Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: Direnişin Zaferi...

Saldırgan İsrail’e iyi bir ders veren ve bedel ödeten Hamas’ın zaferi ile Siyonist rejimin yönetiminde de çatlaklar oluştu ve istifalar peş peşe gelmeye başladı.

Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: Direnişin Zaferi...
Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: Direnişin Zaferi... Zehra

Bir haftayı daha geride bıraktık. Fakat bu hafta öyle hızlı ve haberler açısından o kadar yoğun geçti ki ben bile hafta nasıl başladı ve nasıl bitti anlayamadım.

Geçen hafta içerisinde iki önemli konu ön plana çıktı: 1. Yemen konusu ve Yemen halkına verilen destek. 2. İse direniş güçlerinin Siyonist İsrail saldırısına karşı koyarak, işgalci güçleri ateşkese mecbur etmeleri olayı.

Geçen haftanın en dikkat çeken haberi ise Yemen’e yapılan Suudi saldırıları sonucunda halkın açlık sınırı altında yaşaması ve birçok insani kayıplar… 

Bu zulme dikkat çekmek isteyen Türkiye Müslümanları, İstanbul ve Ankara’daki Suudi elçilik ve konsolosluğuna giderek yapılan bombalama ve katliamları kınayarak yapılan zulmü protesto etti. (1)

İstanbul’daki gösteri geçtiğimiz aylarda gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü söylenen Suudi konsolosluğu önünde yapıldı. (2) Alınan bilgiye göre; Suudilerin imajı o kadar kötü ki konsolosluğun tahliye edilerek başka bir yere taşınacağı söyleniyor.

Cemal Kaşıkçı olayında çok fazla bilinmeyenler var.  (3) Bu olayla ilgili Suudi Arabistan hükümeti de soruşturma açtı fakat onların soruşturmadan ne çıkar belli değil.

Kaşıkçı olayına son noktayı koyan ise Yeni Şafak Yazarı İbrahim Karagül oldu. Onun yazdıklarına bakarsak deliller Türkiye’nin elinde ve oyun içinde oyun var.. (4)

Yemen halkı ile yapılan dayanışma ve Suudi zulmünü telin protestosu sonunda ise Yemen’de direnişin kalbi olarak bilinen Ensarullah Hareketi, bir bildiri yayınlayarak, Türkiye Müslümanlarına teşekkür etti. (5)

Suudilerin ümmete yaptıkları zulüm bununla sınırlı değil. Gündemi değiştirmek isteyen Siyonist İsrail ile işbirliği yapan ve stratejik müttefik olan Suudi yönetimi, Filistin’deki işgali görmezden gelirken özellikle Gazze’de etkin olan Filistin İslami Direniş Teşkilatı (Hamas)’a karşı İsrail’in yeni operasyonlar düzenlemesini istediği belirtiliyor. (6)

Suudilerin kışkırtması ile Gazze’ye yönelik operasyon başlatan işgalci İsrail’in saldırıları sonucunda 7 Filistinli şehit olmuştu. Daha sonraki hava saldırılarında ise 14 Filistinli daha şehit oldu. Hamas ve Filistinli direniş güçleri bu saldırılara karşı direnirken, işgalci Siyonistlere de unutulmaz cevaplar vererek çok ağır bir bedel ödetti. (7)

Filistin’deki direniş güçlerinden sert karşılık alan işgalci İsrail Mısır hükümetinin de öncülüğü ile ateşkes yapmaya mecbur kaldı. (8) Siyonist İsrail’in saldırılarının boşa çıkması ve ağır bir yenilgi alması Siyonist hükümeti ve İsrail halkını askeri olarak sarstığı kadar, siyasi olarak da bir bedel ödemeye mecbur bıraktı. Yapılan açıklamalardan da görülüyor ki bu çatışmadan Hamas, savaş meydandan galip olan taraf olarak zaferle birlikte ayrıldı. (9)

Saldırgan İsrail’e iyi bir ders veren ve bedel ödeten Hamas’ın zaferi ile Siyonist rejimin yönetiminde de çatlaklar oluştu ve istifalar peş peşe gelmeye başladı. (10) Sertlik yanlısı ve işgale verdiği destek ile tanınan Savunma Bakanı Avigdor Liberman ilk istifa eden bakan olurken, partisi de hükümetteki koalisyondan ayrıldı. 

Siyonist İsrail halkı ise olanlardan Başbakan Benyamim Netanyahu’yu sorumlu tutarak onun da istifasını istemeye başladı. (11)

Hamas işgalci rejime bedel ödettirirken, Türkiye ile işgalci rejim İsrail arasındaki ilişkiler de artarak devam ediyor. (12) 

Tüm bu olaylar olurken Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da Türkiye hükümetini uyardı. Marmara Yardım Gemisi Davası’ndan beri işgalci İsrail ile uzlaşan ve davayı kapatan AKP yönetimini uyaran Mollaoğlu, askeri ve ticari ilişkilerin askıya alınmasını da istedi. (13)

Ortadoğu siyasetinde önemli bir etkiye sahip olan İran İslam Cumhuriyeti ise Filistin direnişini överek; “Siyonistlere diz çöktürdü..” açıklamasında bulundu. (14)

Tüm bu haber ve açıklamalardan da anlaşılıyor ki, Yemen ve Filistin’de akan kan ve yapılan zulümden fitneci/vahabi/tekfirci Suudi Arabistan rejimi sorumlu. (15) 

Suudi prens ve tekfirci rejim yaptığı açıklama ile “İran, Hamas, Hizbullah ve Müslüman Kardeşler”i Suudi Arabistan’ın düşmanı olarak ilan etti.

Haftanın bir diğer önemli haberi ise Tahran Cuma İmamı’nın yaptığı açıklama oldu. Cuma İmamı Kaşanı, ABD ile beraber onun bölgedeki destekçisi Siyonist İsrail ve Suudi Arabistan’ı “imajı en kötü ülkeler” olduğunu belirtti. (16)

Suriye olayı da gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Ankara’da buluşan Rusya ve Türkiyeli yetkililer Suriye siyasetini konuştular. (17)

14 yıl sonra dün taslağı ortaya çıkan Avrupa Parlamentosu raporuna göre, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelerin askıya alınması talep ediliyor. Büyük bir sürpriz olmazsa bu rapor, şubat ya da mart ayında Genel Kurul’da oylanarak resmileşecek. (18)

Rapora göre; Türkiye'de insan hakları ihlallerinin büyük ölçüde arttığı, demokrasi alanında da ciddi gerilemeler yaşandığı belirtiliyor.

1- http://www.on4haber.com/haber/yemen-icin-81-milyonu-temsilen-81-ilden-geldiler-/115040/

2-https://www.amerikaninsesi.com/a/suudi-arabistan-baskonsosloslugu-onunde-yemen-protestosu/4653934.html

3- http://www.haber7.com/dunya/haber/2761447-s-arabistanin-aciklamasindaki-cevapsiz-sorular

4-https://www.yenisafak.com/yazarlar/ibrahimkaragul/-bes-kisiyi-idam-et-kurtul-yok-oyle-prensi-bu-isten-kurtarmaniz-cok-zor-olacak-iki-veliaht-gitmezse-bolgesel-savas-cikacak-gizli-pazarliklar-duyulursa-arap-sokaginda-infial-olur-2048139

5- http://www.on4haber.com/haber/yemen-den-turkiye-ye-tesekkur-mektubu/115041/

6-http://www.ekrangazetesi.com/haber/15293/ingiliz-gazeteci-ibn-i-salman-netanyahuyu-gazzeye-saldirmaya-ikna-etmeye-cabaladi.html

7-https://www.milligazete.com.tr/haber/1748087/israil-askerlerinin-havaya-ucurulmasinda-hizbullah-detayi

8- http://www.on4haber.com/haber/gazze-de-ateskes-saglandi/115048/

9-http://www.ekrangazetesi.com/haber/15294/israilli-siyonist-generalden-itiraflar-son-soz-hamasin.html

10- http://rasthaber.com/dunya/haber/52921-liberman-istifa-etti

11-http://www.on4haber.com/haber/tel-aviv-de-gostericiler-netanyahu-yu-istifaya-cagirdi/115068/

12-http://www.ekrangazetesi.com/haber/15302/iliskilere-tam-gaz-devam-turkiye-israil-is-konseyinden-tel-avivde-kongre.html

13- http://rasthaber.com/turkiye/haber/52957-israil-ile-iliskileri-askiya-alin

14- http://www.on4haber.com/haber/filistin-israil-e-diz-cokturdu/115066/

15- http://www.ekrangazetesi.com/haber/15303/suudi-prens-iran-hizbullah-hamas-ve-musluman-kardesler-dusmanimizdir-dedi.html

16- http://rasthaber.com/islam-dunyasi/haber/53044-abd-ile-muttefikleri-dunyada-en-kotu-imaja-sahip-olan-ulkelerdir

17- http://rasthaber.com/turkiye/haber/53038-turkiye-ve-rusya-ankara-da-suriye-yi-konustu

18- http://www.7sabah.com.tr/haber/37205/evetten-hayir-nasil-geldik-zeynel-lule/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Serdar Duman Yazdı: Türkiye Sekülerleşiyor mu?
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...
Gülbeyaz Karataş Soyalp Yazdı: Kudüs İzlenimleri...