Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: İki Millet, İki Devlet Bir Ümmet Yolunda

Bir haftanın daha sonuna gelmişken mübarek Cuma günü Müslümanların yüreğine ateş düştü.. Yeni Zelanda’da camiye yapılan bir terör saldırısında 49 Müslüman şehit oldu ve onlarcası da yaralandı

Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: İki Millet, İki Devlet Bir Ümmet Yolunda
Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: İki Millet, İki Devlet Bir Ümmet Yolunda Zehra

Bir haftanın daha sonuna gelmişken mübarek Cuma günü Müslümanların yüreğine ateş düştü..

Yeni Zelanda’da camiye yapılan bir terör saldırısında 49 Müslüman şehit oldu ve onlarcası da yaralandı. (1)

Camide ibadet halindeki Müslümanlara yapılan bu terör saldırısı ve katliama tepkiler gelmeye devam ederken uzmanlarda konu ile ilgili açıklamalar yapmaya başladı. (2)

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı, NTV canlı yayınına katılarak Yeni Zelanda’daki Cuma namazı saldırısını yorumladı. (3)

 İşgalcilerin özelliklerinden biri de insanı ve mukaddesatlarını yok etmek. Topraklarını ve tarihlerini çalmak ve Mukaddes olan her şeyi aşağılamaktır.

 Filistin İslam ve Hristiyan Kurulu üyesi ve eski Gazze Kilisesi Sorumlusu Peder Manuel Musallam Filistin’de bu gün Haber Ajansına verdiği demeçte; “İşgal altındaki Kudüs’te ve özellikle Mescid-i Aksa’da meydana gelen olaylar bir cinayet, barbarlık ve ırkçılıktır. Buda İsrail için yadırgayacağımız bir olay değildir.” Açıklamasında bulundu. (4)

Filistin Siyonist İsrail2in işgali altında olmaya devam ederken işbirlikçi Arap rejimleri Siyonistlerle ilişkiyi artırırken, İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin’e yaptığı yardımlar da günışığına çıkmaya başladı. 2009 yılında İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan bir rapor, İran’ın Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas’a yardımlarının içeriğini madde madde detaylandırıyor. (5)

İşgal devam ederken işgalci rejim de kendi içerisinde kırılmalar ve sorunlar yaşıyor. İşgalci İsrail rejiminin son 10 yıllık politikasına damga vuran ve ülkesinin Filistinlilere karşı uyguladığı zulmün dozajını her geçen gün artıran İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, seçimi önde tamamlamak için türlü yöntemlere başvuruyor. (6)

Filistin’deki çatışmalara ve işgalci rejimin saldırılarına bakılırsa önümüzdeki günlerde ciddi bir savaş ortaya çıkabilir. Bu çatışmayı gören Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas, Batı Şeria'da işgal güçleriyle kapsamlı ve doğrudan çatışmanın gün be gün yaklaştığını ifade etti. (7)

Haftanın bir diğer önemli haberi ise Suriye’deki gelişmeler. Türkiye Suriye’de ciddi bir askeri operasyon için hazırlıklar yaparken, ABD’nin Türkiye ile Suriye’nin kuzeydoğusundaki olası operasyonunu görüşmediğini ifade eden ABD’li bir yetkili ise, ‘Ankara’nın güvenlik kaygılarını gidermek için böyle bir operasyona gerek olmadığını’ iddia etti. (8)

Türkiye-ABD arasındaki ilişkiler soğuk bir şekilde ilerlerken medyaya yeni haberler düşmeye devam ediyor. 

Rus haber ajansı RİA, Rusya'nın Türkiye ile koordineli bir şekilde Suriye'nin İdlib kentine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Türkiye'den ise harekatın koordineli bir şekilde yapıldığına yönelik iddialara yalanlama geldi. (9)

Türkiye ile Suriye arasında İdlib konusu kangren olmaya devam ederken konunun uzmanları ne olursa olsun, Rusya ve Suriye hükümeti tarafından eninde sonunda buradaki tekfirci militanlar ve terör örgütleri ile savaşın kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. (10)

İdlib, Suriye’de tekfirci militanlar tarafından düzenlenen ilk büyük katliamın yaşandığı Cısr El Şuğur’un da bulunduğu Türkiye sınırındaki il. Burayı kabaca bir kare olarak düşünecek olursak kuzey ve batıdan Türkiye’ye, doğudan Halep’e, güneyden Hama’ya ve güneybatıdan Lazkiye’ye komşu.

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan ilişkileri çatırdamaya devam ediyor.  Avrupa Birliği'nin (AB) Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, dört yıl aradan sonra ilk defa yapılacak AB-Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin     

AB üyelik süreci ile ilgili olarak "en ideal durum Türkiye'nin bu projeyi daha fazla devam ettirmemesi konusunda anlaşmak" dedi. Hahn bunun "en dürüst yaklaşım" olacağını, ancak Ankara'nın "henüz o noktada" olmadığını kaydetti. (11)

Haftanın en önemli haberi ise diktatör Saddam Hüseyin’in saldırısı ile yıllarca savunma savaşı yapmak zorunda kalan İran’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Irak’a yaptığı resmi ziyaret oldu.

Katar’da yayımlanan El-Arabi El-Cedid gazetesi, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Irak ziyaretini Amerika ve bölge ülkelerine bir mesaj olduğunu belirtti. (12)

Başkent Bağdat’a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Ruhani daha sonra da Necef kentine geçerek önemli dini şahsiyet ve taklit mercileri ile de görüştü. Ayetullah Sistani'nin ofisinde yapılan açıklamaya göre, bu görüşmede Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Iraklı yetkililerle görüşmelerinin sonuçları ile ilgili bir rapor sunarak, ziyaretinin kazanımlarını anlattı. (13)

Şii dünyasının en önemli taklit mercilerinden birisi olan Ayetullah Sistani ile yapılan görüşmede, Ayetullah Sistani’nin Irak’ın komşuları ile karşılıklı menfaatler, egemenlik haklarına saygı ve içişlerine karışmama temelinde ilişkilerini geliştirmek için atılan her adımdan memnuniyet duyduğunu belirttiği açıklandı.

Irak milletinin IŞİD ile kader belirleyici savaşına değinen Ayetullah Sistani, Irak halkının bu terör örgütü karşısındaki kahramanlıklarını anlatırken, özellikle İran’ı ön plana çıkararak, Irak’ın dostlarının bu başarının gerçekleşmesindeki rolünü de takdir ettiği belirtiliyor. (14)

1- http://www.on4haber.com/haber/yeni-zelanda-da-iki-camiye-teror-saldirisi/119914/

2-   http://www.on4haber.com/haber/cami-saldirilari-bircok-ulke-tarafindan-kinandi/119915/

3- http://islamianaliz.com/haber/yeni-zelanda-saldirisi-%E2%80%98eger-bati-medyasinin-dilini-kullansaydik-buna-hristiyan-teroru-dememiz-gerekirdi-71092#sthash.2AKAf3dd.dpbs

4- http://www.ekrangazetesi.com/haber/16529/peder-musallam-israil-askerleri-kubbetul-sahranin-uzerinde-durarak-mukaddesatiniz-ayaklarimizin-altinda-mesaji-veriyor.html

5- http://islamianaliz.com/haber/israil-disisleri-bakanliginin-raporu-iranin-madde-madde-hamasa-yardimi-71083#sthash.jIfSes6k.dpbs

6- http://www.on4haber.com/haber/netanyahu-secimi-kazanmak-icin-her-yolu-deniyor/119905/

7- http://rasthaber.com/dunya/haber/59830-bati-seria-da-israil-ile-kapsamli-bir-catisma-yaklasiyor

8- http://www.on4haber.com/haber/abd-turkiye-nin-operasyon-yapmasina-gerek-yok/119908/

9- http://rasthaber.com/turkiye/haber/59848-turkiye-rusya-yi-yalanladi

10- http://www.7sabah.com.tr/haber/41579/idlibteki-hamleleri-anlamak-musa-ozugurlu/

11- http://www.7sabah.com.tr/haber/41586/hahn-turkiye-ab-uyelik-projesini-devam-ettirmesin/

12- http://www.ekrangazetesi.com/haber/16501/iran-ve-iraktan-abdyi-rahatsiz-edecek-adimlar-petrol-ticaret-saglik-ulasim-ve-vizede-anlasma-milli-para-birimlerine-vurgu.html

13- http://rasthaber.com/bati-asya/haber/59826-ayetullah-sistani-irak-in-dostlarini-takdir-etti

14- http://www.7sabah.com.tr/haber/41566/ayetullah-sistani-komsular-arasinda-iliskilerin-guclenmesinden-memnuniyet-duydugunu-bildirdi/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: