Rusya: Bir daha olursa ABD'yi vururuz..

Rusya, ABD'nin Suriye'deki bir Rus hava üssüne saldırıyı yönlendirdiği suçlamasını sürdürüyor.

Rusya: Bir daha olursa ABD'yi vururuz..
Rusya: Bir daha olursa ABD'yi vururuz.. Zehra

Rusya, ABD'nin Suriye'deki bir Rus hava üssüne saldırıyı yönlendirdiği suçlamasını sürdürüyor. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, "Bir daha olursa ABD uçağını vururuz" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre: Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Vladimir Şamanov, Suriye’nin Lazkiye kenti yakınlarındaki Rus hava üssü Hmeymim’e saldırı girişiminde bulunan insansız hava araçlarının (İHA) ‘ABD’ye ait Poseidon-8 tipi keşif uçağı tarafından yönlendirilmesi’ hakkında konuştu. Şamanov, bir benzer saldırı düzenlenmesi durumunda ABD uçağının vurulabileceğini belirtti.

Şamanov, “ABD uçağının koordine ettiği İHA’larla yapılan saldırı hakkındaki açıklamalar, askeri düzeyde yürütülen süreçlerle pekiştirildi. Bunun, (olası yeni saldırı durumunda) söz konusu hava aracını vurma ve imha etme konusunda ahlaki bir hak verdiğini ihtimal dışında bırakmıyorum” dedi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

ABD’nin kumanda sistemine kabul edilemez bir şekilde teknik müdahalede bulunmasının şaşkınlık verici olduğunun altını çizen Şamanov, “Profesyonellerin dilinden konuşmak gerekirse bu, kabul edilemez bir şey. Zira kumanda sisteminde yaşanacak herhangi bir arıza, öngörülemeyecek sonuçlara yol açabilir. Bu, etik değil ve yasalar açısından bir ihlal oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin, 25 Ekim’deki açıklamasında, Suriye’nin Lazkiye kenti yakınlarındaki hava üssü Hmeymim’e saldırı girişiminde bulunan insansız hava araçlarının, buraya, ABD’nin Poseidon-8 tipi keşif uçağı tarafından yönlendirildiklerini söylemişti.
Fomin, “13 İHA ortak düzen içinde hareket edip yine ortak bir komuta merkezi tarafından yönetiliyorlardı. Bunlar olurken Amerikan keşif uçağı Poseidon-8 Akdeniz’de devriye geziyordu” demişti.

Rus savunma yetkilileri, militanların Hmeymim üssüne ocak başında 13 İHA’nın yardımıyla bir saldırı gerçekleştirmeye çalıştığını duyurmuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır