'Bir Kültür Gerillası Ali Şeriati' kitabı yayınlandı.

Kitap; Ali Şeriati'nin Devrimci İslami Dünya Görüşünü konu almaktadır. Kısa bir sürede yoğun ilgi gören kitabın yakın bir zamanda da imza günü oldu.

'Bir Kültür Gerillası Ali Şeriati' kitabı yayınlandı.
'Bir Kültür Gerillası Ali Şeriati' kitabı yayınlandı. Zehra

Yakın bir tarihte yayın hayatına başlayan Yöneliş yayınlarından çıkan "Bir Kültür Gerillası Ali Şeriati" kitabı yayınlandı. Kitap; Ali Şeriati'nin Devrimci İslami Dünya Görüşünü konu almaktadır. Kısa bir sürede yoğun ilgi gören kitabın yakın bir zamanda da imza günü oldu.

Kitabın yazarı Muhammed Can kitap hakkında şunları söyledi:

Bu eseri büyük bir sızı ve sorumlulukla yazmaya çalıştım. İki Mektep arasında yani Şia ve Ehli sünnet arasında sıkışan, ötekileştirilen Öz Muhammedi düşüncenin sesi olan ve dahası hiçbir mezhep kalıplarına sığmayan bu yıldızı yazmamız ve anlatmamız gerekirdi. Bilinmelidir ki biz müslümanlar sömürge toplumlarıyız. Ezilen, ötekileştirilen bizler ancak devrimci ve ilerici bir mücadele ile sömürgecilerimize karşı mücadele edebiliriz. Bu minvalde modern zamanda yollar Şeriati'ye çıkmaktadır. Ve Sömürgeye müsait olan zihinlerimizin çeşitli modern putlarını; Ali Şeriati'nin düşünce iklimiyle kırabiliriz. Yine diyebiliriz ki özgürlüğümüzün garantisi Muhammed-i İslamdır ve Muhammed-i İslamın aydınlar dünyasında en gür sesi de Ali Şeriati'dir.

Kitap 276 sayfa hacminde ve Ali Şeriati düşüncesine giriş yapılabilecek bir eser. Yakın bir zamanda ikinci baskısı düşünülen bu kitap Yöneliş yayınlarının ikinci kitabıdır.

Kitabın Arka Kapak Yazısı

O’nun, kendine has bir “Sorumlu adanmışlığı” vardı. O’nun adanmışlığını tanımlayacak olursak; “Egemenlerin payandasına mağlup olmamış, Batının beklentisi olan ve kendisine hizmet etmekten kaçınmayan ‘entelektüel’ ve ‘geleneksel, Doğulu saray Mollaları’ karakterlerine karşı ‘Evrensel İslami değerleri’ ki, bu değerler "Vahdet" ve "Tevhit’’den uzak düşünülemez, bir ezber bozuculuktu.

O, kişisel ve toplumsal sorumluluk bilinciyle Adalet ve Hürriyeti kuşanmış, varlığını ve hayatını bu değerler uğruna savaş ve mücadele alanına sürmüş, gerçek bir mücadele insanının portresini yaratmış ve yansıtmıştır.

O, “yüzeysel” ve “şişirme” oluşumlardan uzak, sembolik, akademik ve kültürel değerler bataklığına saplanmadan, kalıcı ve olgun değerler manzumesine adanmış, ilgi çekmenin ötesinde ilginç olanı başarmanın kazanımlarına gönül verebilmiş bilge bir kişilikti.

O’na göre Aydının taşıması gereken sorumlu adanmışlık; “Sürekli devrim” bilincinin sınıfsal bir tabakaya âit olmadığını, her Müslümanın tabi hakkı ve hakkı olduğu kadar sorumluluk altına giren, değilse en erken süreçte aday olmaya, kendi adına sorumluluklarını yerine getirendir.

Kitabın Siparişini Vermek için tıklayın

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Atasoy Müftüoğlu yazdı: Anlam Ufuklarını Kaybetmek
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı