İran İslam devrimi lideri Ayetullah Hamaney'den, Irak'a çağrı: Amerikan askerlerini bir an önce ülkenizden çıkarın

İran İslam devrimi lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran'a iki günlük resmi ziyarette bulunan Irak Başbakanı Abdülmehdi'den ABD askerlerinin, 'mümkün olan en çabuk sürede' Irak'ı terk etmesini sağlamasını istedi.

İran İslam devrimi lideri  Ayetullah Hamaney'den, Irak'a çağrı: Amerikan askerlerini bir an önce ülkenizden çıkarın
İran İslam devrimi lideri  Ayetullah Hamaney'den, Irak'a çağrı: Amerikan askerlerini bir an önce ülkenizden çıkarın Zehra

İran İslam devrimi  lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran'a iki günlük resmi ziyarette bulunan Irak Başbakanı Abdülmehdi'den ABD askerlerinin, 'mümkün olan en çabuk sürede' Irak'ı terk etmesini sağlamasını istedi.

İran medyasına göre ikilinin görüşmesinde Ayetullah Hamaney Irak Başbakanı'na "Amerikalıların askerlerini Irak'tan geri çekmesini bir an önce sağlamalısın. Çünkü onları uzun süreli askeri varlık gösterdikleri ülkelerden çıkarmak zor oluyor." dedi. İran İslam devrimi lideri Hamaney'in ofisinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin de görüşmede hazır bulunduğu belirtildi.

İran İslam devrimi lideri, Irak Meclisi, hükümeti ve siyaset adamlarının ABD'nin gözünde makbul olmadığını ve Washington'ın onları siyaset sahnesinden silmeyi planladığını dile getirdi.

ABD'nin sadece askeri olarak Irak'ta kalmayı hedeflemediğine işaret eden Hamaney, "Washington yönetiminin bu ülkede uzun süre kalmayı ve işgalin ilk yıllarındaki gibi bir hükümet kurmayı planladığını" ifade etti.

ABD ve Suudi Arabistan'ın gerçek niyetlerinin birbirinden farklı olduğunu söyleyen Hamaney sözlerini şöyle sürdürdü: "DEAŞ Musul'u işgal edince bu ülkeler onlara silah ve teçhizat gönderiyordu. DEAŞ yenilince Irak'ın dostu olduklarını dile getirmeye başladılar. ABD ve onun bölgedeki uzantıları, Irak'ın ulaştığı mevcut demokrasiyi, yönetimdeki siyasi hareketleri ve yöneticileri kendi çıkarlarına aykırı olarak görüyorlar."
Abdulmehdi de İran ordusu ve halkının sürekli olarak yanlarında durduğunu ve DEAŞ'ı da bu sayede yendiklerini belirterek, "Irak ile İran ilişkileri tarihidir ve ABD'nin İran'a karşı yaptırımlarına hiçbir zaman bağlı olmayacağımızı ilan ettik." ifadelerini kullandı.

timetürk

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?