İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke: Netanyahu bir kez daha Hamas’ın taviz isteklerine boyun eğdi..

İsrail rejimi yetkilileri, Başbakan Netanyahu’yu kendi siyasi bekası için Filistin direnişine iki gün içinde teslim olmakla suçladı.

İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke: Netanyahu bir kez daha Hamas’ın taviz isteklerine boyun eğdi..
İsrail’de Netanyahu’ya büyük öfke: Netanyahu bir kez daha Hamas’ın taviz isteklerine boyun eğdi.. Zehra

İsrail ordusunun son iki günde Gazze’ye havadan, karadan ve denizden yaptığı saldırıların ve Filistin direnişinin de bu saldırılara füze ve roketlerle karşılık vermesinin ardından İsrail rejimi ateşkese mecbur kaldı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu önceki gün orduya Gazze’ye yönelik saldırıları ağırlaştırmaları için emir verdiğini açıklarken Filistin direnişi de iki gün içinde işgal altındaki topraklara 700 kadar roket ve füze attı. 

Filistin direnişinin füze saldırılarında 4 İsraillinin öldüğü 130’unun da yaralandığı açıklandı. Filistin Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre ise İsrail’in saldırıları sebebiyle 25 Filistinli hayatını kaybetti, 150’si de yaralandı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun saldırıların ağırlaştırılması yönündeki emrinden iki gün sonra ateşkesi kabul etmeye mecbur kalması rejimin diğer yetkililerinin sert eleştirilerine neden oldu.

Filistin Şehab haber ajansının bildirdiğine göre eski Savunma Bakanı Moşe Yaalon, konuyla ilgili açıklamasında “Netanyahu bir kez daha Hamas’ın taviz isteklerine boyun eğdi ve kendi siyasi bekası için geçici bir sükunet satın aldı” dedi.

İsrailli siyasi analist Barak Ravid, “Hamas ve İslami Cihat’la ateşkes konusunda hala başbakanlık ofisinden bir cevap bulmaya çalışıyoruz” derken, eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz da “Gazze’den ateşlenen yaklaşık 700 füze büyük yıkıma sebep oluyor, 4 kişi ölüyor ve onlarcası da yaralanıyor. Bütün bunlar bir sonuç değil, bir caydırıcılıktır. O halde bütün bunlar Hamas ve diğer örgütler karşısında bir tür teslimiyetle sonuçlanmıştır” diye konuştu.

İsrail parlamentosu üyelerinden Bezalel Smotrich yaptığı açıklamada, Gazze’den atılan her füze için bir Filistinlinin öldürülmesi gerektiğini belirterek “Gazze savaşı, Gazze’de 700 kişinin öldürülmesi ve Hamas’a korkunç bir zarar verdirilmesiyle sonuçlanmalıydı ve Hamas’ın yeniden gücünü toparlayıp saldırmayı düşünmesi için yılların geçmesi gerekmeliydi” dedi. 

İşçi partisi yetkililerinden ve eski güney bölgesi komutanı General Tal Russo, ise Hamas’ın İsrail’den taviz kopardığını belirterek bu yüzden ona çok ağır bir darbe vurulması gerektiğini söyledi.

Genaral Russo, “Çatışmaların zaman zaman tekrarlanmasının sebebi, iki tarafın da kuralları tamamen bozmamasıdır. Bu da bizim her defasında İsrail hükümetine ‘çatışmadan önceki dönemde ne yaptınız, bundan sonra ne olacak?’ diye sormamıza neden oluyor. Maalesef İsrail’in de Hamasın da bu siyaseti değiştirmeyeceğine inanıyorum.

Bunun sonucunda Filistinliler, İsraillilerin zaman çizelgesini belirliyor. İsrail hükümetinin önünde yapacak fazla bir şey mevcut değil, yalnızca Hamas’a vuracağı darbenin düzeyini yükseltebilir. Bunun da sorunu çözeceğinden emin değilim. 

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz de Yediot Ahronot gazetesine verdiği demecinde “Gazze sorununun hiçbir şekilde çözümü olmayacak. Biz 30 yıl sonra da tehditlere karşılık vermek zorunda kalacağız. Bu durum için sihirli bir formül yok. İsrail saldırılarını geniş çaplı hesaplamalar ve saha yönetimi ile yapıyor, mecbur kalırsak bağımsızlık gününde savaşırız. Bizim Hamas’ın askeri kapasitesine darbe vurduğumuz doğrudur; ama son darbeyi vuramadık, caydırıcılık karmaşık bir meseledir” diye konuştu.

YDH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Çin’li düşünür Lao Tzu nun çok sevdiği bir öykü
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam
Mehmet Irmak yazdı: Efsane Komutana Selam