Cübbeli Ahmet Mahmut Ünlü'nün hedefinde bu kez Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez vardı.

Bir süredir yaptığı siyasi paylaşımlarla dikkat çeken, kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü'nün hedefinde bu kez Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez vardı.

Cübbeli Ahmet Mahmut Ünlü'nün hedefinde bu kez Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez vardı.
Cübbeli Ahmet Mahmut Ünlü'nün hedefinde bu kez Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez vardı. Zehra

Kamuoyunda "Cübbeli Ahmet Hoca" olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i hedef alan açıkalamalar yaptı.

Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in geçtiğimiz aylarda katıldığı bir sempozyumdaki konuşmasında "Türkiye'den Afrika'nın en ücra köşelerine giden kardeşlerimiz var. Herkes kendi meşrebini taşımaya kalkışıyor. Bu doğru değildir" ifadelerinden rahatsızlık duyan Ünlü, Görmez'i hedef aldı.

Görmez, düzenlenen sempozyumda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Türkiye'den Afrika'nın en ücra köşelerine giden kardeşlerimiz var. Herkes kendi meşrebini taşımaya kalkışıyor. Bu doğru değildir, yapmayın, ümmete bu kötülüğü yapmayın. Eğer Orta Asya'ya gidiyorsanız onların Maveraünnehir medeniyetini keşfetmesini sağlayın. Buradan kendi mezhebinizi, kendi meşrebinizi, kendi tarikatınızı taşımayın. Afrika'ya gidiyorsanız oraya kendi takkenizi, kendi cübbenizi, kendi sarığınızı taşımayın. Onun kıyafeti ona yakışıyor zaten. Başka bir şey taşımayın. Oralara ahlak taşıyın, ilim taşıyın, hikmet taşıyın. Oraya kendi hastalıklarımızı taşımamalıyız. Aksi takdirde kendi hastalıklarını İslam ümmetinin en zor zamanında taşıyan hareketin 15 Temmuz'da bu millete ve bütün İslam dünyasına yaptığı ihanete hep birlikte şahit olduk, ondan ders almamış oluruz."

AHMET MAHMUT ÜNLÜ: GÖRMEZ’İN GERÇEK YÜZÜ BU!

Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Anadolu Platformu'nun düzenlediği "İslam Dünyası: Birliktelik Modeli ve Gelecek Perspektifi" isimli sempozyumdaki bu sözlerine Ahmet Mahmut Ünlü'den sert tepki geldi.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaşımda bulunan Ünlü, Görmez'in konuşmasını paylaşarak Görmez'in takke, sarık ve cübbeyi aşağıladığını ve bunları hastalık saydığını ileri sürdü.

Mehmet Görmez'e tepki gösteren Ahmet Mahmut Ünlü şu ifadeleri kullandı:

İyi ki Görmez’i önceden görmüşüm! İsmâilağa gibi cemaatlerden hâlâ seveni varsa bu yazı onlara ithâf olunur. Bakın, Görmez aslında sünnette vârid olan aslında İsmâilağa’ya hâs bir şey olmayan takke, sarık ve cübbeyi nasıl aşağılıyor, İsmâilağa gibi cemaatlerin Mâturîdî ve Hanefî mezheblerini nasıl hastalık sayıyor?

İşte İsmâilağa’ya gelip “Bütün dünyâ Türkiye’ye bakıyor, Türkiye size bakıyor” diye metheden Görmez’in gerçek yüzü bu! Bundan dolayı biz onun tehlikesine dikkat çekmiştik

İnsanlara sünnette vârid olan takke, sarık ve cübbe gibi fazîletli amelleri öğretmenin, 15 Temmuz’daki metruş, takkesiz, cübbesiz, sarıksız ve sakalsız kâtillerin zındıkların ameliyesi ile ne alakası var?!

Kaynak: Anadolu Buluşmaları-13 Sempozyum Kitaplığı – İslam Dünyası: Birliktelik Modeli ve Gelecek Perspektifi, Sayfa 61

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?