Hamas, Hizbullah ve İran'dan Yeni Zellanda Katliamı Açıklaması....

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, Lübnan Hizbullah hareketi, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani,Yeni Zelanda’daki cami katliamları üzerine açıklama yaptı...

Hamas, Hizbullah ve İran'dan Yeni Zellanda Katliamı Açıklaması....
Hamas, Hizbullah ve İran'dan Yeni Zellanda Katliamı Açıklaması.... Zehra

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, Yeni Zelanda’daki cami katliamları üzerine yaptığı resmi açıklamada, “bu insanlık dışı saldırıları şiddetle telin ederek “bu saldırı terörizmin dini, kökeni olmadığını, Amerikan yönetimi gibi bazı odaklar ve kesimler tarafından orta konulan nefret söylemlerinden beslenen bir olgu olduğunu bir kez daha göstermiştir” denildi.

 

Açıklamada, “Filistin halkı her gün İsrail teröründen sürekli acı çekmektedir. Öyle ki, daha birkaç gün önce 29 Filistinlinin şehit olduğu ve onlarcasının yaralandığı İbrahim cami katliamının 25. Yıldönümünü anmıştır” denilerek Siyonistlerin camilere ve camilerde ibadet eden müslümanlara yönelik saldırı ve katliamlarına da işaret etti.

 

Hamas açıklamasında, Yeni Zelanda’daki cami katliamında şehit olanlar için taziyelerini bildirirken, Yeni Zelanda hükümetine çağrıda bulunarak katliamın failleri hakkında gereken işlemlerin en kası zamanda yapılmasını ve camilerin korunması için de gereken tüm önlemlerin alınmasını istedi.

 

Lübnan Hizbullah hareketi, Yeni Zelanda’da onlarca Müslümanın yaralanıp şehit olduğu korkunç katliamı şiddetle telin ederek yeni Zellanda hükümetine çağrıda bulunarak bu terörist saldırıyı planlayınların peşine düşülmesini ve bir daha tekrarlanmaması için gereken önlemlerin alınmasını istedi.

 

Hizbullah açıklamasında, dünyada Müslümanlara ve yabancılara yönelik nefret politikasının Amerika tarafından beslendiğini belirterek, gerçekte dini değerlerin hoşgörü, diyalog ve karşısındakine saygı öngördüğünü belirtti. 

 

Hizbullah açıklamasını, cami saldırısında şehit olanların aileleri ile dayanışması içinde olduğunu belirterek, yaralıların tez zamanda şifa bulmalarını dileyerek bitirdi.

 

 

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yeni Zellanda’da iki camiye yönelik gerçekleştirilen ve onlarca Müslümanın şehit olduğu barbarca saldırıyı şiddetle telin ederek “Yeni Zellanda’da Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen Cuma katliamı bir kez daha batılı ülkeler tarafından beslenen ve alevlendirilen İslamfobia ile uluslararası mücadelenin gerekliliğini ortaya koydu” dedi.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yeni Zellanda’da camideki Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen katliamı “terörist ve ırkçı saldırı” “barbarca ve yürek yakıcı” şeklinde tanımlayarak “bu elim hadise dünyadaki bütün Müslümanların, özelde de İran halkının kalbini parçalamıştır” dedi.

 

Açıklamasında, “birçok savunmasız ve masum Müslümanın şehadeti ve yaralanmasıyla sonuçlanan bu barbarca cinayet islam fobia ve terörizme karşı küresel bir mücadelenin gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu. Ne yazık ki bu da batılı yönetimler tarafından beslenmektedir” diyen Hasan Ruhani, bütün dünya toplumlarına, özellikle de İslam ülkelerine bu insanlık dışı katliama karşı ciddi bir tepki verme çağrısında bulundu.

 

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yanısıra dışişleri bakanı Cevad Zarif de Yeni Zellanda katliamını şiddetli telin ederek, Yeni Zellanda saldırısında ABD Başkanı Trump’ın İslam karşıtı söylem ve tavırlarının etkili olduğunu söyledi.

 

Cevad Zarif açıklamasında “İsrailli haydutlar Filistin’de camiye giriyor ve Filistinlileri tahkir ediyor, teröristler Yeni Zellanda’da 49 müslümanı nasıl katlettiğini canlı yayınla veriyor. Neden, çünkü Müslümanların şeytanlaştırılması fikir özgürlüğü olarak görülüp bu tutum cezasız kalıyor” dedi.

 

İRAN’DAN YENİ ZELLANDA İÇİN ACİL OTURUM ÇAĞRISI

 

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Yeni Zellanda’daki insanlık dışı menfur katliam üzerine İslam İşbirliği Konferansı Örgütü’ne acil oturum düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

Cevad Zarif, İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanlığını yürüten Türkiye’nin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla arayarak İslam ülkelerinin bu katliama karşı en uygun tepkiyi vermeleri gerektiğini söyledi.

 

Cevad Zarif, Çavuşoğlu ile görüşmesinde, siyonistlerin Mescid-I Aksa’ya baskınları ve Yeni Zellanda’daki katliamı konuşmak üzere İslam ülkelerinin cumhurbaşkanı ya da dışişleri bakanı düzeyinde acilen bir oturum düzenlemeleri gerektiğini söyledi.

 

KUDÜSDER HABER

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: