Adana küçük Millet Meclisi toplandı. Vedat Kahyalar: Adana’nın Sorunları Ve Çözüm Önerilerimiz..

Adana küçük Millet Meclisi toplandı. Vedat Kahyalar: Adana’nın Sorunları Ve Çözüm Önerilerimiz..

Seyhan Belediyesi Kültür Merkezinde, Adana küçük Millet Meclisi'nin bu ayki gündemi "Belediye Başkan Adaylarından Beklentilerimiz" konulu konferansı, Yazar ve Proje Uzmanı Vedat Kahyalar verdi.Kaynak: Vedat Kahyalar: ‘Adana’nın Sorunları Ve Çözüm Önerilerimiz..’

Adana küçük Millet Meclisi toplandı. Vedat Kahyalar: Adana’nın Sorunları Ve Çözüm Önerilerimiz..
Adana küçük Millet Meclisi toplandı. Vedat Kahyalar: Adana’nın Sorunları Ve Çözüm Önerilerimiz.. Zehra

Seyhan Belediyesi Kültür Merkezinde, Adana küçük Millet Meclisi toplandı.

Adana küçük Millet Meclisi’nin bu ayki gündemi "Belediye Başkan Adaylarından Beklentilerimiz" di.

"Belediye Başkan Adaylarından Beklentilerimiz" konulu konferansı, Ekran Gazetesi Yazarı ve Proje Uzmanı Vedat Kahyalar verdi.

Proje Uzmanı Vedat Kahyalar konuşmasında şunları söyledi.

Adana’nın Sorunları Ve Çözüm Önerilerimiz:

1.İşsizlik Sorunu

Adana’da en temel sorun hala işsizlik sorunudur. Ekonomik sıralamada 8.nci,Gelişmişlik göstergelerinde 16. sıraya gerileyen Adana’mız işsizlikte de maalesef Türkiye ikincisi durumundadır.

Bu sorunun çözümünde Hükümetin acilen yapması gereken teşvik uygulamaları, bölgemize pozitif yatırım yönlendirme, bölgenin ihtiyacı olan alt ve üst yatırımların yapılması sayılabilir.

Yerel yönetimlere düşen, yatırım ortamı iyileştirme çalışmalarına destek olup,sektörel kümelenmeleri de destekleyerek Küçük Sanayi Bölgeleri kurulması çalışmalarına destek olma,TOKİ ile işbirliğiyle kurulacak sitelerde KOBİ’lere uzun vadeli,ucuz ve ihtiyaca uygun işyeri temin etme,bu sitelerin altyapı gereksinimlerini karşılama çalışmaları kente önemli katkılar sunacaktır.

Bu kapsamda, İlgili meslek odalarıyla işbirliği yapılarak;

Ayakkabı, Plastik, Meyve, Sebze, Çiçek Soğuk Hava ve Paketleme, Konfeksiyon, Kimya, Metal, Otomotiv yan sanayi, Inşaat mlz. Satıcıları…

Küçük sanayi ve organize sanayi bölgeleri kurulmalı ,bu bölgedeki arsalar işletmecilerimize uzun vadeli taksitlerle ucuz maliyetlerle verilmelidir.. Alt yapısı tamamlanmış, çevre sorunlarını çözülmüş, ihtiyacı olan laboratuar ve gerekli teknik ve sosyal ihtiyacı giderilmiş alanlarla Türkiye’de önemli bir sanayi kümelenmesi oluşturulmalıdır. Bu sayede istihdam , üretim ve markalaşma artacaktır.

 2.Ulaşım Sorunu

Yıllık %8 ila %10 arasında artan araç sayısıyla, yetersiz yollarıyla Adana’da en önemli ikinci sorun ulaşım sorunudur.

Bu problemin çözümü için günübirlik çözümler değil;

Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Üniversitelerimizin ilgili bölümlerinden katılacak bilim adamlarımız, otobüs, dolmuş işletmecilerinin temsilcileri ve Belediye bürokratlarımızın, uzmanlarımızın hazırlayacağı “ULAŞIM MASTER PLANI” ile kentin 2023 ulaşım vizyonu belirlenerek uygulamalara başlanmalıdır.

Kent içinde bulunan resmi daire ve okulların bir kısmının yerlerinin değiştirilmesi ,kent merkezinde trafiğin en yoğun olduğu bölgelerin trafiğe kapatılarak ring seferleriyle vatandaşımızın ücretsiz taşınması sağlanmalıdır.

Güney Adana ile Kuzey Adana’yı, Doğu Adana ile Batı Adana’yı birbirine bağlayacak yeni bulvarlar, hafif raylı sistem, yol genişletme çalışmaları, kaldırım ve otopark düzenlemeleri yapılmalıdır.

Hafif raylı sistemin ; Şehir Hastanesi,Balcalı Hastane ve Üniversitesi bağlantısının yapılması, Sarıçam ilçesi ile bağlantısının planlanarak yeni stadyuma kadar inşa edilmesi yararlı olacaktır.

Dolmuş, otobüs trafiğine kapatılan Büyüksaat güzergahı için ,Kızılay Cad girişi için yeni düzenlemeler yapılmalı,yeni yollar açılmalıdır.

Büyükşehir Belediyesi ,otopark işletmeciliği yapacak bağımsız bir birim kurarak,kentin önemli sıkışma noktalarına otoparklar yapmalıdır.

Kente yapılması gereken otogarın ,metro güzergahında olması gerekmektedir.

 3.Kentsel Dönüşüm Ve Kentsel İyileştirme Çalışmaları

Aldığı göçle günden güne büyüyen ancak aynı oranda gelişemeyip adı Şırnak ilimizden sonra işsizlik rakamlarında 2. sıraya yerleşen Adana ; Merkezi hükümetten beklediği yatırımları yeterince alamamış ve ekonomik anlamda gün geçtikçe geriye gitmiştir.

Adana’ya gelen göç kontrol altına alınamadığından, plansızlığın önü açılmış, çirkin yığılmalar, sağlıksız yapılar ve gerileyen bir Adana oluşmuştur. Kentin kuzeyi ile güneyi arasında rahatsız edici farklar ortaya çıkmıştır.

Adana’ya gelen, Adana’yı kendisine barınak olarak seçenlere yönelik planlama, rehabilitasyon çalışmaları yapılamadığından plansız, çirkin, sıkışık mahalleler oluşmuştur. Adana’yı yaşamak için tercih ederek hemşerimiz ve kardeşimiz olan bu vatandaşlarımız kaderlerine terk edilmişler, en önemli hizmetlerin çoğunda mahrum yaşamaya mahkum edilmişlerdir. Bu kentte yapılacak her türlü hizmetten en iyi şekilde yararlanmak onların en tabii haklarıdır. Kuzey Adana’daki kentsel imkânların aynısına Güney Adana’da yaşayan tüm hemşerilerimiz eşit olarak sahip olmalıdır.

Kentsel dönüşüm ve kentsel iyileştirme çalışmalarıyla ;hizmete, altyapıya, çağdaş yaşam alanlarına susamış Adana’lı kardeşlerimize nefes aldıracak onların huzur ve güven içinde mutlu bir ortamda yaşamaları için gereken tüm yatırımlar yapılmalıdır.

 4.İmar Sorunu

Deprem kuşağında yer aldığı halde %40 ı ruhsatsız inşa edilmiş binaların yer aldığı imar sorunlarıyla boğuşan Adana’nın ihtiyaçları karşılayan, çağdaş uygulamalara açık, insanımızın mutluluğunu hedefleyen ciddi bir Master İmar Planına ihtiyacı vardır.

En yeni ve hassas verilerle çalışılarak hazırlanacak planlama ile depreme dayanıklı, tarım arazilerini koruyan, yeni sanayi havzalarına sahip planlama ile üzerinde yüzlerce yıl yaşanacak nitelikli bir kent oluşturma çalışmaları ,ilgili odalar, Üniversite ve uzmanların katkılarıyla hazırlanmalıdır. Son günlerin oldukça fazla konuşulan gündemi olan yatay mimari Adana’da da önemsenmelidir.

 5.Çevre Sorunu

Sağlıksız altyapı nedeniyle ülkenin en güzel su kaynağına sahip olduğumuz halde bu suyu Adana’lı güvenle içemiyor. Temiz su borularımızın yarıya yakın kısmı eski, çürük, kırık ve çatlak bir yapıda olduğundan, suyumuza karışmalar olabilmekte ve içme suyumuz hijyenik bir şekilde evlerimize ulaşamamaktadır.

Kentin su altyapısının teknolojik gelişmeler ışığında yenilenerek Türkiye’nin en temiz suyunun ev ve işyerlerimize ulaştırılması sağlanarak kayıp ve kaçakların yok edilmesi sağlanmalıdır.

Yağan yağmurlarla birlikte oluşan kanalizasyon taşmalarının, yolların, evlerin su basmalarına maruz kalmalarının önlenmesi için evsel kanalizasyonla, yağmur suyu kanalizasyonu sistemini ayrılarak bu problemin çözümü sağlanmalıdır.

Kent içinde kalan Güneşli atıksu arıtma tesisinin yeri değiştirilerek on binlerce vatandaşımızın mağduriyeti giderilmelidir.

Atatürk Parkı,Merkez Park ve uygun alanlarda güneş enerjisi sistemleri kurularak hem tasarruf edilmeli hem de güneş enerjisine dikkat çekilmelidir.

Parklar halkın dinlenme ve huzur bulma yerleridir.Bu sosyal alanların büfe, cafe, çiçekçi vs dükkanlarıyla işgal edilmesine son verilmelidir.

Kişi başına düşen yeşil alan miktarının artışı için ciddi önlemler alınmalıdır.

Kentte seçilecek uygun bir alanda “DOĞAL YAŞAM PARKI “ inşa edilerek ; hayvanat bahçesi, gezi ve bisiklet parkurları, dev akvaryumlar ve fantastik bölümler hayata geçirilmelidir.

6.Farklı Hizmetler Seyhan Nehri Ve Seyhan Baraj Gölü Çalışmaları

Adana’da yaşayan tüm hemşerilerimizin en önemli konulardan biri, kentimizin içinde yer alan göl ve nehrimizin yaşamımızda neredeyse hiç yer almaması. Dünyada böyle bir coğrafi güzelliğin ender bulunabildiği halde bu güzelliğin yerel yönetimler tarafından neden bu kadar ihmal edildiği affedilemez bir durumdur. Seyhan Baraj Gölünün çevresinin ve yollarının uzman bir ekip tarafından planlanması ve uygulamaya alınması. Kurttepe sonrasındaki başı bozuk yol ve tesislerin görsel ve mimari yapılarının düzenlenmesi, köprülerdeki tehlikeli balık tutma faaliyetlerinin düzenlenmesi, kahvaltı ve diğer restoranların cazip projelerle desteklenerek kent turizmine katkı sağlaması gerçekleştirilmelidir.

Seyhan-Yüreğir Yaşam Ve Eğlence Merkezi

Seyhan nehrimizin üzerindeki regülatör köprü ile planlama ve yapım çalışmaları devam eden Güney kuşak bulvarının nehir üzerine denk gelen yere yapılacak köprünün de regülatör olarak yapılması, bu iki köprü arasında kalan yaklaşık 5 km lik nehrin çift taraflı olarak inşa edilecek seddeler ile düzenli akan bir kanala dönüştürülmesi ile çevreden kazanılacak arazinin düzenlenerek buraların restoran, kafe, eğlence merkezi, sinema, alışveriş noktaları şeklinde düzenlenmesi sağlanmalıdır. Bu alanda gerek turistik ve eğlence amaçlı tekne turları yapılabileceği gibi, vatandaşlarımızın ulaşımı ile ilgili çalışmalar da yapılabilecektir. Bir iç göle dönüşen bu alanın çevresinin ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesiyle Adana’nın yepyeni, muhteşem bir yaşam merkezi ortaya çıkacaktır. Bu alanda yat ve tekne yarışmaları, çeşitli su sporları ve gösteriler yapılabilmelidir.

Teleferik Hattı

Taşköprü ile Hidro elektrik santrali arasına, nehrin üzerinden geçecek bir teleferik hattı yapılarak yemyeşil ve masmavi bir yolculuğun önü açılabilmeli, Adana’nın muhteşem doğası ve tarihi yerlerinin yüksekten izlenmesi ve fotoğraflarını çekmek isteyen yerli ve yabancı turistlerimize imkan sağlanmalıdır(Tarihi Taş köprü, Tepebağ evleri, Merkez camii, Okaliptus ormanı, Hidro elektrik santrali…). Bu teleferik hattının hidro elektrik santrali civarından, göl üzerinde karşıya bağlanması ile ve bu bağlantı noktalarında alt yapısı hazırlanarak kafe, restoran benzeri işyerlerinin açılması sağlanarak turistik cazibe artırılarak gerek hemşehrilerimizin gerekse de dışarıdan gelecek yerli ve yabancı turistlerin iyi vakit geçirmeleri sağlanacaktır.

Sevgi Adası Gençlik Ve Spor Merkezi

Seyhan Gölünde bulunan Sevgi Adası genişletilerek Türkiye’nin en güzel “ GENÇLİK, SPOR-ADRENALİN MERKEZİ” inşa edilebilir. Beton yapının kullanılmayacağı, projesi uluslararası bir yarışmayla belirlenecek bir gençlik merkezini Adana’ya kazandırarak gençlerimize vazgeçemeyecekleri bir cazibe merkezi oluşturulabilir.

Bu projelerde engelli vatandaşlarımız unutulmamalı ve gerek yol-kaldırım çalışmalarında gerekse de sosyal projelerde ihmal edilmemeliler.

7. Kent Kimliğine Katkı Sağlayacak Kültürel Çalışmalar

Kent Meydanı ve Çevresinin Düzenlenmesi;

Dünyadaki örneklerin incelenmesi ve Adana halkının görüşleri doğrultusunda en güzel projenin hayata geçirilerek Adana’nın; festival, yarışma, miting, sosyal alan ihtiyacının çağdaş çözümlerle karşılanması sağlanacaktır.

Temalı parkların kente kazandırılması. Masal kahramanları parkı, yaşayan tarihimiz ve eserlerimiz parkı, Dünya eserleri parkı ,turistik kebapçılar ve şalgamcılar mahallesi kurulması.

Altın Koza Film Festivalinin işlevinin ve kente olan katkılarının arttırılması. Türk dünyası filmleri ile ilgili özel yarışma ödülleri ile Türki Cumhuriyetlerle iletişimin daha canlı olması sağlanmalıdır.

Amatör ve profesyonel spor kulüplerimiz ve sporcularının altyapı ve diğer ihtiyaçları konusunda yardımcı ve yol gösterici çalışmalar sürekli olmalıdır.

Özellikle yüzme alanında yapılacak özel çaba ve çalışmalarla bu konuda yeniden ülke ve dünya çapında sporcuların yetişmesi için özel bir misyon yüklenilmelidir.

Kentte yer alan tarihi yapıların restorasyonu ve işlevsel hale dönüştürülmesi çalışmaları aralıksız sürdürülmelidir.

Halkımızın eğitimi/gelişimi için “SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZLERİ “açılarak, meslek edindirici, sertifikalı kursların açılması :

(Kebapçılık , aşçılık ,pasta ve tatlı imalatı ,kaynakçılık ,doğalgaz kurulum yardımcı elemanlığı, kuaför ve berberlik, tiyatro, sinema ve müzik vs gibi kursların 12 ay boyunca hizmet etmesi, ihtiyaca göre değiştirilmesi, uygulamalı olması ..)

Kentte bulunan Bürokrasi ve STK’larla iyi ilişkiler kurularak; kentimizin ülkemizde ve dünyada tanınan, içinde yaşanılmasından mutluluk duyulan istatistiklerde olumlu yer alan, Sosyal ve ekonomik cazibe merkezlerinden olan bir kent olması için çalışılmalıdır

Kent Konseyi ve diğer sivil toplum kuruluşları desteklenmeli, kent gelişimi ve insanımızın mutluluğuyla ilgili görüş ve önerileri değerlendirilmelidir…”dedi.

 “Adana küçük Millet Meclisi toplantısını yaptık. “Belediye Başkan Adaylarından Beklentilerimiz” gündemli toplantımızda Yazar ve Proje uzmanı Vedat Kahyalar oldukça verimli bir sunum yaptı. Ayrıca katılımcılar da güzel fikirler ortaya koydular. Sayın Kahyalar ve katılımcılara kMM adına teşekkür ediyorum.”dedi.

Program iğliyle izlendi..

adanapost.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Kuran’ı Kerim  muhafazakarların yoğun saldırılarına uğruyor.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Kuran’ı Kerim muhafazakarların yoğun saldırılarına uğruyor.
Cevdet Işık yazdı: Silah Ve Zeytin Dalı, Ortadoğu’da Şiddetin Kökenleri
Cevdet Işık yazdı: Silah Ve Zeytin Dalı, Ortadoğu’da Şiddetin Kökenleri
pendik escort kartal escort pendik escort sex hikaye kurtkoy escort