Suriye ordu birlikleri Han Şeyhun’a girdi...

Suriye ordu birliklerinin İdlib’te Han Şeyhun’a kasabasına girdiği haberleri geldi.

Suriye ordu birlikleri  Han Şeyhun’a girdi...
Suriye ordu birlikleri  Han Şeyhun’a girdi... Zehra

Suriye ordu birliklerinin Halep-Şam otoyolu üzerindeki Han Şeyhun'a girdiği iddia edildi. Nusra terör örgütüne bağlı silahlı gurupların  bölgeden çekildiği belirtiliyor.

NTV'de yer alan habere göre Açıklama merkezi İngiltere'de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden geldi. 

Rusya'nın desteğiyle Hama kırsalında ilerleyen Suriye ordu birlikleri  2014'ten bu yana muhaliflerin elinde bulunan Han Şeyhun'a girdiği belirtildi. 

Muhaliflerin bölgeden çekildiği de bildirildi. Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında Han Şeyhun'u da içeren alanı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan etmişti. 

Han Şeyhun'un yaklaşık 10 kilometre güneyinde ise Türk silahlı kuvvetlerine ait bir gözlem noktası bulunuyor. 

Timetürk'te yer alan habere göre: Türk Silahlı Kuvvetleri, gün içinde İdlib'de askeri konvoyunun hedef alındığını ve rejimin saldırısında 3 kişinin öldüğünü açıklamıştı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Pentagon “Suriye'nin kuzeybatısındaki askeri operasyonları yakından takip ediyoruz” açıklaması yaptı, Suriye ve Rusya'nın da bölgede büyük çaplı operasyonlardan kaçınması çağrısında bulundu.

TSK açıklamasında saldırı Ankara'nın Rusya ile olan anlaşmalarının ihlali olarak değerlendirilmişti.

Reuters'ın haberine göre ise İdlib'de çatışan El Kaide'nin Suriye kolu Heyet-ü Tahrir Eş-Şam (HTŞ) terör örgütü, Salı günü Telegram hesabından yayımladığı mesajda örgütün Han Şeyhun'un güney bölgelerinde yeniden konuşlandığını ve Hama vilayeti çevresindeki bölgelerin kontrolünü hâlâ ellerinde bulundurduklarını duyurdu.

HTŞ, "Düşman güçlerinin vahşi bombardımanı sonrası mücahitler dün gece Han Şeyhun'un kuzeyinde yeniden mevzilendi. Han Şeyhun'un güneyi hala mücahitlerin kontrolünde" dedi.

İdlib'e bağlı Han Şeyhun kasabası, Şam ile Suriye ordusunun 2016'da Şam karşıtı savaşan gruplardan geri aldığı Halep şehrini birbirine bağlayan stratejik öneme sahip M5 otoyolu üzerinde bulunuyor.

Suriye hükümetine bağlı birlikler M5 otoyolunun bir kısmının da kontrolünü geri aldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam