Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: ‘Sorunlar Bitmek Bilmiyor….’

Bir haftayı daha geride bıraktık. Haberlerin yoğunluğu ve olayların hızlı gelişimi iç ve dış haberlerdeki yoğunluk insanların başını döndürmeye devam ediyor.

Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: ‘Sorunlar Bitmek Bilmiyor….’
Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: ‘Sorunlar Bitmek Bilmiyor….’ Zehra

Bir haftayı daha geride bıraktık. Haberlerin yoğunluğu ve olayların hızlı gelişimi iç ve dış haberlerdeki yoğunluk insanların başını döndürmeye devam ediyor.

Eskiden az haber olurdu fakat insanlar o haber ile daha çok analiz yapardı ve o haberin sonuçlarını değerlendirerek kendi hayatlarına yansımasına bakardı. Yeni dünya düzeninde o kadar çok haber yayınlanıyor ki artık insanlar haberlere bakmaktan, izlemekten, okumaktan bıkar hale geldiler. Bazı haberler de kasıtlı olarak yapılıyor ve doğruların yanına yanlışlar da konuyorsa insanlar okumaktan, haberlere bakmaktan da uzaklaşıyorlar.

Geçtiğimiz hafta özellikle yerel seçimler ve ekonomik gidişatla ilgili haberler nedeniyle iç haberler gündem oluşturdu. Dış haberlerde ise öncelik yine Suriye konusuydu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın uluslararası diplomasideki eski yerini geri kazanması birkaç yıl önce söz konusu bile olamaz gibi görünüyordu, ancak durum tamamen değişti. Esad’ın uzlaşmaz karşıtları sayılan Körfez ülkeleri, diplomatik temsilciliklerini açmaya karar vermekle kalmadılar, Suriye’yi Arap Birliği’ne geri almaya da kararlı görünüyorlar. (1)

 ABD’nin desteklediği ve YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Başkan Donald Trump’ın Türkiye’ye Suriye sınırında güvenli bölge kurma teklifinin hayata geçmesine yardımcı olacağını duyurdu. (2)

Eski ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Suriye açıklamalarını değerlendirerek "Bolton bizim Suriye'den çekilmemiz için Türkiye'nin yapması gerektiği şeylerden bahsetti.” (3)

Rai Al Youm'dan Abdulbari Atvan, “Suriye’nin kuzeyinde yer alan Münbiç kentinin merkezinde bir lokantayı hedef alan intihar saldırısı hem ABD’ye hem de Türkiye’ye bir uyarı niteliğinde olabilir. Bu uyarıda ilk söylenmek istenen de, Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 mil derinliğinde oluşturmak istediği güvenli bölge, hiçbir zaman güvenli olmayacak." (4) ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Yapılan telefon görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye'de yaşanan son gelişmelerin de görüşüldüğü belirtiliyor. (5)

Suriye ordusundan bir kaynak, Sputnik'e yaptığı açıklamada İsrail'in ülkenin güneyine yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısını püskürttüğünü belirtti. (6)

15 Ocak Cihad Muğniye’nin şehit olduğu gün. Şehit olduğunda 25 yaşında olan Muğniye, aynı zamanda Hizbullah’ın efsanevi komutanı ve ‘genelkurmay başkanı’ olarak bilinen şehid İmad Muğniye’nin oğlu. Babası İmad da, 13 Şubat 2008’de Suriye’de kendi aracının arkasına park edilen bir araca yerleştirilen patlayıcı ile şehit edilmişti. Uzun yıllar ABD ve İsrail tarafından aranan İmad Muğniye’nin CIA-MOSSAD ortak operasyonu ile şehit edildiği biliniyordu. (7)

Suriye, Irak ve Lübnan'daki projeleri başarısızlığa uğrayan, Yemen'deki stratejilerinde de tökezleyen Amerikalılar, müttefiklerinin de ağır bir şekilde iç ve dış baskılara maruz kalmaları ile birlikte, Washington'un Körfez ülkelerinin potansiyeline olan ihtiyacının arttığı net bir şekilde görülüyor.

Bu stratejik fiyaskoların ardından itibarı oldukça zedelenen Amerika, Polonya'nın başkenti Varşova'da Körfez ülkeleri, Ürdün ve Mısır için bir zirve düzenlemekten başka bir çözüm yolu bulamadı. (8)

Fox News Business'in haberine göre, Siyonist İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun yakın bir zaman zarfında, Suudi Arabistan'ı ziyaret edip Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüşeceği açıklandı. (9)

Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Halil El-Hayye, topraklarını ve kutsal mekanlarını işgalden kurtarmak için Filistin halkının önünde direnişten başka yol olmadığını söyledi. (10)

Yemen İnkılabı Yüksek Komitesi Başkanı Muhammed Ali el'Husi dün akşam twitter hesabından yaptığı açıklamada, hastalıklarla pençeleşen esirlerin takasına uymayan ABD ve Suudi koalisyonun terörist olduğunu gösterdiğini bildirdi. (11)

BM ve Yemen Temsilcisi'nin 4 senedir kırıma uğrayan 30 milyon Yemenli karşısındaki insani ve yasal sorumluklarını yerine getirmeyi ihmal edip, bu cinayetler karşısında sessiz kalmasını utanç verici olarak niteledi, uluslararası örgütler ve çevrelerden mazlum Yemen halkı karşısındaki insani sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi. (12)

Türkiye’nin badireli bir dönemden geçtiğini ifade eden Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “İktidar oluşan ekonomik buhrandan nasıl çıkacağımızı bilmiyor. Arkadaşlar bizden ayrıldı. Parti kurdular. Kurdukları partinin ismini ‘adalet ve kalkınma’ koydular. Ülkede şimdi ne adalet var ne de kalkınma var. İşsizlik her geçen gün artıyor. Ne yazık ki, bu arkadaşlar ülkemizin problemini çözemedi.” diye konuştu. (13)

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve vergi uzmanı Ozan Bingöl'ün yaptığı analize göre, 2017 yılında Gelir Vergisi'nde yapılan tahsilat 112.4 milyar lira iken, 2018 yılında 138.9 milyar TL'ye ulaştı. (14)

1-     http://www.ekvatorhaber.com/ortadogunun-esad-ile-barismasi-ne-anlama-geliyor/

2-     http://www.ekvatorhaber.com/turkiyenin-suriyede-istedigi-guvenli-bolge-kurdistan/

3-     http://islamianaliz.com/haber/eski-abd-savunma-bakanindan-suriye-itiraflari-buyuk-hatalar-yapildi-69719#sthash.91a0Oe9l.8Jz6UmyQ.dpbs

4-     http://www.7sabah.com.tr/haber/39697/guvenli-bolge-guvenli-olmayacak/

5-     http://rasthaber.com/turkiye/haber/56818-trump-ile-erdogan-gorustu

6-     http://rasthaber.com/bati-asya/haber/56795-suriye-ordusu-israil-fuzesini-imha-etti

7-     http://rasthaber.com/dunya/haber/56767-cihad-mugniye-nin-sehadetinin-4-yili

8-     http://www.on4haber.com/haber/korfez-ulkelerini-tuketmek-icin-duzenlenen-varsova-zirvesi-/116588/

9-     http://islamianaliz.com/haber/sasirtmayan-iddia-netanyahu-suudi-arabistani-ziyaret-edecek-69937#sthash.6dlpFEfw.8vaC0zux.dpbs

10-   http://www.ekrangazetesi.com/haber/15973/abdnin-tehditlerine-boyun-egmeyen-hamas-filistinin-kurtulusunun-tek-yolu-direnistir.html

11-   http://rasthaber.com/dunya/haber/56824-abd-suudi-koalisyonu-teroristtir

12-   http://rasthaber.com/dunya/haber/56826-yemen-bm-nin…

[13:25, 21.1.2019] Murat Nazlı: 13-      http://rasthaber.com/turkiye/haber/56823-ne-adalet-var-ne-de-kalkinma

14-   http://www.7sabah.com.tr/haber/39704/vergi-uzmani-bingol-2018-vergi-rekortmeni-vatandas-oldu/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: