Mısırlı Gençlerden Evliliğe Boykot: Bırak evde kalsın..

Mısırlı gençler düğün masraflarının artması ve kızların maddi istekleri yüzünden “bırak evde kalsın” adıyla evliliğe boykot kampanyası başlattı.

Mısırlı Gençlerden Evliliğe Boykot: Bırak evde kalsın..
Mısırlı Gençlerden Evliliğe Boykot: Bırak evde kalsın.. Zehra

Tesnim Haber Ajansının haberine göre:  Mısırlı gençler düğün masraflarının artması ve kızların maddi istekleri yüzünden “bırak evde kalsın” adıyla evliliğe boykot kampanyası başlattı.

Sosyal medyada başlatılan ve kısa sürede büyüyen boykot ülkede krize dönüşerek gündem oldu. Konuyla ilgili tartışmalara gençlerin yanı sıra siyasetçiler, medya mensupları, din alimleri ve sanatçılar da katıldı.

Mısır’da yayın yapan El-Yevm’us Sabi gazetesi “bırak evde kalsın” kampanyası ile ilgili bir anket yaptı. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 44’ü boykotu desteklerken, yüzde 53’ü hayır dedi. Yüzde 3’lük bir grup ise “fikrim yok” diye cevap verdi.

Bir grup milletvekili de kampanya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Söz konusu kampanyanın "genç kızların duygularını inciteceğini" ifade eden vekiller, diğer taraftan evlilik masraflarının bu derece artmasına da karşı olduklarını kaydederek, evliliğin kolaylaştırılmasının altını çizdi.

Sabri Yusuf isimli milletvekili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, evliliğin kader olduğu ve Allah’ın takdiri ile gerçekleştiğini ifade ederek, evlenme zamanı gelenlerin evleneceğini endişe edecek bir durum olmadığını söyledi. Yusuf pahalılığa karşı koyabilmek için gelin ve damat adaylarının masrafları paylaşması gerektiğini de kaydetti.

Öte yandan, genç kızlar karşı atağa geçerek Twitter üzerinden yaptıkları paylaşımlarla “Annenin kucağında kal” hashtagı ile “Biz istihare namazını zaten size hayır demek için kılıyoruz.” şeklinde paylaşımlarda bulundu.

Bazı gençler ise Mısırlı kızlara yabancı gelin tehdidinde bulundu. Yabancı ülkelerde evliliklerin çok daha kolay olduğunu hatırlatan gençler, “Biz de bir Alman veya Rus kızı ile tanışıp Müslüman yapıp onunla evleniriz, kıvırcık saçlılarla uğraşmayız.” şekilde cevap verdi.

Bunun yanı sıra, Ülkenin ünlü davet adamı El-Ezher Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Mebruk Atıyye tartışmalara katıldı. Atıyye, kızların evini geçindiremeyecek birisiyle evlenmektense evde kalmalarının daha iyi olduğunu söyledi.

Ciddi ekonomik sıkıntıların yaşandığı Mısır’da en ucuz düğün, Türk lirasıyla mukayese edildiğinde 50 bin lira civarında bir harcama gerektiriyor. Orta gelirin üstündeki aileler kızlarının kiralık dairede oturmasını istemiyor. Ancak dar gelirliler bunu sorun etmiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: