Bakan Akar tarih verdi! Yeni askerlik sistemi ne zaman yasallaşacak? Askerlik 6 aya düşüyor.

Milli Savunma Bakanı Akar, yeni askerlik askerlik sistemiyle ilgili tarih vererek ne zaman yasallaşacağını açıkladı. Yeni askerlik sistemi ile askerlik 6 aya düşüyor.

Bakan Akar tarih verdi! Yeni askerlik sistemi ne zaman yasallaşacak? Askerlik 6 aya düşüyor.
Bakan Akar tarih verdi! Yeni askerlik sistemi ne zaman yasallaşacak? Askerlik 6 aya düşüyor. Zehra

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar katıldığı canlı yayın programında yeni askerlik sistemi ile ilgili merak edilen soruları cevapladı. Bakan Akar, yeni askerlik sisteminin şu an Meclis'te olduğunu belirterek "Arkadaşlarımız ilgili arkadaşlarla temaslarını sürdürüyor. En kısa zamanda çıkacak." dedi. Akar, askerlik sisteminin çıkacağı tarih ile ilgili olarak ise "en kısa zamanda yasallaşacak, bayram öncesi olabilir." açıklamasında bulundu.

 

"YENİ ASKERLİK SİSTEMİ İHTİYAÇ"

"Yeni bir askerlik sisteminin ihtiyaç olduğunu" belirten Bakan Akar, "Bütün modelleri gözden geçirdik. Milli ve tarihi değerlerimiz üzerinden hareket ettik. Olabildiğince yeni sistem. Reform diyebiliriz ama temelleri tarihimizde var." diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Sistemi kurgularken kişisel, mesleki ve teknik özelliklerini göz önünde bulundurduk. Askerlik gençlerinin eğitim ve işini olumsuz etkilememeli. Bizim asıl meselemiz öngörülebilir ve sürdürülebilir olması. Gençlerin geleceğinin kendi ihtiyaçlarının planlamalarını sağlamak aynı zamanda. Sistemde yükümlülük olarak 2 milyon 200 bin şu veya şu şekilde askerliğini ertelemiş gencimiz var. Her yıl takriben 700 bin gencimiz askerlik çağına gelmiş durumda. Bunların uygun bir sıra ve usulle askerlik hizmetlerini yaptırmaya çalışıyoruz. Rakamlarda, sayılarda, istekte, tercihlerde birtakım farklılıklar çıkarsa bu konuda deneyimli olan Bakanlıklarımız var. Bir şekilde kura ile halledeceğiz."

"BEDELLİ ASKERLİKTE EN UYGUN FİYAT 30 BİN LİRA"

Bakan Akar, yeni askerlik sistemi ile kalıcı hale gelen bedelli askerlik fiyatı ile ilgili olarak "Bu konu kesinlikle çok ayrıntılı bir şekilde komutan arkadaşlarımız, subay, astsubaylarla, kıtadaki arkadaşlarımızla konuşulup, görüşülüp yapıldı. 15 binden 50 bin TL'ye projeksiyon yaptık, en uygun 30 bin TL." dedi.

"YENİ ASKERLİK BAYRAMDAN ÖNCE YASALLAŞACAK"

"Yeni askerlik sistemi ile ilgili olarak arkadaşlarımız ilgili arkadaşlarla temaslarını sürdürüyor" açıklamasında bulunan Akar, yeni askerliğin çıkacağı tarih ile ilgili "En kısa zamanda çıkacak. Yoğun bir çalışma içerisindeyiz. En kısa zamanda yasallaşacak, bayram öncesi olabilir." ifadesini kullandı.

Milli Gazete

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?