Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Büyük Şeytan ABD’nin Filistin'de ‘Şer Planı’ ve Yaptırımlar..

Geçen hafta en çok konuşulan haber, ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin için hazırladığı ‘şer planı’ ile ‘İran’a uygulanan ambargo/yaptırımlar ve bunun etkisi’ oldu.

Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Büyük Şeytan ABD’nin Filistin'de ‘Şer Planı’ ve Yaptırımlar..
Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Büyük Şeytan ABD’nin Filistin'de ‘Şer Planı’ ve Yaptırımlar.. Zehra

Geçen hafta en çok konuşulan haber, ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin için hazırladığı ‘şer planı’ ile ‘İran’a uygulanan ambargo/yaptırımlar ve bunun etkisi’ oldu.

İşgalci İsrail rejimi Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesi, Donald Trump’ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda yakında açıklaması beklenen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın da destek verdiği belirtilen “Yüzyılın Anlaşması” planının resmi olmayan maddelerini yayımladı. (1)

 Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas'ın Tahran Temsilcisi Halid Kadumi, İslam dünyası ileri gelenlerini Amerikan ilan ettiği "Yüzyılın Anlaşması" projesi karşısında uyanık olmaları uyarısında bulundu. (2)
 
 Medya cephesinde bunlar konuşulurken, Siyonist işgalci İsrail rejiminin son bir hafta içerisindeki saldırılarında ise15 Filistinli şehit oldu. 
   
Hamas Hareketi Siyasi Ofisinin üyesi olan Halil el-Hayya, yaptığı açıklamada; "Son gerginlikler sırasında, Filistin direnişinin işgal altındaki şehirleri bombalama mesafesini 40 km'ye çıkarmasından sonra, İsrail ateşkes hakkında konuşmaları için arabulucular gönderdi." dedi. (3)
   
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el- Maliki ise Trump yönetiminin uzun süredir beklenen Ortadoğu barış planına ilişkin "ABD yönetiminin girişimleri barış çabaları olarak nitelendirilemez. Bu girişimler barış planı değil teslim olma koşulları. Para, hiçbir şekilde bu planı kabul ettiremez" açıklamasında bulundu. (4)
 
 Filistin’de bunlar olurken işgalci Siyonist rejimle ilgili bir açıklama da İHH’dan geldi ve AKP hükümetini uyardı.
 
İnsani yardım kuruluşu olmasına rağmen son dönemlerde bazı siyasi açıklamaları ile tepki çeken ve Suriye siyasetinde ise AKP ve hükümete destek veren İHH Başkanı Bülent Yıldırım, hükümetin İsrail’le anlaşmasından geri dönmesi gerektiğini söyledi. (5)
   
ABD’nin Ortadoğu’daki şer planları ise bitmek bilmiyor.   

Filistin dışında ABD’nin şer planlar yaptığı diğer bir ülke de İran. 

 Beyaz Saray'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan ABD Başkanı Trump, İran'ın ABD için bir tehdit olduğunu belirterek, "İran çok tehditkar davranıyordu. (İran konusunda) Bilmek istemeyeceğiniz şeyleri biliyoruz. O yüzden ülkemizi koruyacak tedbirleri almamız lazım." şeklinde konuştu. (6)

 ABD yönetimi, İran ile BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı olarak çekilmişti. 
   
ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve İran üzerindeki ambargoları daha da artırması Tahran hükümetini yeni siyasetler üretmeye mecbur bıraktı. (7)
 
 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Avrupa Birliği'ne (AB) nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulundu. (8)

 İran hükümetinin nükleer anlaşmadaki taahhütlerini kısmen durdurma kararına destek vermek amacıyla bir araya gelen İran halkı ise başkent Tahran başta olmak üzere çeşitli kentlerde gösteriler düzenlendi.

Tahran Üniversitesi yerleşkesinde kılınan cuma namazının ardından toplanan kalabalık, ABD yönetimini protesto ederek nükleer faaliyetlerin yeniden başlatılması kararına destek verdi. (9)

Bu arada ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un geçtiğimiz haftalarda bir dizi üst düzey istihbarat ve askeri yetkiliyle Beyaz Saray'da kapalı bir toplantı gerçekleştirdiği de biliniyor.

29 Nisan'da CIA merkezinde gerçekleştirilen toplantı 'nadir’ ve 'olağandışı' olarak nitelendiriliyor. Uzmanların görüşüne göre bu toplantıda İran’a karşı uygulanacak
siyaset ve yaptırımlar konuşuldu ve buna yönelik güvenlik kararları ele alındı. (10)

ABD yaptırımları Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Nisan ayındaki geçici verilere göre 100 bin ton dolayında İran’dan ham petrol ithalatı yapan TÜPRAŞ, petrol ithalatını tümüyle kesecek. 

Yeni ham petrol rotasının Irak, Rusya gibi ülkeler ve kısmen de (siyasi gelişmeler önemli) Suudi Arabistan olabileceği konuşuluyor. BOTAŞ’ın, İran’dan uzun yıllara yayılmış, “al ya da öde” yaptırımlı sözleşmeye dayanan doğalgaz alımı devam edecek. (11)

 ABD ve onun bölgedeki müttefiki Suudi rejiminin saldırılarının sürdüğü Yemen’de ise insani sorunlar Ramazan’da daha da artarak devam ediyor. 
 
Yemen Bunyan Müessesesi dünya Müslümanlarına hitaben  yayınladığı bildiride, çocuklara ve muhtaçlara Ramazan ayında ekmek yardım çağrısında bulundu. (12)

Yakın komşumuz Suriye’de ise gündem güvenlik ve Türkiye sınırında terör örgütlerinin yuvası haline gelen İdlib’e yapılacak operasyon. 
   
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Rusya’nın Suriye güçleri ile birlikte İdlib’deki teröristlere karşı düzenlenen operasyonların devam ettiğini, eylemlerin Türkiye ile koordinasyon halinde gerçekleştirildiğini açıkladı. (13)

Türkiye ise Suriye’deki gelişmeleri ve ABD’nin Kürt siyasetini yakından takip ediyor. ABD'de yayımlanan Washington Post gazetesi Suriye'nin doğusunda Arapların Suriye Demokratik Güçleri'ni protesto etmesini inceleyen bir habere yer verdi.
 
 "Doğu Suriye'de Kürt karşıtı protestolar ABD'nin planlarını tehlikeye atabilir" başlıklı haberde Arap-Kürt ilişkileri ele alınıyor. (14)

 Kendine ‘Dünya Jandarması’ rolü biçen ABD’nin sorun yaratmaya devam ettiği diğer bir bölge ise Güney Amerika. 

 Venezuela'da kendisini geçici Devlet Başkanı ilan eden muhalif lider Juan Guaido’ya ABD'nin olası bir askeri müdahalesi ile ilgili görüşleri soruldu. 

 BBC'ye verdiği röportajda Guaido, Maduro yönetiminin "ülkeye felaket getiren süreci daha da radikalleştirmesi" halinde "tüm seçenekleri değerlendireceğini" iddiasında bulundu. (15)
 
 İç siyasette içe tansiyon düşmek bilmiyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini yenileme kararı tartışılmaya devam ediyor. 
 
 YSK'nın kararını mantıklı ve tutarlı bulmayan uzmanlar, aynı zamanda CHP'nin İstanbul seçimlerinin tamamını yenileme talebini de farklı bir şekilde değerlendiriliyor. (16)
   
Olaya farklı bir şekilde bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ATO'daki iftar programında, İstanbul seçimleri ile ilgili ilginç bir açıklama yaptı. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP ve İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’na seslenerek, '31 Mart'ta kazandığınıza inanıyorsanız, 23 Haziran'da da kazanabilirsiniz' dedi. (17)
 
 İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine ilişkin olarak "Erdoğan kaybedeceğine hiç inanmamış ki bir B planı yokmuş. Bir fatura kesmesi lazımdı. Orada da devreye yakınları girdi"  ifadesini kullandı. (18)

  Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal ve yenileme kararının ardından AFP'ye konuşan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ise 'Demokrasi için bir devrime önderlik edeceğini' belirterek, belediyedeki değişimi “devrim” olarak nitelendirdi. (19)

   İstanbul seçiminin sonuç ve yankıları böyle devam ederken IPSOS küresel araştırma şirketi, Türkiye’deki insan prototipi üzerinde bir araştırma yaparak elde ettiği verileri medya ile paylaştı.
 
  Seçim sonrası yapılan bu araştırmada, Türkiye'deki memnun muhafazakarların ve yılgın demokratların oranının ne kadar olduğu sorusuna cevap aranıyor….(20)

Murat Nazlı
1-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/17053/buyuk-seytan-amerikanin-filistin-topraklarini-israile-peskes-ceken-yuzyilin-anlasmasi-plani-yayimlandi.html
2-    http://www.7sabah.com.tr/haber/43485/hamas-islam-dunyasini-ileri-gelenlerini-yuzyilin-anlasmasina-karsi-uyanik-olmaya-cagirdi/
3-    http://rasthaber.com/dunya/haber/63263-israil-in-ateskes-istemesinin-perde-arkasi
4-    http://rasthaber.com/dunya/haber/63279-abd-nin-girisimleri-baris-plani-degil-teslim-olma-kosullari
5-    http://www.islamianaliz.com/h/72194/-ihhdan-hukumete-yanlistan-donun-cagrisi
6-    http://www.islamianaliz.com/h/72207/trump-iranin-tehditleri-konusunda-kimsenin-bilmedigi-seyleri-biliyoruz
7-    http://rasthaber.com/bati-asya/haber/63162-iran-uranyum-seviyesini-artiracagiz
8-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/17067/irandan-avrupaya-yukumluluklerinizi-yerine-getirin-cagrisi.html
9-    http://www.on4haber.com/haber/iran-da-halk-cuma-namazi-sonrasi-meydanlara-indi/121368/
10-    http://www.7sabah.com.tr/haber/43499/bolton-ust-duzey-cia-ve-pentagon-yetkilileriyle-bir-araya-geldi-gundem-iran/
11-    http://www.ekrangazetesi.com/haber/17066/abd-yaptirimi-vazgecirdi-turkiye-irandan-petrol-alimini-durduruyor.html
12-    http://rasthaber.com/bati-asya/haber/63295-yemenli-cocuklara-ve-muhtaclara-ekmek-yardimi-cagrisi
13-    http://rasthaber.com/dunya/haber/63239-rusya-suriye-ile-birlikte-turkiye-ile-koordinasyonla-saldirilarimiz-suruyor
14-    http://www.7sabah.com.tr/haber/43466/washington-post-dogu-suriyede-kurt-karsiti-protestolar-abdnin-planlarini-tehlikeye-atabilir/
15-    http://www.islamianaliz.com/h/72058/abd-kuklasi-guaido-abdnin-askeri-mudahalesi-dahil-tum-secenekleri-degerlendiriyorum
16-    http://www.7sabah.com.tr/haber/43502/ayni-zarfa-koyarak-attigimiz-dort-oydan-ucunun-gecerli-olup-birinin-iptal-edilmesini-ben-de-tutarli-gormuyorum/
17-    http://www.on4haber.com/haber/erdogan-kazandiginiza-inaniyorsaniz-23-haziran-da-da-kazanabilirsiniz/121364/
18-    http://www.7sabah.com.tr/haber/43503/aksener-temel-sorun-erdogan-saray-sasasina-teslim-olmasi/
19-    http://rasthaber.com/turkiye/haber/63245-imamoglu-afp-ye-konustu-sonuca-ulastirdigimizda-devrim-olacak
20-    http://www.islamianaliz.com/h/72205/turkiyedeki-memnun-muhafazakarlarin-ve-yilgin-demokratlarin-orani-ne-kadar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam