Murat Nazlı Yazdı: Tehlike: Tekfirci Terör..

İran-Pakistan sınırı, Hindistan-Pakistan sınırı ve özellikle Belücistan ve Keşmir’de terör olaylarının artacağı belli oluyor.

Murat Nazlı Yazdı: Tehlike: Tekfirci Terör..
Murat Nazlı Yazdı: Tehlike: Tekfirci Terör.. Zehra

Bir haftanın daha sonuna geldik…

Geçtiğimiz hafta İran, Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye,         Yemen vb ülkelerdeki terör, saldırı ve patlama olayları ile geçti.

İran İslam İnkılabı’nın 40. Yılı Türkiye ve dünyanın değişik yerlerinde kutlandı. (1)

40. yılı hazmedemeyen Siyonist ve işgalci terör ise zehir kusmaya devam ediyor. (2)

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Pakistan sınır bölgesinde Devrim Muhafızları Ordusu mensuplarının hedef alındığı terör saldırısının intikamını 'Suudi Arabistan destekli teröristlerden' alacaklarını belirtti. (3)

Süleymani, Pakistan topraklarında Suudi rejimi destekli tekfircilerin, Hindistan, Afganistan ve diğer komşulara yönelik saldırılarından dolayı sorun yaşandığını belirterek, Pakistan'ın bunu doğru algılaması gerektiğini bildirdi. (4)

Suudiler Yemen’de yenildiklerini itiraf etti. (5)

ABD'nin Suudi Arabistan ile ilişkilerinin geleceği, Washington'da düzenlenen panelde masaya yatırıldı.

Panelde konuşan ABD'nin eski Riyad Büyükelçisi Robert Jordan, Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ı hedef aldı. Selman'a destek çıkan Trump yönetimini eleştirdi. (6)

Pakistan’da resmi bir ziyarette bulunan Suudi prensi Hindistan ile ikili ilişkilerin düzeyini artırdı.  (7) Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 'Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye 100 milyar dolarlık yatırım sözü verdi. (8)

Odeyssey Online adlı bir Amerikan sitesi, halen Suudi Arabistan’da dışişlerinden sorumlu devlet bakanlığı yapmakta olan Adil Cubeyr’in 1990’lı yıllarda İsrail istihbarat servisi ile kurduğu gizli ilişkiyi halen devam ettirmekte olduğunu bildirdi. (9)

Mısır’da ise idamlar devam ediyor. En son infaz edilen 9 idam mahkum ile birlikte Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin göreve geldiği 8 Haziran 2014 tarihinden bu yana 42 kişi idam edildi. (10)

Birleşmiş Milletler (BM), Mısır hükümetine çağrıda bulunarak ülkedeki tüm idamların durdurulmasını istedi. (11)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump telefonda görüştü. Görüşmede ikili ilişkiler ve Suriye meselesi ele alındı. (12)

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesinden kısa süre sonra ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin yazılı açıklama yaptı. (13)

Diğer bir konu ise gittikçe çıkmaza giren Türkiye – AB ilişkileri.

Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde 20 Şubat'ta görüşülen Türkiye 2018 Raporu taslağı, üzerinde bazı değişiklikler gerçekleştirilerek 7'ye karşı 47 oyla kabul edildi. (14)

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi.

Trump'ın önerdiği güvenli bölgenin terör örgütü PKK mensuplarını koruduğu için kabul edilemeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Caşın, ABD'nin Suriye'den çekilmeyeceğini ve gizli bir ajandası olduğunu belirtti. Türkiye'nin Fırat’ın doğusuna güvenli bölge harekatı yapacağını aktaran Prof. Dr. Caşın, demokratik ve güçlü bir Suriye için orta vadede Esad ile yakınlaşma olabileceğinin altını çizdi. (15)

Suriye’de yine başa döndük. Bölgemizde ve Batı Asya’da tekfirci terör hala devam ediyor ve gündem terörle mücadele.

Hindistan Times'ın haberine göre, Srinagar kentine giden konvoyu hedef alan saldırıda 44 askerin hayatını kaybetmiş ve  20 asker de yaralanmıştı.(16)

Haberlere bakıldığında son dönemlerde uyguladığı siyasetlerin iflas ettiğini ve yaptığı çalışmalar sonrasında umduğunu bulamayan ABD, IŞİD ve tekfirci terör Batı Asya’ya taşıyor.

İran-Pakistan sınırı, Hindistan-Pakistan sınırı ve özellikle Belücistan ve Keşmir’de terör olaylarının artacağı belli oluyor.

Suudi rejiminin siyasetleri ve Suudi prensinin son Pakistan ve Hindistan ziyaretinden de ortaya çıkan sonuç bu.

1-     http://rasthaber.com/turkiye/haber/58500-islam-inkilabinin-40-yili-istanbul-da-kutlandi

2-     http://tr.abna24.com/news//iranda-devrim-muhafizlari-otobusune-bombali-saldiri-27-sehit_928980.html

3-     http://www.on4haber.com/haber/kasim-suleymani-suud-destekli-teroristler-iran-afganistan-ve-hindistan-a-zarar-veriyor/118818/

4-     http://rasthaber.com/bati-asya/haber/58711-suudi-rejimin-hedefi-pakistan-i-parcalamak

5-     http://rasthaber.com/dunya/haber/58684-arabistan-yemen-yenilgisini-itiraf-etti

6-     http://www.7sabah.com.tr/haber/40869/suudi-veliaht-muhammed-bin-selman-batili-toplumlar-tarafindan-reddedilmeli/

7-     http://islamianaliz.com/haber/suudi-arabistandan-hindistana-100-milyar-dolarlik-yatirim-70631#sthash.mTUTCKs3.M0lY3xCo.dpbs

8-     http://islamianaliz.com/haber/suudi-arabistandan-hindistana-100-milyar-dolarlik-yatirim-70631#sthash.mTUTCKs3.w7PmRcdJ.dpbs

9-     http://www.ekrangazetesi.com/haber/16275/mossadin-suudilerin-icindeki-ajani-aciklandi-adil-el-cubeyr-mossad-ajani-mi.html

10-   http://www.on4haber.com/haber/misir-in-idam-sicili-ve-bekleyen-infazlar-/118810/

11-   http://islamianaliz.com/haber/bmden-misira-idamlari-durdurun-cagrisi-70662#sthash.5InxVXQ1.dpbs

12-   http://rasthaber.com/turkiye/haber/58727-erdogan-trump-la-suriye-ve-ikili-iliskileri-gorustu

13-   http://islamianaliz.com/haber/abd-200-askerimiz-bir-sure-daha-suriyede-kalacak-70651#sthash.5pU31cYK.DZf4k0LT.dpbs

14-   http://www.on4haber.com/haber/ap-den-zehir-zemberek-turkiye-raporu/118819/

15-   http://rasthaber.com/turkiye/haber/58733-saray-danismani-orta-vadede-esad-ile-yakinlasma-olabilir

16-   https://tr.sputniknews.com/asya/201902151037677409-kesmir-son30-yilin-en-kanli-saldirisi-44hint-askeri-oldu/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?