İlim ve Cihad Cengaveri Kassam Tugayları Komutanı Nur Bereke Şehit Oldu, Şehidimizi Tanıyalım...

Geceleri kıyamla, gündüzleri de oruçla geçiren Şeyh ve mücahit Ebu Abdurrahman Allah’a itaatte ve yolunda geçirdiği cihad dolu bir hayattan sonra şehitler kervanına katılmak için Rabbine yürüdü.

İlim ve Cihad Cengaveri Kassam Tugayları Komutanı Nur Bereke Şehit Oldu, Şehidimizi Tanıyalım...
İlim ve Cihad Cengaveri Kassam Tugayları Komutanı Nur Bereke Şehit Oldu, Şehidimizi Tanıyalım... Zehra

Onu gördüğünde simasında züht ve takvayı görürdün. Neden olmasın? Kendisi mütevatir 10 kıraati kendinde toplayan, Resulullah (s.a.s)’e kadar uzanan senedi taşıyan, şeri ilimlerle Allah yolunda cihadı bir arada yürüten biriydi.

Han Yunus’un doğu bölgesi sakinleri ve sokakları onun mütevaziliğine ve yüksek ahlakına şahittir. Kendisinde yürüyen Kur’an’ı görürdün. O arkasında dünya ve süsünü bırakarak hakkıyla Rabbine yöneldi.

12 Ekim Pazartesi günü Gazze’nin güneyinde, Han Yunus şehrinin doğusunda yer alan Beni Suheyla beldesinin caddeleri şehit komutan Nur Bereke’yi son yolculuğa uğurlamak için gelen halkla dolup taştı. Bereke 11 Ekim Pazar günü Siyonist işgal güçlerine bağlı özel bir ekibin gerçekleştirmek istediği bir operasyonu engellemeye çalışırken çıkan çatışmada şehit oldu. Kassam Tugayları yaptığı açıklamada işgal rejiminin ortalığı karıştırmak, direnişe ani darbeler indirmek ve başarı sağladığını göstermek için planladığı büyük ve karmaşık bir operasyonu başarısız kıldığını duyurdu.

Geceleri kıyamla, gündüzleri de oruçla geçiren Şeyh ve mücahit Ebu Abdurrahman Allah’a itaatte ve yolunda geçirdiği cihad dolu bir hayattan sonra şehitler kervanına katılmak için Rabbine yürüdü. Arkasında vasiyetini koruyacak ve yolunu izleyecek mücahitleri bırakarak gitti.
Ona yakın birinin nitelemesiyle kendisi parmaklarıyla (ilimle) cihad eden bir mücahitti. Mastır tezini “Cihad İşinde İhmal” başlığıyla hazırlamıştı. Aynı şekilde dil ile de mücahitti. Zira o minberlerin yiğidi, geçmişin hatırlatıcısı ve insanlara büyüklerin ilmini öğreten biriydi. Yine o kılıç mücahidiydi. Mücahit ve murabıt olarak yaşayan Nur Bereke, düşmanı her tarafta kovalar, meydanda ona karşı dururdu.

“Buluğ çağına girdikten sonra ilk kez bugün sabah namazını kılmadın en şehit! Sen abid, zahid, muttaki ve sadıktın. Hakkı haykırırdın. Allah için kınayıcının kınamasından korkmazdın. Kimseyle tartışıp cedelleşmedin. Uyu ey sevgili…” Nureddin Bereke’nin kardeşi İman Muhammed Bereke abisinin hayatını böyle özetliyordu.

Görevini yerine getirdin

Kardeşinin şehit olmasından sonra sosyal medyada açıklama yapan kız kardeşi iman şunları yazdı: “Canım ve evimizin canı! Pak ve temiz ruhuna bin kere Allah rahmet etsin. Görevini yerine getirdin. Hepimiz buna şahidiz. –Kısa bir süre önce vefat eden babasını kast ederek- ona ilk ulaşacak oğlu oldun. Seni herkese anlatmaya devam edeceğim ey kalbimin sevgisi.”

“Senin en muttaki, en temiz ve en doğru olduğuna şahitlik ederim. Seni niteleyecek kelime bulamıyorum. Allah’a yemin olsun ki seni çok seviyorum. Seni radikal olarak tanıtanlarla hep savaştım. Sen benim dostum ve sevgilimdin.”

İman açıklamasında hiçbir gün fotoğraf çekmelerine izin vermediğini belirterek “hatta mastır tezini tartıştığın gün bile fotoğrafını çekmeme izin vermedin kardeşim! Babamıza giden çocuklarından ilk sen oldun. Ona selam söyle” dedi.

İman İslam Üniversitesi Şeriat Fakültesinde akademisyen olarak çalışmaktadır. Şöyle devam ediyor: “Allah’tan sonra senin mensup olduğun fakülteye girmeme sen vesile oldun.”

Hem nükteli hem terbiyeli

Dostu olan Şeyh Muhammed bin Muhammed El-Estal taziyesinde “Kardeşim Şeyh ve mücahid Nur Bereke! Allah’ın selamı ve rahmeti üzerine olsun. Allah’a karşı kimseyi tezkiye etmiyoruz. Senin şehitlerin efendilerinden olduğuna inanıyoruz. Arkanda inandığıyla amel eden örnek bir Müslüman şahsiyeti geride bırakarak gittin” dedi.

Şeyh El-Estal devamla “O uzun bir zamandan beri büyük bir komutandı. Azim ve kararlığıyla bilinirdi. O kadar önemli biriydi ki, Siyonistler oldukça karmaşık ve tehlikeli bir operasyonla onu kaçırma macerasına atıldılar. Ancak Allah’ın inayetiyle mücahitler onların bu planını boşa çıkardılar. Bu operasyon şehidin düşman için ne kadar tehlikeli biri olduğunu göstermeye yeterdir” değerlendirmesini yaptı.


Şeyh El-Estal şehidi anlatmaya devam ediyor: “Cuma günleri hutbe verir ve namaz kıldırırdı. Onun ibadet virdleri ise kırmızıçizgisiydi. İnsanı dehşete düşürecek şeklide kalbi camilere bağlıydı. Camide fazla oturmayı severdi. Yıl boyu güneşin doğuşunda camide oturmayı hiç terk etmedi. Askeri elbiseleri bile buna engel olmazdı.”

Onunla ilgili bazı nükteleri hatıra olarak aktaran Şeyh El-Estal şunları paylaştı: “Hamza camiinde bir Cuma imam görünmedi. İnsanlar hutbe için onu istediler. Farkında olmadan askeri adımlarla koşarak minbere çıktı. Bunun üzerine insanlar gülmeye başladı.”

Nur’un şehadeti üzerine Gazze’nin en meşhur karilerinden Şeyh Hani El-Ali facebook hesabından, Şeyh Nur’un Han Yunus’tan Gazze’ye kendisine okumak için geldiğini hatırlatarak “Göz yaşarıyor, kalp de hüzünleniyor. Ey Ebu Abdurrahman senin ayrılmana gerçekten üzülüyoruz. Ama biz ancak Rabbimizi razı edecek şeyleri söyleyebiliriz” dedi.

Şeyh Hani El-Ali devam ediyor: “Sevgili kardeşim, mücahid, şehid, mütevatir on kıraatı kendinde barındıran Nureddin Bereke, on kıraatta icazet verdiğim ilk kişidir. Allah şehadetini kabul etsin. Seni sadece Allah’ın ehli olarak gördüm; oruç tutar, geceleri kıyam ederdin. Çok susar, az konuşurdun. Büyük işler yapar, çok çalışırdın. Dilin iffetli, kalbin temizdi. Sana mübarek olsun. Allah için yaşadın ve işte Allah yolunda öldürüldün. Dün bize okumuştun. Belki bugün cennette Resulullah (s.a.s)’e okursun. Sevgili kardeşim, sana elveda demeyeceğim. Aksine ‘cennetlerde ve nehir başlarında; çok kudretli, mülkünün sonu olmayan, (Allah)ın yanında sadıklara özel olan makamda’ görüşmek üzere derim.”

Filistin Enformasyon Merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.