Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Yükselen Güç: Direniş ve İran

S-400 hava savunma sistemleri, ABD başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ve Körfez ve sınırımızdaki sıcak gelişmeler devam ederken İran’ın misilleme yapar gibi İngiliz gemilerine Hürmüz Boğazı’nda el koyması gündeme bomba gibi düştü.

Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Yükselen Güç: Direniş ve İran
Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Yükselen Güç: Direniş ve İran Zehra

Bir haftayı daha geride bırakırken yine iç ve dış haberlerle gündemdeki yoğunluk azalmıyor. 

S-400 hava savunma sistemleri, ABD başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ve Körfez ve sınırımızdaki sıcak gelişmeler devam ederken İran’ın misilleme yapar gibi İngiliz gemilerine Hürmüz Boğazı’nda el koyması gündeme bomba gibi düştü. (1)

Daha sonra gelen haberlerde bunun bir adet olmadığı birden fazla tankere el konduğu ortaya çıktı. (2)

İngiltere petrol tankerlerini İran hücumbotlarından koruyabilmek için Körfez'e ikinci bir savaş gemisi gönderiyor. Halihazırda Akdeniz'de bulunan HMS Duncan adlı destroyer, önümüzdeki hafta HMS Montrose fırkateynine katılacak. 
 
İngiltere yalnızca sınırlı sayıda güç sevk edebileceği ancak gerginliği tırmandıracak herhangi bir ABD hamlesinde kendisini İran misillemelerinin hedefinde bulabileceği bir çatışmaya dahil olmanın eşiğinde.  (3)

Bu olay olmadan önce Hürmüz Boğazı İran-ABD gerginliğine sahne olmuş ve ABD İran’a it bir İHA’yı düşürdüğünü iddia etmişti. 

ABD’nin ihtarlara uymadığı gerekçesiyle İran'a ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıklamasıyla gözler Tahran’a çevrildi. Ancak yetkililer, herhangi bir kayıpları olmadığını savundu ve ABD’nin yanlışlıkla kendi İHA’sını vurmuş olabileceğini söyledi. (4)

Körfezde bunlar olurken Suudi rejimi Yemen’de zor durumda. Yemen’deki halk direniş hareketi Ensarullah Genel Sekreteri, yeni stratejik silahlar elde etme sözü verdi ve bunu gerçekleştirdi. Önümüzdeki günlerde askeri operasyonlarda yeni yöntemlerin ortaya çıkacağı belirtiliyor. Askeri uzmanlar, yeni insansız hava araçlarının intihar bombacısı uçaklardan çok daha fazla etkili ve tahripkar olduğunu söylüyor. Görünüşe bakılırsa bu önemli haberlerle birlikte Yemen'de savaşın denklemleri de değişecek. (5)

Ensarullah Hareketi liderlerinden Ali el-Gahum, Anadolu Ajansı'nın Arapça bölümüne bir açıklama yaparak, BAE güçlerinin Yemen çıkmasının gerekliliğini vurguladı. (6)

Bölgedeki gelişmelerden tedirgin olan Suudi relimi çareyi ABD’nin kanatları altına sığınmakta buldu. 

Suudi Arabistan haber ajansının (SPA) Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Kral Selman, 'bölgenin güvenliği ve istikrarının savunulması, barışın garanti altına alınmasında ortak çalışma düzeyinin yükseltilmesi' amacıyla ülkeye Amerikan kuvvetlerinin girişine ilişkin karara onay verdi. 

Kaynak, söz konusu kararın iki ülke arasında ortak iş birliğine dayanarak alındığını, her iki ülkenin de bölgenin güvenliği ve istikrarını korumak ve güçlendirmek yönünde arzulu olduklarını kaydetti. (7)

Olayları takip eden Rusya ise gelişmelerden tedirgin olduğunu açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve İran arasındaki cepheleşmenin, Rusya sınırları yakınlarında yaşandığını ve bölgedeki durumu istikrarsızlaştırabileceği için endişe verici olduğunu belirtti. (8)

Gündemdeki yerini koruyan önemli diğer bir haber de Nijerya ve burada tutuklu bulunan Şeyh İbrahim Zakzaki’nin durumu.

Hausa tv'nin aktardığına göre, Nijeryalı Şii-Ehli Beyt Mektebi mensubu Müslümanların lideri Şeyh Zakzaki ve eşi, Nijerya Yüksek Mahkemesi'ne tedavi olma amaçlı bir seyahat isteğinde bulundu.

Belirtildiğine göre, Şeyh Zakzaki'nin tedavi için düzenlemek istediği seyahat ise muhtemelen Hindistan'a olacak.  (9)

İran son günlerde ABD ile ciddi manada körfezde çatışırken ABD’ye destek veren İngiltere’nin olaya müdahil olması ile Hürmüz BNoğazı’ndaki tansiyon daha da arttı. Tüm bu haberler medyayı meşgul ederken İran’dan bölgenin güvenliği ile ilgili önemli bir açıklama geldi.

İRNA'nın bildirdiğine göre, Muhammed Cevad Zarif Amerikalı muhabirler ve medya editörlerine yaptığı açıklamada, "Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin terörizm ile mücadelede büyük rolü olduğunu" söyledi. (10)

Diğer bir önemli konu ise Türkiye ile ABD arasında süren s-400 krizi. İngiliz Times gazetesi başyazısında, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasıyla NATO daimi üyeliğinin de sorgulanacağı yorumunu yaptı.

Gazete, NATO'nun harekete geçmesi gerektiğini ancak stratejik öneme sahip Türkiye ile ilişkilerin bozulmaması için 'dikkatli adımlar atılması' gerektiğini yazdı. (11)

İşgalci İsrail rejimi ise S-400 olayını yakından takip ediyor. İsrail basını, Türk S-400'lerini İsrailli uzmanlara yorumlattı. S-400'lerin İsrail'in pek çok operasyonunu kısıtlayacağını belirten uzmanlar, “Ortadoğu hava sahasında yeni bir düzen yaratacak” dedi.

İsrailli uzmanlara göre asıl kritik soru, Türkiye'nin S-400'leri nereye yerleştireceği...(12)

Reuters'ın haberine göre ABD'de Cumhuriyetçi Senatörler Rick Scott ve Todd Young ABD Senatosu'na Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alan Türkiye'ye yaptırım uygulanması için çağrıda bulunduğu bir karar tasarısı sundu. Fakat ABD Başkanı Trump’ın yaptırım uygulama taraftarı olmadığı belirtiliyor. (13)

Yurtiçi haberlerde ise gündem AKP’nin belediye seçimlerindeki kaybı ve oy oranlarındaki düşüş.

PİAR'ın yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 62.5'i parlamenter sisteme geri dönülmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti. 

PİAR'ın aboneleriyle paylaştığı araştırma 6-11 Temmuz tarihleri arasında yüz yüze mülakat yöntemiyle yapılırken, çalışmaya Türkiye genelini temsil eden 26 ilden 2460 kişi katıldı. Hata payı (+/-) yüzde 2.4 olarak belirlendi.

"Türkiye'nin en önemli probleminin ne olduğu" sorusuna yüzde 26.4 ile 'Ekonomi' cevabı verilirken, 'Suriyeliler' yüzde 18 ile ikinci. 'İşsizlik’ yüzde 15.6 ile üçüncü. 'Terör’ ise geçmiş yıllara göre düşüş yaşayarak yüzde 7.7 ile altıncı sırada yer aldı.

Araştırmaya göre,  "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz" sorusunda AK Parti kararsızlar dağıtıldığında yüzde 36.7 ile ilk sırada olurken, CHP yüzde 29.1 ile ikinci. HDP yüzde 12.2 ile üçüncü, MHP ise yüzde 10.8 ile dördüncü. İYİ Parti yüzde 9.1 ile beşinci sırada ve baraj altı gözüküyor. (14)

Artık AK Parti’nin MYK toplantısında açıktan açığa “AK Partililerin çocuklarının AK Parti’ye oy vermediği” söyleniyor. Aslında bu sözün bir itiraf olduğunu kabul etmek lazım. AK Parti MYK üyeleri “bizim çocuklarımız bize oy vermiyor” diyemediği için “AK Partililerin çocukları AK Partiye oy vermiyor” cümlesi kuruyorlar. (15)


1- https://www.rasthaber.com/tr/haber/bati-asya/iran-devrim-muhafizlari-hurmuz-bogazi-nda-bir-ingiliz-tankerine-el-koyduk-63538
2- http://www.islamianaliz.com/h/73890/iran-ingiliz-tankerlerine-el-koydu
3- http://intizar.web.tr/alintilar/haber/7525/iran-yalniz-olmadigi-gibi-amerika-ve-ingiltere-de-guvenilir-muttefikle#.XTLPR-gzZPY
4- https://www.rasthaber.com/tr/haber/bati-asya/iran-dusurulen-iha-miz-yok-63522
5- http://intizar.web.tr/analiz/haber/7527/yemen-savasi-ve-caydiricilik-oyunu#.XTLPwugzZPY
6- https://www.rasthaber.com/tr/haber/dunya/ensarullah-bae-guclerinin-yemen-den-cikmasi-yemen-milletinin-istegidir-63520
7- https://www.rasthaber.com/tr/haber/dunya/arabistan-abd-kuvvetlerinin-ulkeye-girisini-onayladi-63555
8- https://www.rasthaber.com/tr/haber/dunya/abd-ve-iran-arasindaki-catisma-endise-verici-63551
9- https://www.rasthaber.com/tr/haber/dunya/seyh-zakzaki-nin-son-durumu-63519
10- http://www.7sabah.com.tr/haber/45845/zarif-bolge-ve-dunya-komutan-suleymaniye-borcludur/
11- http://www.7sabah.com.tr/haber/45838/times-gazetesi-basyazisi-s-400-satisi-turkiyenin-daimi-nato-uyeligine-dair-soru-isaretleri-doguruyor/
12- https://www.rasthaber.com/tr/haber/dunya/israilli-uzmanlar-s-400-ler-ortadogu-da-yeni-bir-duzen-yaratacak-63535
13- https://www.rasthaber.com/tr/haber/dunya/abd-de-turkiye-ye-yaptirim-uygulanmasi-icin-karar-tasarisi-sunuldu-63523
14- https://www.rasthaber.com/tr/haber/turkiye/piar-dan-secim-anketi-akp-oylarin-yuzde-36-7-sini-alabiliyor-63531
15- http://www.ekrangazetesi.com/haber/17562/elif-cakir-yazdi-ak-partililerin-cocuklari-ak-partiye-oy-vermiyor.html

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...