Tesettür modasına 'İnşirah' isminin verilmesine tepkiler: Tesettür (!) modasına 'İnşirah'ı da alet ettiler

Modanisa’nın koleksiyonun adını “İnşirah” koyması sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Tesettür modasına 'İnşirah' isminin verilmesine tepkiler: Tesettür (!) modasına 'İnşirah'ı da alet ettiler
Tesettür modasına 'İnşirah' isminin verilmesine tepkiler: Tesettür (!) modasına 'İnşirah'ı da alet ettiler Zehra

Modanisa’nın koleksiyonun adını “İnşirah” koyması sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Yenisöz'ün eski yazarlarından Hasret Yıldırım, Twitter hesabından firmanın görsellerini paylaşarak, “Moda Nisa isimli tesettür (???) firmasının, koleksiyon ürünlerinden bir grubunun ismini; Kur’ân-ı Kerim Sûrelerinden biri olan İNŞİRAH koyması hakkında kamuoyu açıklamasıdır…”şeklinde yazdı.

Hasret Yıldırım’ın bu mesajı sonrasında, firmaya dönük İslamcılardan tepki mesajları geldi.

Facebook hesabı üzerinden açıklama yapan Hasret Yıldırım, İnşirâh Suresi’nin ne anlama geldiği ve neden indiğinden söz ettikten sonra şu paylaşımları yaptı:

“‘Milenyum Çağının Materyalist Süslümanları’ Onu da kapitalizme peşkeş çektiler… Doymak bilmeyen dünya hırsına alet ettiler… MODA NİSA isimli bir tesettür (???) firması, koleksiyonlarından birinin ismini İNŞİRAH koydu…

İnsan kendine sormadan edemiyor! Biz mağdurken daha mı ahlâklıydık? Yoksa ahlâksızlık yapmaya; mecalimiz, ortamımız mı yoktu? Para ve refah seviyesindeki artış, her şeye ulaşabilme gücü, bizi bozdu mu?

Ne oldu bize? Ne oldu? Sadece maddiyatımızı değil; idealimizi, onurumuzu, gururumuzu, inancımızı, değerlerimizi de birilerine teslim ettik! Tesettürlüler (Başörtülüler, Türbanlılar/Müslüman Hanımlar); seküler, laik, kapitalist, materyalist sistemin bir parçası oldu(k)!

Onları şekilden şekile, türlü kalıplara sokanlar da cabası… Ağa babaları… Para babaları… Ve biz seyreden ‘Erkekler…’ İsmini de ‘tesettür modası’ koydular bunun… Ayet ve hadislerde alenen malumat verilmiş ‘örtünme’ ile alâkası olmayan bir giyim karmaşası…

Fe eyne tezhebûn!

Türkiye’de ne oldu, nasıl oldu da, 70’lerde ‘Başını Örten Kız’ mü’minlerin gurur kaynağı iken; XXI. yüzyıl mahsulü (ameliyatlı, dövmeli, halhallı, hızmalı) ‘Başını Örten Kız’, her kendini bilen Müslümanı utandıracak yerlerin bir uzantısı haline geldi. (İsmet Özel)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?