Amerika, Katar’daki üssünü büyütüyor

Amerika’nın Ortadoğu’daki en büyük askeri üssü olan Katar’daki el-Udeyd üssünü genişletme konusunda Doha ile anlaşmaya vardığı bildirildi.

Amerika, Katar’daki üssünü büyütüyor
Amerika, Katar’daki üssünü büyütüyor Zehra

İsrail’in ‘Debka File’ internet sitesinin haberine göre Washington ve Doha, Amerika’nın Ortadoğu’daki en büyük askeri üssü olan el-Udeyd askeri üssünün genişletilmesi konusunda dün anlaşma imzaladı.

Amerika’nın Katar büyükelçiliğinin resmi sitesi ise Amerikan Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Halid el-Atiye’nin iki ülke arasındaki stratejik güvenlik ortaklığını yeniden teyit ettiğini belirterek el-Udeyd hava üssünde iyileştirmeler yapılması ve Katar’ın Afganistan’daki NATO misyonuna destek vermesi gibi konularda anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Katar’daki el-Udeyd askeri üssünde Amerika liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyona mensup 13 bin asker bulunduğu belirtilirken, yapılan anlaşma çerçevesinde bu üssün ne ölçüde büyütüleceğine dair ayrıntıya yer verilmedi.

Amerikan Merkez Komutanlığı Hava Kuvvetlerinin (AFCENT) karargahı olan Katar’daki el-Udeyd hava üssü, Amerikan güçlerinin bölgedeki operasyonlarının da ana merkezi durumunda.

Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır tarafından 5 Haziran 2017’de abluka altına alınınca başta Amerika olmak üzere birçok ülke ile askeri ilişkilerinin seviyesini yükseltmeye çalışmıştı.

Bu çerçevede Amerika’dan 2.5 milyar dolara Patriot hava savunma sistemleri satın alan Katar, Rusya’dan da S-400 almak için görüşmeler yapıyor.

Katar 2017’de Suudilerle yaşadığı krizden sonra Fransa’dan da 12 Rafale savaş uçağı ile 490 da zırhlı askeri araç satın aldı.

YDH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: