Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı: İşte detaylar

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı.

Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı: İşte detaylar
Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı: İşte detaylar Zehra

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin detaylarını açıkladı. İhtiyaçtan fazla bedelli askerlik başvurusu gelmesi halinde kura çekileceğini, bedelli askerlik yapacaklar ile lise mezunu ve altındaki kişilerin birlikte bir ay temel eğitim alacağını söyleyen Akar, bir ayın sonunda bedelli yapanların askerlikle ilişkisinin kesileceği, lise mezunu ve altındakilerin de beş ay daha kıtada devam edeceğini belirtti. Bu beş aylık süreçte kendilerine harçlık verileceğini, beş sonunda kendilerine askerliğe devam etmek isteyip istemediklerinin sorularını ifade eden Akar, " Kalmak isterlerse maaşlı şekilde 6 aylık sözleşme yapılacak" dedi.

Meslek Yüksekokulu mezunu kişilere ilişkin de detayları anlatan Bakan Akar, "Meslek yüksek okullarında okuyanlara de, 'Sen mesleğinden kopma' diyeceğiz, onları yedek astsubay olarak yer vereceğiz. İki ay temel eğitim alacak, burada harçlık alacak, kıtalara gittiğinde 10 ay maaş alacak. Devam etmek isterse, gerekli sınavları geçtiği takdirde astsubaylığa geçebilecek" diye konuştu.

AA Editör Masası'nda konuşan Akar'ın yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklamaları şöyle:

"(Yeni askerlik sistemi) Gençlerimizin eğitim, öğrenimi ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık. Bu konuda gerçekten sorabileceğimiz her yerden görüş almaya gayret ettik. Bazı üniversitelerden görüş aldık, bunun öngörülebilir, kalıcı bir sistem olmasına gayret gösterdik. Anne ve babaların yarın öbür gün ne çıkacak endişesi,ne kapılmadan gençlerimizin mesleki planlamalarını yapsınlar şeklinde bir noktaya gitmeye çalıştık. Geldiğimiz noktada bunun, tabii bir takım eksiklikler çıkabilir ama büyük ölçüde bunun sürdürülebilir, TSK'nin ihtiyaçlarını karşılayacak, siyasi saygınlığına uygun bir sistem. Ana parçalar şunlar, hükümlü kaynağımız var. Her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların bölünmesi şöyle, bir bedelli askerlik, hükümlü erbaş ve erler, yedek astsubaylar, bu sistem meslek yüksekokullarına karşı bir değer koymak adına astsubaylık konuldu, diğer, yedek subaylık, beşinci bölüm de dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak. Bunların prensiplerini belirledik.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ramazan Deveci Bilinç-Der’de Vahyin Işığında Namaz ve Müslüman’ı Anlatıyor…
Ramazan Deveci Bilinç-Der’de Vahyin Işığında Namaz ve Müslüman’ı Anlatıyor…
KONDA raporu: Son 10 yılda kendini ‘dindar muhafazakar’ olarak nitelendiren gençlerin oranı yarıya düştü..
KONDA raporu: Son 10 yılda kendini ‘dindar muhafazakar’ olarak nitelendiren gençlerin oranı yarıya düştü..