Mazlum-Der yetkilisi Ali Dalaz: 28 Şubat mağdurlarına yönelik adil bir yargılamanın yapılmasını istiyoruz...

28 Şubat Post-Modern darbesinin mağdurları artık net bir iradenin ortaya konulmasını istiyor…

Mazlum-Der yetkilisi Ali Dalaz: 28 Şubat mağdurlarına yönelik adil bir yargılamanın yapılmasını istiyoruz...
Mazlum-Der yetkilisi Ali Dalaz: 28 Şubat mağdurlarına yönelik adil bir yargılamanın yapılmasını istiyoruz... Zehra

Post-modern 28 Şubat darbesinin mağdurları adil yargılama bekliyor. 22 yılı aşkın süre geçmesine rağmen darbeyi tezgâhlayanlar dışarıda gezerken, mağdurlar 20 yıldır hapishane köşelerinde adaletin tecelli etmesini istiyor. Mazlum-Der Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dalaz, iktidardan net bir irade beklediklerini belirterek, “28 Şubat mağdurlarına yönelik adil bir yargılamanın yapılmasını istiyoruz” dedi.

Post-modern 28 Şubat darbesinin üzerinden 22 yılı aşkın süre geçmesine rağmen darbenin mimarlarının dosyaları düşerken, mağdurları adil yargılama bekliyor. Bu süreçte birçok 28 Şubat mağduru avukatsız baskı ve işkence altında kabul ettirilen ifadeler üzerinden müebbet hapis ile cezalandırıldı. Darbenin mimarları elini kolunu sallayıp dışarıda gezerken mağdurlar ise cezaevinde adil yargılamanın yapılacağı günü bekliyor.

SUÇSUZLAR CEZAEVİNDE

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dalaz, 28 Şubat mağdurlarının yaşadığı son gelişmeleri gazetemize değerlendirdi. 28 Şubat mahkûmlarının trajedisini ailelerin de yaşadığını belirten Dalaz, yaşanan dramın vicdanları sızlattığını kaydetti. Dalaz, davaların birçoğunun karara bağlandığını hatırlatarak, suçsuz olan yüzlerce kişinin cezaevinde tutuklandığını belirtti.

ADALETİN HUKUKUN GEREĞİ BUDUR

Davaların tekrar ele alınması gerektiğini vurgulayan Dalaz, “Meclis ve hükümet ‘28 Şubat Post-Modern Brifingli Yargı’ döneminde açılan, devam eden veya karara bağlanan davaları yok sayarak bu davaların,  hukuk usulüne uygun, sanık haklarını gözeterek adil bir yargılama süreci ile yeniden görülmesini sağlayabilir. Adaletin ve hukukun gereği de budur. Darbe dönemi şartlarında en ağır iddialarla da olsa yapılan yargılamalar şekli olarak dahi olsa lekelenmiştir ve adil bir yargılamadan bahsedemeyiz. Bu yüzden en azından halen cezaevlerinde olan kişiler yönünden net ve genel bir düzenleme yapmak zaruret halini almıştır. Bunun için çeşitli formüller sunduk daha önce, başka arkadaşlar da sundular. Artık net bir irade gerekiyor” diye çağrıda bulundu.

Milli Gazete

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: