Merve Aras Yazdı: Geçmiş Zaman Olur Ki

Hayatın bütün yorgunluklarına karşı direnip, sağ kalmıştı elleri. O eller ki; hüznün, mutluluğun, kaybın yani yaşamın şahitleri.

Merve Aras Yazdı: Geçmiş Zaman Olur Ki
Merve Aras Yazdı: Geçmiş Zaman Olur Ki Zehra

Hayatın bütün yorgunluklarına karşı direnip, sağ kalmıştı elleri. O eller ki; hüznün, mutluluğun, kaybın yani yaşamın şahitleri. Bir gece vakti bütün anılarına ve sızılarına hikayeler okuyup, uyumalarını bekliyor gibiydi.Onların üstüne üşümesinler diye yorganı çekerken, yıldızlar aydınlatıyordu geceyi.

“Aman ha! ” dedi. “Üşütmeyin emi !Sen, ömür iklimimin sert kışlarında karları eritip yüzüme gülümseyen Güneş, orda kal.Sen, karanlık ve yalnız günlerimde aydınlığa olan inancımın mimarı Ay, iyice sokul içeri.Siz ey dünyada misafir olduğumu bana hatırlatan yapraklar.Sıkı giyinin, nane limonu da eksik etmeyin, bahara burda ne kaldı ki. İlkbahar olunca şölenle beni karşılayan, sonbaharla beraber bavulunu toparlayan Allah’ın güzel hatırlatıcıları, seviyorum sizleri. Evim ile okulum arasındakiyolu süsleyen çakıl taşları, sizlere o kadar minnettarım ki. Çünkü, ilk sizdiniz başarı için emek harcamam gerektiği mesajını bana ulaştıran. Düşmemek için dikkatlice yürürken taşların arasından, bir bıçak gibi biliyormuşum adımlarımı farketmeden.”

“Bey amca! ” dedim.“Dünya neydi, nasıl karşıladın 95 yıllık bir devri ?”

“Dünya..” dedi. “Bir atölye, sahtesi ile gerçeğini ayırmak için insanoğlunun; girişilen bir mücadele. Bu mücadelenin kazananları ise mahir zanaatkarlar elbette. Malesef herkes ulaşamıyor bu saadete.”“Ömrüm,” dedi.“Gönlünde gül yetiştiren erleri koruma gayesiyle geçti. Paranın ve mevkinin caka sattığı sokaklarda mesleğim, haykırmaktı unutulan gerçeği:

‘Yazıyor..yazıyor! Bir milyarderin ölen annesinin gözlerine tek bir defa bakmak için Yaradan’a servetini teklif ettiği yazıyor. Yazıyor..yazıyor.. Ilık rüzgarın estiği bir akşam üzeri, bisikletleriyle köyden kente inen çocukların, bisiklet parçalarından AVM’ler yapıpköylerinin yollarını bir daha hiç bulamayan yetişkinlere dönüştüklerini yazıyor.Yazıyor, kırık notunu düzeltmek için bütün kalpleri kırabilecek cesarete sahip olduğunu söyleyen bir pehlivan liselinin hikayesini.. Yazıyor, başarılarından oluşturduğu kalesinin içinde nefessizlikten can veren bir gencin serüvenini yazıyor. Yazıyor..yazıyor.. Çiçekçi Lemanablanın kepengini indirdiğini, parklardaki oyuncakların hurdacıdaki yerlerini, gökle amansız bir savaşa giren müteahhit Ali bey’in 100. katı çıkma girişimlerini yazıyor…’ diye dolaşırdım bütün caddeleri.

“Peki sevgi dedim ? Nasıl tanımlarsın bu hali ?”

“Sevgi..” dedi.  “Samimi bir bakışın, sıcaklığında gizli. Benliklerin yarıştığı meydanlardan kaçıp, başını ardıçlara edeple yaslayan bir münzevi. Sevgi bir ana sütü bebeğin kana kana içtiği, sevgi kimsesizlik mızraklarına karşı seni koruyan bir dost eli, sevgi çürüyen ve tükenen bu zamana karşı meydan okuyan ruh eşi.’ Sonra ‘Benim hanım” dedi.“Cam kenarıydı yeri. Yolculuğumuzun 65. yılında, güneş tam batarken arabadan indi. ‘Daha yerden kaldırılacak nice mazlum, sesi duyrulacak nice meczup var, gelemem ben. Ama bekle beni.’ dedim.”

“Şimdi boş yeri. Camın kenarında bir çiçek, gül kurutuyorum geceleri.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Zehranur     2019-02-06 Sevgili yazar okurken gözlerim doldu öncelikle masada 2 arkadaşımla okuduk yazını hepimiz mest olduk uzun zamandır böyle içine dokunan bir yazı bulamamıştım yazılarının devamını bekliyoruz .
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: