İngiltere, Suriye'ye İran petrolü taşıdığı gerekçesiyle İran tankerine el koydu, Rusya kınadı, İran: misilleme yapılmalı dedi,

İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, İngiltere’nin İran petrolünü taşıyan tankeri serbest bırakmadığı takdirde İran hükümetinin de misilleme yapması gerektiğini vurguladı.

İngiltere, Suriye'ye İran petrolü taşıdığı gerekçesiyle İran tankerine el koydu, Rusya kınadı, İran: misilleme yapılmalı dedi,
İngiltere, Suriye'ye İran petrolü taşıdığı gerekçesiyle İran tankerine el koydu, Rusya kınadı, İran: misilleme yapılmalı dedi, Zehra

İspanya'nın bulunduğu İber Yarımadası'nın güney ucunda yer alan ama İngiltere'nin denizaşırı toprağı olan Cebelitarık'ta Suriye'ye giden bir İspanyol süpertankerine ABD'nin talebiyle el konulduğu belirtildi. 

Cebelitarık Başbakanı Fabian Picardo, Suriye'ye ham petrol taşıdığından ve dolayısıyla AB yaptırımlarını ihlal ettiğinden şüphelenilerek 'Grace 1' isimli tankeri ve kargosunu gözaltına aldıklarını duyurdu.

Sputnik'te yer alan habere göre: Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "Cebelitarık yönetiminin, İngiltere Deniz Kuvvetlerinin yardımıyla 4 Temmuz'da Panama bayraklı tankeri ele geçirmesini kınıyoruz" ifadeleri yer aldı.

"Gemi ve içindeki yükün alıkonulmasını, İran ve Suriye ile ilgili durumu daha da zorlaştırmaya odaklı eylem olarak değerlendiriyoruz" diyen bakanlık, "İngiltere ve ABD üst düzey yetkililerin bu operasyonu takip eden yorumları bu değerlendirmeleri doğruluyor ve bu eylemin, birkaç ülkenin ilgili kurumlarının dahil edilmesiyle uzun zamandır planladığını gösteriyor" diye ekledi.

Mehrnews'te yer alan habere göre: İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, İngiltere tarafından İran'a ait ham petrol yüklü bir tankere Cebelitarık Boğazı'nda el koyulmasına tepki gösterdi.

Rızai, bugün kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İslam Devrimi, geçtiğimiz 40 yıl boyunca hiçbir olayda gerilimi başlatan taraf olmamıştır. Fakat zorba güçlere yanıt vermekte de zerre kadar bile tereddüt etmemiştir. Eğer İngiltere İran petrol gemisini serbest bırakmazsa ilgili kurumlarımızın görevi misilleme yaparak bir İngiliz petrol tankerine el koymaktır” ifadelerini kullandı.

İngiltere Kraliyet Deniz Piyadeleri, dün Cebelitarık'ta Suriye'ye ham petrol taşıdığı iddia edilen bir tankere Avrupa Birliği yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle el koydu. İran ise bunu "yasa dışı alıkoyma" olarak nitelendirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı