Saadet Partisi A Haber için YSK’ya başvurdu: Yalan ve iftira üzerine yayın yaptı.

1.389 belediyede kendi adayları ile seçime giren tek parti olmasına rağmen iktidarın yayın organı A Haber, “Saadet Partisi, Adana’da CHP adayını destekleyecek” diyerek yalan ve iftira üzerine yaptı.

Saadet Partisi A Haber için YSK’ya başvurdu: Yalan ve iftira üzerine yayın yaptı.
Saadet Partisi A Haber için YSK’ya başvurdu: Yalan ve iftira üzerine yayın yaptı. Zehra

1.389 belediyede kendi adayları ile seçime giren tek parti olmasına rağmen iktidarın yayın organı A Haber kanalı, “Saadet Partisi, Adana’da CHP adayını destekleyecek” diyerek yalan ve iftira üzerine yayın yaptı. Söz konusu durumun ardından Saadet Partisi, YSK’ya başvuruda bulunarak, A Haber’in tarafsız yayın ilkelerine göre hareket etmesi konusunda uyarılmasını istedi.

Saadet Partisi’ne yönelik karalama kampanyasının ardı arkası kesilmiyor. Bazı belediyeleri kaybetmemek uğruna karşı partiler hakkında iftira ve ithamların öne çıktığı seçim arifesinde, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kuralları çerçevesinde objektif olması gereken A Haber kanalı da iftira ve yalan haberlerini artırmaya başladı. Saadet Partisi, YSK’ya başvurarak yalan ve iftira üzerinde yayın yapan A Haber adlı kanalın uyarılmasını ve tarafsız basın ilkelerine uyması konusunda YSK’yı göreve çağırdı.

 

TARAFSIZLIK İLKESİNE AYKIRI HAREKET EDİYOR

YSK’ya gönderilen dilekçede, A Haber adlı kanalın tarafsız yayın ilkelerine uygun hareket etmediği belirtilirken, Saadet Partisi’nin faaliyetlerini yansıtan hiçbir habere yayınlarında yer verilmediğine dikkat çekildi. Söz konusu durumun RTÜK raporlarında da açıkça görüleceği vurgulanıldı. A Haber’in iktidar partisini öven haberler ve programlar yaptığı, bunun tarafsızlık ilkesine aykırı olduğu belirtilirken, “Kanalın, taraflı ve partimize yönelik yok sayma tavrı seçmenin partimize karşı olumsuz tutum geliştirmesine sebebiyet vermektedir” denildi.

İFTİRA VE GERÇEK DIŞI YAYIN YAPILIYOR

A Haber’in haber yaptığı “HDP ve Saadet Partisi Adana Büyükşehir Belediyesi ve bazı ilçelerde CHP’yi destekleyecek” başlıklı yayının gerçek dışı olduğu belirtildi.  YSK’ya gönderilen dilekçede söz konusu konu ile ilgili şunlar kaydedildi: “Saadet Parti’mize iftira atmış, toplum nezdinde itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Sayın Yüksek Seçim Kurulu’nun kayıtlarında da sabittir ki Saadet Parti’miz Tüm Türkiye’de bütün seçim bölgelerinde olduğu gibi Adana Büyükşehir ve ilçelerinde de eksiksiz olarak kendi adayları ile hiçbir ittifakın içerisinde yer almadan seçime girmektedir. Hal böyle iken A Haber kanalının gerek yukarda belirtilen programında gerekse diğer programlarında Saadet Parti’mize yalan ve gerçek dışı haberler yayınlayarak iftira atması, seçmen nezdinde itibarsızlaştırmaya kalkması kabul edilemez.”

Milli Gazete

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: