Ramazan Deveci: Neredeler mezhepçi olmadıklarını söyleyen Müslümanlar, Zakzaki'ye karşı niye duyarsızlar...

Neredeler mezhepçi olmadıklarını söyleyen Müslümanlar, neredeler Zulüm kimden gelirse ve kime yapılırsa karşı olduklarını söyleyenler, neredeler, niye onların gündemlerine Şeyh Zakzaki’nin Nijerya İslami hareketinin gördüğü zulümler yok…

Ramazan Deveci: Neredeler mezhepçi olmadıklarını söyleyen Müslümanlar,  Zakzaki'ye karşı niye duyarsızlar...
Ramazan Deveci: Neredeler mezhepçi olmadıklarını söyleyen Müslümanlar,  Zakzaki'ye karşı niye duyarsızlar... Zehra

Ekran Gazetesi yazarı Ramazan Deveci Nijerya İslami hareketi ve liderleri şeyh İbrahim Zakzaki’nin gördüğü zulümler karşısında Müslümanların duyarsızlığını yazdı…

İşte o yazı:

Şeyh İbrahim Zakzaki, Nijerya ‘da İslami faaliyetleriyle tanınan bir alim ve mütefekkir, düşünce ve hareket adamı, Nijerya İslami hareketinin lideri.

Çocukluğundan itibaren İslami ilimlerle meşgul olan Şeyh Zakzaki 16 yaşına kadar bulunduğu şehirdeki İslami okullarında medrese eğitimi almış, eğitiminin ilk yıllarında Kuran dili Arapça’yı öğrenmiş.

Şeyh Zakzaki öğrenciliği yıllarından itibaren bulunduğu coğrafyada tevhid ve adaletin hakim olması için, mücadele etmiş ülke genelinde büyük gösteriler organize etmiş bir mücadele adamı.

Üniversitede ekonomi okurken bölgenin ileri gelen alimlerinden İslami ilimler okumuş. Şeyh Zakzaki 1979 İslam devrimine büyük ilgi duymuş ve İslam devriminden çok etkilenmiş.

Dünyanın birçok yerini gezen Zakzaki ağırlıklı olarak İngiltere, Suudi Arabistan, İran İslam Cumhuriyeti, Lübnan, Sudan, Güney Afrika, ABD ve Rusya'da bulunmuş, tüm gezilerinde gittiği her yerde konferanslar ve seminerler vermiş.

İslami düşüncesinde Ehl-i beyt Mektebini esas alan Şeyh İbrahim Zakzaki İslami vahdeti ve Kudüs davasını çalışmalarının merkezine almış bir mücadele adamı.

Şeyh Zakzaki önderliğinde Nijerya İslami hareketi ülkenin kuzeyinde 300'den fazla ilk ve orta dereceli okul kurarak ülke gençliğini, bilinçli İslami bir gençlik yapmak için var gücüyle çalışmış çalışıyor.

Şeyh Zakzaki’nin çalışmalarının bereketi ile bugün Nijerya’da Nijerya İslami Harelerinin 3 milyon civarında üyesinin olduğu tahmin ediliyor.

Nijerya İslami Hareketi Afrika Hizbullahı olarak ta nitelendiriliyor.

Yazının devamını okumak için tıklayın

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...