındaydı. Metropoll ’ün paylaştığı grafiğe göre kriz dönemlerinde Erdoğan’a verilen görev onayında düzenli bir yükselme gözlemleniyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yüzde 67.6’larda olan Erdoğan’a desteğin 24 Haziran seçiminden yaklaşık üç ay sonra ciddi oranda düşüş göstermesi ise bir diğer dikkat çeken unsur oldu. Ankete göre Erdoğan’a görev onayında en düşük destek HDP ve CHP seçmeninden geliyor.

HDP seçmeninin yüzde 94,1’i Erdoğan’a görev onayı vermezken, CHP seçmeninin de yüzde 92,4’ü de desteklemiyor. Araştırmaya göre Erdoğan, diğer partilere oy veren seçmenin desteğini de ciddi oranda kaybetmiş görünüyor. Bu seçmen kitlesinin de yüzde 65.5’i Erdoğan’ı onaylamıyor.

İyi Parti de ise Cumhurbaşkanı’na destek, sadece yüzde 4,.6 olarak anket sonuçlarına yansıyor.

t24

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam