Suudi basını: Türkiye ile Amerika Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge konusunda anlaşmaya vardı...

Suudi basını, Türkiye ile Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölgeye dair birçok konuda anlaşmaya vardığını iddia etti.

Suudi basını: Türkiye ile Amerika Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge  konusunda anlaşmaya vardı...
Suudi basını: Türkiye ile Amerika Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge  konusunda anlaşmaya vardı... Zehra

Suudi “İlaf” haber sitesinin “özel kaynaklara” dayandırdığı haberine göre Amerikalı ve Türk yetkililer arasındaki toplantıların ve görüşmelerin sonucunda Amerikan askeri danışmanlarının da bulunduğu Türkiye komutasında iki ülke arasında üst düzey siyasi koordinasyon sağlayan bir ortak operasyon odası kurulacak.

İlaf’ın kaynaklarının belirttiğine göre Washington güçlerini Suriye’den çekmekle Suriye dosyasını ve Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e yönelik tavrını terk etmiyor. Amerika, Suriye’deki rejimin meşruiyeti ve yeniden yapılandırılması gibi konularda değiştiremeyeceği tutumlara sahip olduğundan baskılarını sürdürecek. Öte yandan Amerika, Rusya’nın Fırat’ın doğusunda hiçbir nüfuzunun olmaması ve Rusların İdlib’de hakimiyet kuramaması konusunda da kararlı.

İlaf’ın kaynaklarına göre Amerika’nın Suriye’den çekilmesi hedeflerde değil sadece taktikte yapılmış bir değişiklik.   

Amerikan politikasının IŞİD’e karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) çözülmesini içermediğini belirten kaynaklar, bununla birlikte Trump’ın kendi yönetimiyle Türkiye ile uyum sağlanmasının zarureti ve yanlış anlamaların giderilmesi hakkında konuştuğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı son görüşmede de Türkiye ile güçlü ilişkiler kurmak istediğinin ortaya çıktığını belirtti. 

Söz konusu kaynaklara göre ayrıca Trump, kendi yönetimine IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonla çalışan SDG’nin desteklenmesi ve sadece Türkiye’nin değil, SDG’nin de korunması için güvenli bölge oluşturmak üzere Türkiye ve SDG ile görüşmelerin yapılması yönünde talimat verdi.

Güvenli bölge müzakereleri çerçevesinde güçlerin yerel olması, içinde Kürt güçlerin bulunmaması ve bu konuda teknik bir komite olması gerektiğini belirten kaynaklar, ÖSO gruplarının SDG’ye yönelik saldırılarının da Washington açısından bir felakete sebep olduğunu bununla birlikte ÖSO ve SDG arasındaki ihtilafın savaşla değil diyalogla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

YDH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?