Yeni Şafak'tan Belediye Yolsuzluğuna İlginç Çözüm: Belediye Başkanları da Göreve Başlarken Yemin Etsin..

Türkiye 31 Mart sürecine girerken vatandaşlar şehirlerin emanet edildiği belediye başkanları ile meclis üyelerinin “Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve milletvekilleri” gibi yemin ederek göreve başlamasını istiyor. Kamuoyu yeminin “yolsuzluğa karşı” caydırıcı olacağına inanıyor.

Yeni Şafak'tan Belediye Yolsuzluğuna İlginç Çözüm:  Belediye Başkanları da Göreve Başlarken Yemin Etsin..
Yeni Şafak'tan Belediye Yolsuzluğuna İlginç Çözüm:  Belediye Başkanları da Göreve Başlarken Yemin Etsin.. Zehra

Yeni Şafak gazetesi ilginç bir haber yaptı. Haberde  Belediye Başkanlarının da Milletvekilleri ve Bakanlar gini göreve başlarken yemin etmeleri istendi. Ve bu yeminin belediyerledeki yolsuzluk için çaydırıcı olaçağı idddia edildi.. 

Mecliste, Milletvekillerinin ve Bakanların yaptığı, Atatürk ilkelerine ve laikliğe bağlı kalınacağını ifade eden yeminin yolsuzluklara engel olduğunu pek görmedik ama, belediyelerdeki yolsuzluklara nasıl engel olacak doğrusu merek  ediyoruz...

Yeni Şafak Gazetesinden M. Şakir Saraç'ın haberi şöyle: Kamuoyunda seçilmiş belediye başkanlarının da göreve yeminle başlaması yönünde beklenti hakim. Yeni Şafak'a konuşan vatandaşlar, milyonlarca liralık bütçeleri yöneten başkanların göreve yemin ederek başlamasının isabetli olacağı görüşünde hemfikir.

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve milletvekilleri gibi belediye başkanlarının da göreve yeminle başlaması yönünde kamuoyunda beklenti oluştu. Vatandaşlar, sandıktan çıkan yetki ile kamu hizmeti sorumluluğunu üstüne alan ve milyonlarca liralık bütçeleri yöneten başkanların göreve yemin ederek başlamasının isabetli olacağı görüşünde birleşti.

VİCDANEN SORUMLU OLURLAR

Emekli Ahmet Gürcan, “Cumhurbaşkanı, milletvekilleri yemin ediyor. Belediye başkanları da yemin etmeli. Devletin milyonlarca lirası onlara emanet ediliyor” derken, Suna Zeynaloğlu da “Belediye başkanları da bizi temsil ediyor. Diğer seçilmiş kamu görevlileri gibi yemin etmeleri isabetli olur” ifadelerini kullandı. 26 yaşındaki öğrenci Buğra Zengin böyle bir değişikliğin olumlu olacağını belirtirken, 25 yaşındaki Abdullah Şenol ise “Vicdanen kendilerini sorumlu hissederler. Ettikleri yemin için çalışırlar” diye konuştu.

BİRÇOK ÜLKEDE ÖRNEĞİ VAR

Dünyaya örnek gösterilen gelişmiş demokrasilerde de belediye başkanları görevlerine yemin ederek başlıyor. ABD’de her eyalette farklı içerikte olsa da belediye başkanları koltuğa yemin ettikten sonra oturuyor. İngiltere’de de belediye başkanı yemin etmeden göreve başlayamıyor. Almanya ve Belçika’da ise daha kapsamlı bir uygulama var. İki ülkede belediye başkanlarının yanı sıra seçilmiş belediye meclis üyeleri de yemin etmeden göreve başlayamıyor. Rusya ve İsveç’in yanı sıra birçok Latin Amerika ülkesinde de yemin etmek belediye başkanları için zorunluluk.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: