Arap dünyasında 'HANET' diplomasisi, BAE, İsrail'i ilklerle şad etti..

İşgalci İsrail, İran'a karşı doğal müttefik gördüğü Körfez Arap krallıklarını fethe çıktı. Netanyahu'nun Umman ziyaretini, bakanlarının BAE çıkarması takip etti. Abu Dabi'deki judo turnuvasında İsrail milli marşı çalınırken, Şeyh Zayed Camii, İsrail Kültür ve Spor Bakanı'nı ağırladı.

Arap dünyasında 'HANET' diplomasisi, BAE, İsrail'i ilklerle şad etti..
Arap dünyasında 'HANET' diplomasisi, BAE, İsrail'i ilklerle şad etti.. Zehra

Siyonist İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun sürpriz Umman ziyaretinin ardından İsrail'den bir grup bakan da Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) çıkarma yaptı.

İletişim Bakanı Naama Henig başkanlığında bir heyet Dubai'de Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Konferansı'na katılırken Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev de Uluslararası Judo Federasyonu Turnuvası'nı izlemek üzere soluğu Abu Dabi'de aldı.

İsrail ile BAE arasında diplomatik ilişki bulunmuyor. Bununla birlikte pazar günü turnuvada İsrail'in altın madalya kazanması nedeniyle Abu Dabi'de İsrail bayrağı göndere çekilirken İsrail milli marşı çaldı.

KÖRFEZ'DE İLK KEZ İSRAİL MİLLİ MARŞI

Böylece Körfez'deki bir Arap krallığında İsrail milli marşının ilk kez resmen çalındığı belirtildi.

İSRAİL TELEVİZYONLARI CANLI YAYIMLADI

Bu başarı karşısında İsrail Kültür ve Spor Bakanı gözyaşlarını tutamazken, İsrail TV kanalları da yayını kesip bu anı canlı yayımladı.

Araplarla ilgili ırkçı çıkışlarıyla tanınan Miri Regev, turnuvanın ardından İslam aleminde 'mimari bir harika' diye söz edilen Abu Dabi'deki Şeyh Zayed Camii'ni ziyaret etti. 

'BU AYRICALIĞA LAYIK GÖRÜLMEKTEN'

Kırmızı elbise giyip başından aşağı beyaz bir örtü sarkıtan kadın bakan, Şeyh Zayed Camii'ni dolaşmasının görüntülerini Facebook sayfasından paylaştı. Paylaşımında "Caminin ziyaretçi defterini imzalayan ilk İsrailli üst düzey yetkili olma ayrıcalığından mutluluk duydum" diye yazdı. 

JUDODA DİPLOMATİK ZAFER

Korsan İsralli sporcular geçen yıl Abu Dabi'deki turnuvaya Uluslararası Judo Federasyonu'nun (IJF) bayrağı altında katılabilmişti. Ancak IJF'nin İsrail kimliğinin tanınmaması halinde evsahipliği vermemekle tehdit etmesi üzerine ağustos ayında BAE ve Tunus İsrail bayrağı ve milli marşına izin verme kararı aldı. Bu, İsrail'de önemli bir diplomatik başarı olarak karşılandı.

Bunun için IJF Başkanı Avusturyalı Marius Vizer'e teşekkür eden Regev'in Abu Dabi çıkarmasında İsrail'in bir büyük turnuvaya evsahipliği için tarihi nitelikte anlaşmaya imza atmayı da hedeflediği belirtildi.

KATAR DA İSRAİL MARŞI VE BAYRAĞINA AÇIK VAZİYETTE

Bu arada Katar'ın başkenti Doha da 25 Ekim-3 Kasım arası 2018 Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası'na evsahipliği yapıyor.

Şampiyonaya katılan İsrail takımının altın madalya kazanması, Abu Dabi'deki bayraklı, marşlı sahnelerin Doha'da da yaşanmasına neden olabilir.

Siyonist Netanyahu'dan Umman sürprizi

İşgalci İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Körfez'in Sünni krallıklarından farklı olarak tarafsız-arabulucu ülkesi konumundaki Umman'a resmi ziyarette bulundu. Önceden açıklanmayan ziyaretin tamamlanmasının ardından Netanyahu tarafından fotoğrafları yayımlandı.
 
Netanyahu, Körfez'in küçük ama stratejik ülkesi Umman Sultanlığı'na resmi ziyaret düzenlediğini, ziyaretin tamamlanması sonrası duyurdu.
 
Umman devlet televizyonunda da 1996'dan beri bir İsrail Başbakanı tarafından düzenlenen ilk ziyareti teyit eden açıklama yayımlandı. Aslında Umman ile İsrail arasında resmi diplomatik ilişki bulunmuyor.
 
ABBAS'IN ARDINDAN
 
Terör rejimi İsrail Başbakanı'ndan önce de Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Umman'a üç günlük ziyaret düzenleyip Kabus'la biraraya gelmişti.
 
Netanyahu'nun Umman çıkarmasına Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabbat ve isithbarat servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen de eşlik etti.
 
'ORTADOĞU BARIŞI' SOSLU AÇIKLAMA
 
Siyonit İsrail Başbakanlığı'nın açıklamasında şöyle denildi:
 
"Netanyahu, Sultan Kabus'la görüştüğü Umman'a resmi diplomatik ziyaretten geri döndü. İki ülke arasındaki uzun temasların ardından, Netanyahu ile eşi, Umman hükümdarı Sultan Kabus'dan davet almıştır. Bu, 1996'dan beri Umman'a İsrail'den başbakan düzeyinde ilk ziyaret. Netanyahu'nun İsrail'in güvenlik, teknoloji ve ekonomide avantajlarını güçlendirirken bölge ülkeleriyle ilişkileri derinleştirme politikasının hayata geçirilmesinde önemli bir adım."
 
"Ziyaretin ardından yayımlanan ortak açıklamada, Ortadoğu'da barış sürecini ilerletmenin yolları kadar Ortadoğu'da barış ve istikrarın sağlanması bağlamında ortak çıkarları ilgilendiren birçok konunun ele alındığı belirtildi."
 
İLK ADIMLAR RABİN-PERES'DEN
 
Umman'a 1994'te giden ilk İsrail Başbakanı, 1995'te suikasta kurban İzak Rabin olmuştu. 1996'da halefi Şimon Peres Umman ve Katar'ı ziyaret edip bu iki Körfez ülkesinde İsrail ticari temsilciliği açmıştı.
 
KÖRFEZ'LE İTTİFAK PEŞİNDE
 
İran'a karşı Suudi kraliyetiyle arasından su sızmayan Netanyahu, Körfez ülkeleriyle ittifak çabasında. Bunu sık sık ifade eden İsrail lideri, son olarak geçen hafta parlamentoya hitabında "Nükleer İran tehdidine karşı İsrail ile Arap ülkeleri hiç olmadıkları kadar yakınlaştı" dedi.
 

Umman'dan İsrail iması: Sorunları çözmenin zamanı geldi

 
Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, İsrail ile işbirliği yapma zamanının geldiği imasında bulundu.
 
korsan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Umman ziyaretinden bir gün sonra Bahreyn'de düzenlenen Manama Diyaloğu-Bölgesel Güvenlik Zirvesi'nde konuşan Bin Alevi, bölge ülkelerinin hak ettikleri gelişimi gösterebilmesine izin vermeyen sorunlardan kurtulmayı, ciddi olarak düşünmenin zamanının geldiğini belirtti.
 
Bin Alevi, "İsrail-Filistin barışındaki başlıca rolümüzü, ABD yönetiminin 'Yüzyılın Anlaşması' kapsamında yaptıklarına göre şekillendireceğiz. İsrail ve Filistinliler arasında ara bulucu değiliz. Ama iki taraf arasında yakınlaşma için çabalıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Filistin davasının, geçen yüzyılın son yarısındaki tüm sorunların temelini teşkil ettiğini söyleyen Bin Alevi, "Filistin'de barış yolunda ilerlersek, tüm dünya ülkeleri bize destek olacaktır. Aksi halde Filistin halkı şiddetten çekmeye devam edecek" dedi.
 
Bin Alevi, Filistin'de köklü bir çözüme ulaşılmaması halinde Filistinlilerin asla güvende olmayacağını, Arap bölgesinin hiçbir zaman istikrara kavuşamayacağını ve terörün bitmeyeceğini kaydetti.
 
Dışişleri Bakanı Bin Alevi'nin bu sözlerle İsrail'i kastettiği ve Tel Aviv yönetimine ilişkileri geliştirme mesajı gönderdiği belirtiliyor.
 
İşgalci İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin diplomatik ilişkisi bulunmayan Körfez ülkesi Umman Sultanlığı'na dün ilk kez resmi ziyaret gerçekleştirmişti. Netanyahu, Umman Sultanı Kabus Bin Said ile bir araya gelmişti.
7sabah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.