Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerini İsrail’e ilhak edeceğim diyen Netenyahu, Trump'tan destek bekliyor..

İşgalci İsrail rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu dün akşam İsrail'in 13. Kanal adlı televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajında, şimdi de ABD'nin İsrail'in işgal altındaki Batı Yaka bölgesi üzerindeki hakimiyetini resmen tanıması beklentisi içinde olduklarını söyledi

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerini İsrail’e ilhak edeceğim diyen Netenyahu, Trump'tan destek bekliyor..
Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerini İsrail’e ilhak edeceğim diyen Netenyahu, Trump'tan destek bekliyor.. Zehra

İşgalci İsrail rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu, 9 Nisan'daki seçimden galip çıkıp yeniden başbakanlık koltuğuna oturması halinde işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "İsrail'e ilhak" etmeyi planladığını söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre: İsrail hükümeti başbakanı Benyamin Netanyahu dün akşam (5 Nisan Cuma) İsrail'in 13. Kanal adlı televizyonunun kendisiyle yaptığı röportajında, şimdi de ABD'nin İsrail'in işgal altındaki Batı Yaka bölgesi üzerindeki hakimiyetini resmen tanıması beklentisi içinde olduklarını söyledi.

Netanyahu röportajında kendisinin Donald Trump'a, işgal altındaki Batı Yaka bölgesine kurulmuş yahudi yerleşim merkezlerinden herhangi birini kaldırma niyetinde olmadığını bildirdiğini ifade etti.

Netanyahu bu iddiasına dayalı olarak, yahudi yerleşimi planları içinde ve dışında kurulmuş olan bütün yerleşim merkezlerinin İsrail hakimiyeti altında olması gerektiğini ileri sürdü. Röportajı sürdüren programcının "Bu durumda Suriye'den işgal edilen Golan Tepeleri hakkında aldığı gibi Trump'ın Batı Yaka bölgesi üzerindeki İsrail hakimiyetini resmen tanıması söz konusu mudur?" diye soru sorunca da "Gelecek yönetim dönemine kadar bekleyin" cevabı verdi.

Netanyahu daha önce Yisrail Hayom gazetesine verdiği röportajda da ABD'nin Yüzyılın Anlaşması olarak nitelendirilen ve gerçekte Filistin davasını tamamen silip atmayı amaçlayan Amerikan barış planı ile ilgili ifadesinde şuna dikkat çekmişti: "Burada şu üç şart var: Hiçbir yerleşim merkezinin sökülmemesi, Ürdün Irmağı'nın batısı üzerinde hakimiyet ve Kudüs'ün bölünmemesi."

Netanyahu kendisinin Trump'a, damadı Kushner'e ve Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt'a bu şartlardan vazgeçmeyeceğini ilettiğini söylemişti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?