Şam ziyaretinin ardından Ankara’ya geçen İran Dışişleri Bakanı Zarif: Ankara’yla İdlib’i konuşacağım

Şam ziyaretinin ardından Ankara’ya geçen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türk yetkililerle İdlib konusunu görüşeceğini açıkladı.

Şam ziyaretinin ardından Ankara’ya geçen İran Dışişleri Bakanı Zarif: Ankara’yla İdlib’i konuşacağım
Şam ziyaretinin ardından Ankara’ya geçen İran Dışişleri Bakanı Zarif: Ankara’yla İdlib’i konuşacağım Zehra

asnim haber ajansının bildirdiğine göre İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’le düzenlediği ortak basın toplantısında hem Şam’daki temaslarıyla hem de Ankara’ya yapacağı ziyaretle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bakan Zarif, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’le yaptığı görüşmeyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı Sayın Beşşar Esed’le çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdik. Hem bölgesel meseleleri, hem Astana süreci çerçevesinde müzakerelerin devam şekliyle ve hem de İran-Suriye ilişkileriyle ilgili görüşmelerde bulunduk. Biz her zaman Suriye halkının yanında yer aldık. Suriye halkı ve devletiyle işbirliğimizi sürdüreceğiz. Hem buradaki hem de İran’daki ekonomik şartları iyileştireceğiz.”

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriyeli yetkililerle ikili ilişkilerle ilgili görüşmeleri konusunda da şunları söyledi:

“Ekonomik işbirliği konusunda da çok yararlı görüşmelerimiz oldu. İki ülkenin özel sektörleri ve devlet sektörleri arasındaki ekonomik işbirliğini geliştirme yönünde çok iyi kararlar alındı. 

İran, Irak ve Suriye transit taşımacılığı konusunda Sayın Ruhani’nin Bağdat ziyareti sırasında ve Sayın Abdulmehdi’nin Tahran ziyareti sırasında görüşmeler gerçekleştirildi. Umarız bu adımlar bölgenin barış ve güvenliğinin teminine yardım eder ve İran, Irak ve Suriye halkları başta olmak üzere tüm bölgenin yararına olur.”

İdlib’deki durum endişe verici

Şam’dan sonra Ankara’ya gideceğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Zarif, İdlib konusundaki endişelerini belirterek Türk yetkililerle İdlib konusunu görüşeceğini söyledi.

Zarif sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim İdlib’deki durumla ilgili olarak ciddi endişelerimiz var. Hem bizim, hem Türkiye’nin hem de Rusya’nın İdlib konusunda yerine getirmemiz gereken yükümlülüklerimiz var. Bunlardan en önemlisi de terörist grupların silahsızlandırılması ve bunların İdlib’den çıkarılmasının uygulamaya geçirilmesidir. Terör örgütü Nusra, hem İdlib halkına hem de civardaki halka ciddi bir tehdit oluşturuyor. Hepimizin Astana grubunda bu konuda ciddiyetle çalışmamız gerekiyor. Ben Türkiye ziyaretimde kesinlikle bu konuyu görüşeceğim.”

YDH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?