bodrum escort

İran, Rusya ve AB'den Trump’ın Golan Açıklamasına Tepki: Golan Tepeleri'ni Asla İsrail Toprağı Olarak Tanımayacağız

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarının ardından Rusya Federasyon Konseyi üyesi Oleg Morozov, Moskova'nın asla Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanımayacaklarını söyledi. Rus senatör Vladimir Cabarov da Ortadoğu'da İstikrar değil kaos isteyen ABD'nin ateşi körüklemeye çalıştığı açıklamasını yaptı.

İran, Rusya ve AB'den Trump’ın Golan Açıklamasına Tepki: Golan Tepeleri'ni Asla İsrail Toprağı Olarak Tanımayacağız
İran, Rusya ve AB'den Trump’ın Golan Açıklamasına Tepki: Golan Tepeleri'ni Asla İsrail Toprağı Olarak Tanımayacağız Zehra

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD Başkanı Trump’ın Golan Tepelerinin İsrail tarafından işgalini tanıyacağı yönündeki sözleri ile ilgili, “Trump’ın şahsi ve ani kararları hassas Batı Asya bölgesini sürekli ve yeni krizlere itecektir.” dedi.

Kasımi, Trump’ın sözlerini şiddetle kınayarak, “İşgalci Siyonist rejimin Arap ve İslam topraklarının hiç bir zerresinde egemenlik hakkı yoktur, bu işgaller ve saldırıları bir an evvel son bulmalı, Golan da BMGK kararları ve BM görüşleri doğrultusunda Suriye’nin işgal edilmiş bir bölgesidir ve işgalin sonlanmasından başka bir yol bu bölge için düşünülemez.” dedi.

Siyonist İsrail rejiminin kanunsuz bir şekilde yaptığı toprak işgallerini ve saldırıları kınayan Kasımi, ABD Başkanının müdahaleci kararının Golan tepelerinin Suriye’ye ait olması gerçeğini değiştirmediğini bilakis Amerika ve Siyonist rejim karşısında direniş yolunun doğruluğunu gösterdiğini belirtti.

Trump’ın BMGK kararları ve uluslararası kurallara ve yasalara karşı tutumuna değinen Kasımi, “Trump’ın şahsi ve ani kararları Amerika’nın gerçek politikalarından bir perde daha göstermektedir. Bu politikalar tüm bölge için tehlikelidir ve hassas Batı Asya bölgesini sürekli ve yeni krizlere itecektir.” dedi.

Avrupa Birliği (AB), ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri'ne ilişkin yaptığı açıklamalar üzerine, "Avrupa Birliği, uluslararası hukuka uygun olarak, İsrail'in Haziran 1967'den bu yana işgal ettiği topraklar üzerindeki egemenliğini tanımıyor" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabı üzerinden "52 yıl sonra, ABD'nin İsrail Devleti ve Bölgesel İstikrar için kritik öneme sahip stratejik ve güvenlik açısından önem taşıyan Golan Tepeleri Üzerindeki Egemenliğini tam olarak tanıma zamanı geldi" ifadeleriyle yaptığı paylaşımın ardından, İsrail'in işgalinde bulunan Golan Tepeleri'ne ilişkin tartışma yeniden alevlendi.

Konuyla ilgili Reuters'a açıklamalarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Sözcüsü "Avrupa Birliği'nin pozisyonu değişmedi. AB, uluslararası hukuka uygun olarak, Golan Tepeleri de dahil olmak üzere İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu bölgelerdeki egemenliğini tanımıyor ve bunları İsrail toprağının bir parçası olarak görmüyor" ifadelerini kullandı.

Trump, Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanıma vaktinin geldiğini söylemişti.

Sputnik'e konuşan Morozov "Rusya asla bu şekilde tanımayacak. Trump, Arap dünyası ve uluslararası topluma başarılıyla sataşıyor" dedi.

Morozov'a göre Trump'ın bu sözlerle amaçladığı üç şey var: "İlki ABD'yi bu konuda sadece baş değil, tek müttefiki olarak görmesi istenen İsrail'i daha yakınına çekmek. İkinci amaç da Arap dünyasını sarsmak. Birileri boyun eğip susacaktır. Bu durum da bu tarafları ABD'ye yaklaştırıp, Arap birliğini zayıflatacaktır. Üçüncü amaç da Suriye ve Suriye'nin Rusya ile olan işbirliğine darbe indirmek."

?'ABD SAVAŞ, KAOS, SİLAH SATMAK İSTİYOR'

Federasyon Konseyi'nin Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov da Suriye'de istikrarın ABD'nin işine gelmediğini, bu nedenle bölgedeki gerginliği arttıracak adımlar attığını söyledi.

Cabarov "Ortadoğu'daki durum yeni yeni durulmaya başladı, Suriye'de istikrar süreci başlıyor, ABD de ateşi körüklemeye çalışıyor" dedi.

Bu adımın Washington'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararına benzediğini kaydeden Cabarov "ABD bölgede barış değil savaş, kaos istiyor, silah satmak istiyor" ifade etti.

Cabarov ayrıca Trump'ın düşüncesizce sarf ettiği sözlerin Arap dünyasındaki hassas dengeyi bozabileceği, İsrail'e karşı provokasyonlar ve çarpışmalar başlatabileceği yönündeki üzüntülerini belirterek, tartışmalı bölgede şimdi barış güçlerinin bulunduğuna dikkat çekti.

rasthaber

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
Ali Bulaç Yazdı: Modern Psikolojiye Göre Rüya..
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!
İnsan olmak zor, ama anne insan olmak daha zor!