İran Devrim Muhafızları ABD’nin casusu uçağını düşürdü..

Devrim Muhafızları, ABD’ye ait bir İHA’yı düşürdü.

İran Devrim Muhafızları ABD’nin casusu uçağını düşürdü..
İran Devrim Muhafızları ABD’nin casusu uçağını düşürdü.. Zehra

İran Devrim Muhafızlarının Amerikan deniz kuvvetlerine ait MQ-4C Triton tipi bir insansız casus uçağını ülkenin güneyindeki Hormozgan’da düşürdüğü bildirildi.

İSNA haber ajansının haberine göre İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı General Hüseyin Selami, Amerika’ya ait bir casus uçağının İran hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğünü belirterek bunun açık ve kesin bir mesaj olduğunu vurguladı. 

General Hüseyin Selami, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün sabah Devrim Muhafızları Hava-Uzay komutanlığı güçleri, sınırlarımızı geçen ve ulusal güvenliğimizi ihlal eden düşmana ait bir casus uçağını düşürmüştür. Amerikan casus uçağının düşürülmesi, açık, net, kesin, hızlı ve titiz bir mesaj içeriyor. Bu mesaj da şudur: İran İslam Cumhuriyeti’nin sınırlarını koruyanlar, yabancıların ülkemize yönelik her türlü ihlaline kesin, iş bitirici ve net karşılıklar verecektir. Bu sınırlara saldıran her düşman geri dönemeyecek ve yok edilecektir” dedi.

Amerikan Fox News televizyonu Muhabiri Lucas Tomlinson Amerikalı bir yetkiliden naklen MQ-4C Triton tipi bir insansız uçağın İran tarafından karadan havaya füzeyle düşürüldüğünü belirtmekle birlikte uçağın Hürmüz Boğazında İran tarafında değil uluslararası sularda düşürüldüğünü iddia etti.

İsrail’in KAN televizyonuna demeç veren diğer bir Amerikalı yetkili de uçağın düşürüldüğünü doğruladı ve “Bizim insansız uçağımız İran hava sahasında değil uluslararası hava sahasında operasyon yaparken düşürüldü” dedi.

Devrim Muhafızlarından açıklama

 Devrim Muhafızları Ordusu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uçağın Amerikan ordusunun Fars Körfezi’nin güneyindeki bir üssünden havalandığını, uluslararası havacılık kuralları doğrultusunda kendisini tanıtacak donanımlarını kapattığını bu şekilde açık olmayan bir amaçla Hürmüz Boğazı’ndan Çabehar’a doğru ilerlediğini belirtti ve şunları ifade etti: “Söz konusu insansız uçak, Hürmüz Boğazı sahasında batı bölgesi yönüne dönerken İran İslam Cumhuriyeti’nin hava sahasını ihlal etti ve istihbarat toplamaya başladı. Sabah saat 4.05’te mütecaviz uçak, ülkemizin hava sahasına girince Devrim Muhafızları hava-uzay kuvvetleri tarafından vurularak düşürüldü.”

Dünyanın en gelişmiş insansız casus uçağı olarak bilinen ve “Global Hawk” olarak adlandırılan uçağın 14.5 metre uzunluğa, 6 bin 781 kilo ağırlığa sahip olduğu, en yüksek irtifa kabiliyetinin 18 bin 288 metre olduğu belirtilirken bu uçakların fiyatının da 220 milyon dolar olduğu ifade ediliyor.

İran Devrim muhafızları ordusu 2012'de de Amerika'ya ait bir gelişmiş insnsız casus uçağı elektronik harp yöntemleriyle sağlam olarak indirmiş ve daha sonra da bu uçağın kopyasını üretmeye başlamıştı. 

YDH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyük Şeytan ABD Zindanındaki Dr. Afiye Sıddıki: Dünyada beni kurtaracak bir Müslüman yok mu?
Büyük Şeytan ABD Zindanındaki Dr. Afiye Sıddıki: Dünyada beni kurtaracak bir Müslüman yok mu?
Serdar Duman Yazdı: Suriye’de Amerika-Rusya Mutabakatı
Serdar Duman Yazdı: Suriye’de Amerika-Rusya Mutabakatı
esat escort