İşgalci İsrail, Kubbetü's-Sahra imanını tutukladı, Mescidi Aksa'da namaz kılanlara saldırdı, Kudüs’te 4 Binden Fazla Yeni Konut İnşasını Onayladı

İsrail işgal kuvvetleri El Aksa Camii'nin avlusuna baskın yaptı, namaz kılanlara saldırarak Kubbetü’s-Sahra Mescidi İmamı Şeyh Raid Da’na’yı tutukladı.

İşgalci İsrail, Kubbetü's-Sahra imanını tutukladı, Mescidi Aksa'da namaz kılanlara saldırdı, Kudüs’te 4 Binden Fazla Yeni Konut İnşasını Onayladı
İşgalci İsrail, Kubbetü's-Sahra imanını tutukladı, Mescidi Aksa'da namaz kılanlara saldırdı, Kudüs’te 4 Binden Fazla Yeni Konut İnşasını Onayladı Zehra

İslami analiz'de yer alan habere göre: İsrail işgal kuvvetleri El Aksa Camii'nin avlusuna baskın yaptı, namaz kılanlara saldırarak Kubbetü’s-Sahra Mescidi İmamı Şeyh Raid Da’na’yı tutukladı.

Kudüs'teki İslami Vakıflar Dairesi, işgal saldırılarına karşı koymak için Filistinlileri Aksa Camii'ne çağırdı. Hamas, El Aksa'nın kırmızı çizgi olduğunu ve onun İslami kimlikleriyle oynamaları hakkında Filistin halkının hiç kimseye izin vermeyeceğini vurguladı.

İşgal güçlerinin pazartesi günü mübarek Mescidi Aksa’nın avlusuna girme girişimlerine Filistinli gençler karşı koydu. El-Meyadin haber ajansı muhabirinin ifade ettiğine göre işgalciler Kubbetü’s-Sahra Mescidi İmamı Şeyh Raid Da’na’yı tutukladı.

İşgal kuvvetleri caminin avlusunda namaz kılanlara saldırdı, beş kişiyi döverek tutukladı.

Kudüs'teki İslami Vakıflar Dairesi, işgal saldırılarına karşı koymak için Filistinlileri Aksa Camii'ne çağırdı.

Hamas yaptığı açıklamada, "İşgalcilerin er-Rahmet Kapısını kapaması ve Murabıtların ve namaz kılanların onlara karşı koyması, Aksa’nın zamansal ve mekânsal olarak taksim edilmesi şeklinde bütün girişimlere karşı koymakta halkımızın ısrarlı olduğuna delildir… Mescidi Aksa kırmızı çizgidir, onun İslami kimlikleriyle oynamaları hakkında Filistin halkı hiç kimseye izin vermeyecek.” dedi.

Hamas, "El Aksa'da namaz kılanlara tekrar tekrar yapılan saldırılar ve kapılarının sürekli kapatılması, işgalcinin karşısında yakın bir patlamanın uyarısıdır. Halkımızın tarihi sabit kılmıştır ki, aksa, intifadaların meşalesidir" uyarısında bulundu.

Ayrıca hareket, “utanç verici normalleşme, işgalcileri iki kıblenin ilki ve üçüncü hareme karşı saldırmada daha fazla cesaretlendirdi” diyerek, Arap ve İslam halklarını “Filistin davasına, özellikle de Kudüs’ü Şerife sahip çıkmaya ve Siyonistlerin ümmetimize karşı bütün ihlal girişimlerine karşı ciddi olarak çalışma”ya çağırdı.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre: Kudüs Belediyesi Planlama ve İnşaat Komitesi, işgal altındaki kentin çeşitli bölgelerine Yahudi yerleşimciler için 4 binden fazla yeni konut inşa edilmesi planını onayladı.

İşgal rejiminde yayınlanan Israel Hayom gazetesi, Kudüs’te 4 bin 416 yeni konut inşa edilmesi planının onaylandığını yazdı.

Gazete ayrıca, 23.576 metrekarenin çalışma alanı ve 4.253 metrekarenin ticari alan olarak tahsis edilmesine karar verildiğini bildirdi.

Haberde, plana göre Gilo Yahudi Mahallesi’nde 464, Kiryat Yuval Yahudi Yerleşkesi’nde 180 ve Kiryat Menachem Yahudi Yerleşkesi’nde 375 yeni konut inşa edileceği belirtildi.

Bu arada, Kudüs’teki işgal belediyesi başkanı Moshe Lion’un planın onaylanmasından övgüyle bahsederek, bunun kendisi ve kentteki genç evliler için sevindirici bir haber olduğunu ifade ettiği kaydedildi.

Filistinlilerin evlerini ve iş yerlerini ruhsatsız inşa edildiği bahanesiyle yıkan işgal yönetimi, Yahudi yerleşimciler için sürekli yeni konutlar inşa ediyor.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Ak Parti’li başkan makam aracını sattı, parasını öğrencilere harcadı
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?
Merve Aras Yazdı: Ben Bu Sefil Dünyada Acep Ne Arıyorum?