İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..

“İran İslam İnkılabı Peygamberimizin müjdesi bağlamında umut verici bir gelişmedir. Bakın ümitvar olmalıyız. Belki biz göremeyeceğiz, ama gençler görecek Asr-ı Saadet yeniden tesis edilecek."

İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı..
İslam devrimin 40. Yıldönümü İstanbul’da Bir Sempozyum İle Anıldı.. Zehra

İstanbul’da İslam devrimin 40. Yıldönümü anısına Fındıkzade Zübeyde Hanım Kültür merkezinde İslam devrimin 40. Yıl sempozyumu düzenlendi..

Sempozyum Saat 14:30’da başladı iki oturum halinde yapıldı.

Sempozyum Kuran tilaveti ile başladı. Daha sonra Kudüs-Der başkanı Nurettin Şirin açılış konuşması yaptı. Ve konuşmasını yapmak üzere Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ü kürsüye davet etti.

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk konuşmasında “İran İslam İnkılabı Peygamberimizin müjdesi bağlamında umut verici bir gelişmedir. Bakın ümitvar olmalıyız. Belki biz göremeyeceğiz, ama gençler görecek Asr-ı Saadet yeniden tesis edilecek. Bunun için İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye’de Milli Görüş bütün azmiyle çabalıyor. Kudüs kurtulacak ve bu kurtuluşta İslam devrimi önemli  bir rol üstlenecek" dedi.

Daha sonra Ramazan Deveci’nin Moderatörlüğün de birinci oturum yapıldı. Birinci oturumda sırası ile Serdar Duman, Emin Güneş, Sema Erdoğan ve Levent Şişman konuştu.

Serdar Duman “İslam devrimi noktasında Ümmetimizin kazanımları ve devrim ümmet ilişkilerinde sorunlar, fırsatlar ve imkanlar”  konusunu anlattı.

Serdar Duman konuşmasında İslam devrimin doğu ve batı bloğuna ayrılmış dünyaya yeni bir alternatif sunduğunu dünya Müslümanları olarak İslam devrimine sahip çıkmamız gerektiğini söyledi.

Emin Güneş “Küresel emperyalizm ve Siyonizm karşısında İslam İnkılabı’nın konumu” konusunu anlattı.

Emin Güneş, İran İslâm Devrimi haksız yere mezhepçilik ile suçlandığını belirtti “İslam devrimi mezhepçilik yapsa, emin olunki Amerika’nın, müttefik devletleri içerisinde birinci olur.” Dedi.

Sema Erdoğan “İslam devrimi örnekliğinde Müslüman kadının toplumsal rolü” nü anlattı.

Sema Erdoğan  konuşmasında “İslam devriminin kadının özgürlüğünü kısıtladığı iddia ediliyor bunlar bilgiye dayanmıyor. İslam devriminin yaptığı kısıtlamalar İslam’ın özünde olan ve gerçekte kadını özgürleştiren şeylerdir.  İslam devriminde kadın erkeğin önünde arkasında sağında ve solunda olanıdır kadın devrim sürecinde de devrimden sonrada hayatın her alanında vardır” dedi.

Levent Şişman “İslam devriminin küresel barış ve adalet projesindeki rolü, bu bağlamda direniş cephesinin önemi ve geleceği” konusunu anlattı.

Levent Şişman konuşmasında küresel güçlerin İslam devrimine 40. Yılını göstermeyeceğiz dediklerini bunun için çok çalıştıklarını ancak bunu başaramadıklarını işte 40. Yılı kutluyoruz, İran İslam devrimi çatlasanız da patlasanız da 40. Yılında olduğunu belirtti.

Levet şişman “Devrim küresel istikbara karşı direnirken petrola yada doğal kaynaklarına değil sadece Allah’a güveniyor ve bu imanla direniyor” dedi.

Levent Şişman’nın konuşmasından sonra birinci oturum sonlandı ve sempozyuma namaz ve ikram molası verildi.

İkinci oturum birinci kısmı Levent Şişman moderatörlüğünde Filistin İslami Cihad Hareketi Temsilcisi ve Nasır Ebu Şerif, İmam Muhammed Bakır Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Necef Lekzai  katılımı ile yapıldı.

Filistin İslami Cihad Hareketi Temsilcisi ve Nasır Ebu Şerif, “İslam Devriminin Filistin İslami direnişine ve Kudüs davasına katkısı ve yeri” ni anlattı.

Nasır Ebu Şerif konuşmasında “İslam devrimi başarılı olmuştur. Ancak devrimlerde önemli olan başarıyı devam ettire bilmektir. İran İslam devrimi 40 yıldır ilkeleri üzerinde yürüyerek başarısını sürdürmektedir. İran İslam devrimi ilkeler devrimidir. Bu ilkeler İslami ilkelerdir. Adalettir özgürlüktür vahdettir.  Ayetullah Seyyid Ali Hameney önderliğinde bu ilkeler korunmaktadır.” Dedi.

İmam Muhammed Bakır Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Necef Lekzai ise konuşmasına program için teşekkür ederek başladı. Sonra şöyle dedi. “İran İslam devriminde İmam Humeyni’nin metodu neydi onu anlatmak istiyorum. İmam’ın metodu nebevi bir metottu. Kuran bize Peygamberimizi örnek almamızı emretmektedir. İmamın görüşüne göre insanlığın sorunlarının çözümü ancak Peygamberler örnek alınarak çözülebilir.” Dedi.

Daha sonra İkinci oturumun ikinci kısmına geçildi. Bu bölümde Levent Şişman moderatörlüğünde sırası ile Necla Saydam Ramazan Deveci ve Kadir Akaras bir konuşma yaptı.

Necla Saydam “Dünya kapitalizmi karşısında hukuk, adalet, özgürlük, onur mücadelesinde İslam Devriminin ortaya koyduğu paradigmalar” konusunu anlattı.

Konuşmasına İktisadın tarifini yaparak başlayan Saydam, kapitalizm ve kominizim örnekliğinden hareketle bu beşeri sistemlerin güç odaklı olduklarını, kapitalizmin insanları sürekli tüketime teşvik ederek sömürdüğünü kapitalizme karşı ancak tüketime karşı durarak direnebileceğimizi belirtti. Ve “İnsanın ihtiyaçları sınırlıdır, sınırsız olan arzularımızdır kapitalizm arzularımızdan besleniyor kapitalizmle mucadelenin yolu nefis tezkiyesinden geçiyor. dedi

Necla Saydam daha sonra konuşmasında İmam Humeyni’nin Gorbaçov yazmış olduğu mektuptan örnek vererek İmam nefisle cihadı önemsediğini belirtti.

Ramazan Deveci “İmam Humeyni düşüncesinde İslami Vahdet  ve İslam İnkılabı’nın ümmetin vahdetine hizmeti” ni anlattı.

Ramazan Deveci konuşmasında “Sevgili dostlar kamuoyunda yaygın bir şekilde İmamdan sonra İslam devriminin ulusalcı ve mezhepçi bir çizgiye kaydığı isleniyor.. Ben şahsen bu kanaatte değilim … İran’ı mezhepçilikle ulusalcılıkla suçlayanların öncelikle şu gerçeği göz ardı etmemeleri gerekiyor: Bugün İran Sünni Filisitin direnişini, diğer İslam ülkeleri gibi insani ve siyasi olarak desteklese silah vermese ve İşgalci Siyonist İsrail’i meşru bir devlet olarak tanısa dünyanın ambargosundan kurtulacak ve halkı bu ekonomik sıkıntıları çekmeyecek belki de.  Ve ben diyorum ki; Dünyadaki bütün Şiiler, Sünni düşmanı olsa, dünyadaki, Bütün Sünniler Şii düşmanı olsa ben yine de Şii- Sünni kardeşliğini savunmaya devam edeceğim. Al-i imran 103 Kuran’da olduğu sürece de böyle demeye devam edeceğim. Çünkü bunun ilahi bir emir olduğuna inanıyorum.” Dedi.

Şeyh Kadir Akaras “Nebevi önderlik örnekliğinde İmam Humeyni’nin ilmi-siyasi şahsiyeti ve Velayet-i Fakih sistemi” konusunu anlattı.

Şeyh Kadir Akaras konuşmasında “Velayeti Fakih düşüncesinin yanlış bir şekilde İmam Humeyni’ye ait olduğu sanılıyor bu doğru değil. İmam’dan yıllar önce yazılmış eserlerde bu konu işlenmiştir. Bir yerde adalet varsa refah varsa orada devrime gerek yoktur diyemeyiz. Bizim düşüncemize göre adaletin meşruluğu Allah’a dayanmasıdır. Allah’a Nurettin Şirin yaptığı vahdet duası ile sona erdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: