Ruhani'den AB ülkelerine ABD'nin tek taraflı tutumuna karşı işbirliği çağrısı..

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 'ABD'nin tek taraflı tutumuna' karşı İran'ın yanında yer almaları çağrısında bulundu.

Ruhani'den AB ülkelerine ABD'nin tek taraflı tutumuna karşı işbirliği çağrısı..
Ruhani'den AB ülkelerine ABD'nin tek taraflı tutumuna karşı işbirliği çağrısı.. Zehra

Ruhani, 5 Kasım'da devreye girecek ABD'nin ikinci yaptırım paketi ve nükleer anlaşmaya taraf ülkelerin tutumuyla ilgili İngiliz The Financial Times gazetesine bir makale yazdı. 'Washington yönetiminin tavrının uluslararası istikrarı tehlikeye düşürdüğünü' belirten Ruhani, "ABD Başkanı Donald Trump'ın kendi müttefiklerine karşı tahkir edici tavrı, dünya sistemi için ne kadar büyük bir sorun olduğunu göstermeye yetmektedir" ifadelerini kullandı.

Sputnik'te yer alan habere göre: ABD'nin uluslararası ilişkilerde yeni sorunlar oluşturduğunu, IŞİD'i himaye ettiğini belirten Ruhani, bu politikaların bölge sorunlarını daha da derinleştirdiğini kaydetti. AB ülkelerine "ABD'nin tek taraflı tutumuna" karşı İran'ın yanında yer almaları çağrısı yapan Ruhani, İran-AB iş birliğinin uzun vadede iki tarafın da çıkarını temin edeceği ve uluslararası barış ile istikrarın da teminatı olacağı görüşünü paylaştı.

'RUSYA, ÇİN VE AB ÜLKELERİNİN NÜKLEER ANLAŞMAYI SAVUNMALARI DEĞERLİ'

İran Cumhurbaşkanı, makalesinde şu ifadelere yer verdi: "Rusya, Çin ve AB ülkelerinin nükleer anlaşmayı savunmaları değerli. Ancak önemli olan ABD'nin tek taraflı yeni yaptırımları devreye girmeden, nihai çözüm paketlerini sunmaları ve uygulamaya geçirmeleridir. Bu ülkeler yaptırımların hafifletilmesi ve telafisi için önerilerini pratiğe dökmeli."

'İRAN BARIŞTAN YANA OLANLARLA YÜRÜMEK İSTİYOR'

Dünyanın ekonomik kriz, sosyal sorunlar, göçmen krizi, yabancı düşmanlığı, terörizm ve aşırıcılıkla mücadele gibi bir dizi sorunla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Ruhani, "Avrupa tüm bu sorunların dışında kalamamış ve onlarla boğuşmak durumunda kalmıştır. İran çok taraflı yaklaşıma inanmaktadır ve barıştan yana olanlarla yürümek istemektedir. AB'nin geleneksel çoğulcu yaklaşımı bölgede barış ve istikrarın güçlendirilmesinde önemli bir rol oynama potansiyeline sahiptir" değerlendirmesinde bulundu.

 

Nükleer anlaşmayı günümüz diplomasisinin 'en büyük zaferi' olarak nitelendiren Ruhani, AB ülkelerinin bu nedenle birkaç ülke dışında bu büyük kazanımı korumak istediğini vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır