Ümmet Unuttu

ABD'nin Kararı Üzerinden 1 Yıl Geçti

Ümmet Unuttu
Ümmet Unuttu Zehra

Dün ABD Başkanı Trump'ın aldığı "Kudüs İsrail'in başkentidir" kararının 1. yıldönümüydü. Ümmet sessizken bir avuçluk Gazze, yine ayaktaydı! 

Konuyla ilgili Gazze ve Gazze Şeridi'nde gösteriler düzenlendi. Hem Kudüs kararı hem de ABD'nin Hamas'ın kınanması için BM Genel Kurulu'na verdiği tasarı protesto edildi.

Hamas Siyasi Büro Üyesi Süheyl el-Hind, "Ne pahasına olursa olsun Amerika yolumuza engel olamayacak. Direniş, Filistin halkının meşru hakkıdır. Filistin'in kurtuluşuna kadar direniş devam edecek." dedi.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Musab Barim ise, "Amerika'nın Filistin direnişinin kınanması için BM Genel Kurulu'na sunduğu tasarı onaylanmayacaktır. Amerika'nın girişimi başarısız olacaktır." ifadelerini kullandı.

Ne Olmuştu?

Bu günden tam bir yıl önce Büyük Şeytan ABD Başkanı Donald Trump, Başkanlık seçimleri sırasında verdiği vaad neticesinde, Kudüs'ü, işgalci siyonist rejimin başkenti ilan etti.

Müslümanlar olay sıcakken dünya genelinde protesto gösterileri düzenleselerde, hükûmetlerin gerçekçi ve cesaretli adımlar atmaması neticesinde karara karşı gösterilen tepkiler herhangi bir değişikliğe yol açmadı. 

İslam İşbirliği Teşkilatı, Trump'ın kararı sonrası konuyla ilgili 'acil' kodlu bir toplantı yaparken, toplantı neticesinde Kudüs bir bütün olarak değil yalnızca Doğu Kudüs Filistin'in başkenti olarak kabul edildi. İİT'nin bu kararı da tepkilere neden oldu.

O zamanda Türkiye'nin dönem başkanlığını yaptığı İİT, konuyu BM'ye taşıdı. BM'de yaplan oylamada, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olmadığı kabul edilse de değişen bir şey olmadı ve ABD, Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıyarak kararını bu somut adımıyla da pekiştirmiş oldu.

Bahsi geçen kararın üzerinden bugün tam bir yıl geçti ve Müslümanlar alınan karara karşı adeta kayıtsızlık haline büründü. 'İslâm ülkeleri' karara doğrudan bir şekilde caydırıcı tepkiler veremezken bugün de aynı tavırlarını sürdürüyorlar.

İslami Analiz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.