bodrum escort

Bugün Arife ve Hacılar Arafat’ta, Teşrik Tekbirleri Başladı

Hac farizasını yerine getirmek için dünyanın dört bir yanından Mekke’de bulunan 2 milyona yakın hacı adayı, bugün Arafat’a çıktı.

Bugün Arife ve Hacılar  Arafat’ta, Teşrik Tekbirleri Başladı
Bugün Arife ve Hacılar  Arafat’ta, Teşrik Tekbirleri Başladı Zehra

Bugün Müslümanlar için büyük bir ibadet günü olan ve Hicri takvime göre Zilhicce' nin dokuzcu günü Kurban Bayramı'nda bir önceki gün olan 'Arefe Günü' olarak kabul ediliyor.

Dün sabah saatlerinden itibaren Arafat’a hareket eden ve Cebelü’r-Rahme’yi (Rahmet Tepesi) dolduran hacı adayları bugün “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk” yakarışlarıyla Arafat’ta vakfeye duracak. Hz. Adem’in tövbe ve duasının kabul edildiği mekan olan Arafat, haccın ilk aşamalarından birini oluşturuyor.

'Arefe Günü' farz namazları sonrasında getirilen 'Teşrik Tekbiri' zikri Müslümanların önemli dini vazifelerindendir.

Kurban Bayramı’nın arefe gününün (bugün) sabah namazından itibaren bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit farz namazına müteâkip birer defa getirilen tekbire, “teşrik tekbiri” denir.

Teşrik tekbirlerini unutmayın

Arefe günü (bugün) sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç farz namazının arkasından birer defa,  “Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” diye tekbir getirilir ki, buna “teşrîk tekbiri” denir.

Milli Gazete

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!