Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaşıkçı konusunda gerekirse uluslararası yargıyı ayağa kaldırırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arjantin ziyareti sonrasında basın mensupları ile bir araya geldi. Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler'i devreye sokmaya hazırlandıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaşıkçı konusunda gerekirse uluslararası yargıyı ayağa kaldırırız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kaşıkçı konusunda gerekirse uluslararası yargıyı ayağa kaldırırız Zehra

Karar’da yer alan habere göre: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle: 

Cemal Kaşıkçı cinayetinde Birleşmiş Milletler'i devreye sokmaya hazırlandıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu açıklamaları yaptı: 

"Muhtemelen korkuyorlar, çekiniyorlar. Bu işlerle meşgul olanlar bunu gayet iyi biliyorlar. Gerekirse bu işi uluslararası yargıyı ayağa kaldırmak için Birleşmiş Milletler’i de devreye sokarak bu işin takipçisi olduğumuzu da özellikle gündeme getireceğiz.

Kaşıkçı cinayeti üzerinde, yuvarlak masada ciddi manada durulmadı. Ancak liderler zirvesinde Kanada Başbakanı bunun üzerinde az da olsa durdu. Fakat Muhammed bin Selman verdiği cevapta 'suç sabit olmadıkça kimse suçlanamaz' gibi bir ifade kullandı. Ne yazık ki, biz de fırsatı yakalayamadık çünkü başkan akabinde Macron’a söz verip 'oturuma geçmemiz lazım' dedi. Bizler de konuşsaydık ben orada bütün bu delillerin neler olduğu konusu üzerinde ayrıca duracak ve gereğini ortaya koyacaktım."

Kaşıkçı cinayeti soruşturmasına ilişkin detayları da paylaşan Erdoğan, "Kaşıkçı’nın cesedinden kurtulmak için bu ölüm mangasına yardım ettiği iddia edilen yerel işbirlikçi Türk mü yoksa başka birisi mi? Bizim emniyet Yalova’ya gitti geldi. Bu gerçek mi hakikaten? Şu anda bir netice alınamadığı söyleniyor ama belki de oradan bir şey çıkacak veya daha farklı yerlerden bir şey çıkacak. Bunun bilgisi bu 22 kişinin içinde. Zira başa geçirilen torba ve başa geçirildikten sonra Kaşıkçı’nın çektiği o andaki sıkıntıları vesaire bunları zaten kendileri biliyor. Hepsine bunları dinlettik." dedi.

"İNŞALLAH MÜNBİÇ'İ TERÖRİSTLERDEN TEMİZLEYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde Münbiç'teki gelişmeler de vardı.

ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, "Münbiç'i, terör örgütü PYD/YPG'den temizleme noktasında mutabakat var. Bu süreci hızlandırıp Münbiç'i PYD/YPG'den temizleme noktasındaki kararlılığımızı devam ettireceğiz dedik. Trump bu işlerde daha dik duruyor. Takipçisi olacağız, inşallah Münbiç'i bunlardan kurtaracağız. " dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşmeye de değindi.

"İDLİB'DE RUSYA İLE BİR SIKINTIMIZ YOK"

Erdoğan, "İdlib'de ciddi manada bizim Rusya tarafı ile herhangi bir sıkıntımız yok." ifadelerini kullandı. Sayın Putin’in neler söylediğini bilemiyorum ama endişe konusunda bize tam aksine söylediği; Türkiye güvenlik güçleri ve askeri ile İdlib’de üzerine düşeni şu ana kadar yerine getirdi. Sadece HTŞ ile ilgili konularda bazı sıkıntılar var. Bundan dolayı onlar kendilerine göre bazı sıkıntılar öne sürdüler. İlgili birimlerimiz sürekli temas halindeler. İdlib’de ciddi manada bizim Rusya tarafı ile herhangi bir sıkıntımız yok.

Fransa'da yaşanan 'Sarı Yelekliler' gösterileri hakkında "Endişeli misiniz?" diye sorulmasına üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Neden endişeli olayım? Gezi'de bedelini ödedik." dedi.

Macron'un kendisine bu konuda kararlı olduğunu söylediğini ifade etti.

AB’NİN 3+3 MİLYARLIK SÖZÜ YERİNE GELMEDİ

Bu yılki G-20 zirvesindeki başlıklardan biri göç ve mülteciler başlığıydı. Türkiye’nin taşıdığı yük ortada. Bu konuya da ısrarla vurgumuzu yaptık. Göç ve mülteciler konusunda Türkiye’ye verilen sözler bugüne kadar Avrupa Birliği’nin verdiği 3+3 milyar Euro’luk söz var, bu yerine gelmedi. Zirve esnasında Hollanda Başbakanı Rutte ile görüşmem oldu. Malum onlarla sıkıntılı zamanlar geçirmiştik şimdi çok daha farklı bir konumdayız. Çin Devlet Başkanı Şi, Şili Devlet Başkanı Pinera ile ikili görüşmem oldu. Japonya Başbakanı Abe ile heyetlerarası bir görüşmemiz oldu. Trump ile görüşmemizi çok dar kapsamlı yaptık. Mevlüt Bey ve Berat Bey ile birlikte kendisi de yanına Pompeo ile Bolton’u almış oldu. Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile ikili heyetlerarası bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Arjantin Cumhurbaşkanı Başkanı Macri ile ve İngiltere Başbakanı Sayın May ile bir görüşmemiz oldu. Heyetlerarası olarak bunlardı. Yoksa tümüyle tek tek görüşme imkanımız oldu. Avustralya’dan tutun tümüyle ayaküstü görüşmelerimiz oldu.

MHP İLE JESTİN İPUÇLARI

(MHP ile Cumhur İttifakı’nı yerel seçimlere yansıtma konusundaki jestler) Bu konu ile ilgili olarak şu anda iki arkadaşımız çalışıyor. Onlar çalışmaları bitirme aşamasına getirince, biz de Sayın Genel Başkan ile nihai kararı vereceğiz...

Jestimiz var dedik, Sayın Devlet Bahçeli de aynı şeyi söyledi sağolsun. Teknik çalışmayı yapan arkadaşlar bize onun da altyapısını hazırlayacaklar. Biz zaten onlara bazı ipuçlarını verdik.

(Kemal Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da milletvekili Sevim Dağdelen’le fotoğrafı) Bu tabii ki Kılıçdaroğlu’nun nerede olduğunu gösteriyor. Vatanseverlik diye bir derdi yok. O partinin toplantılarında, o ismini zikrettiğiniz kadının YPG’nin, terör örgütünün paçavraları ile konuşurken resimleri var. Sen onlarla nasıl yan yana olabilirsin? Halkımıza bunları en doğru şekilde anlatmamız lazım.

10 MADDELİK MANİFESTO HAZIRLIĞI

(AK Parti’nin yerel seçim için açıklayacağı yeni manifesto) Arkadaşlarım çalışmaları yapıyor. Bugüne kadar söylenenleri tekrar etmek bize yakışmaz. Bugüne kadar yapılanlardan gündemde tutulması gerekenler örneğin altyapı vazgeçilmezimizdir. Bunun dışında belediyeciliğe neler getireceğiz. İki önemli açıklama yaptım. Bunun biri malum Millet Bahçeleri, diğeri ise Millet Kıraathaneleri. Bunlar benim üzerinde hassasiyetle durduklarım. Halk bizden somut şeyler bekliyor, yoksa soyut şeylerle ilgisi yok. Üzerinde ısrarla durmamız gereken konu malum. Belediyecilik deyince akla AK Parti geliyor. Bizim bu manifestomuzda açıklayacağımız maddeler var. Aklımda kaldığı kadarıyla arkadaşlar 10 maddelik hazırlık yapıyorlar. Bizzat lansmanında ben bulunacağım ve belediye başkanlarımızla, adaylarımızla beraber olduğumuz toplantıda yola koyulacağız.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.