Bin Selman, Sanal Ortamda Muhalifleri Susturmak İçin 'Trol Ordusu' Kurdu

Suudi muhalif gazetesi Cemal Kaşıkçı cinayeti, tüm dikkatleri Suud rejiminin muhaliflerine karşı şiddeti üzerine çekmişken Neyork Times gazetesi, Suud rejiminin Twitter başta olmak üzere sosyal medyayı muhaliflerini susturma taktiklerini ele aldı.

Bin Selman, Sanal Ortamda Muhalifleri Susturmak İçin 'Trol Ordusu' Kurdu
Bin Selman, Sanal Ortamda Muhalifleri Susturmak İçin 'Trol Ordusu' Kurdu Zehra

Tesnim Haber Ajansının haberine göre: Amerikan New York Times gazetesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman gözetiminde kurulan bir sosyal medya ekibinin, ülke dışında yaşayan muhalifleri susturmak için Twitter'da kampanyalar düzenlediğini ve öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın en önemli hedefler arasında yer aldığını belirtti.

New York Times gazetesinde yer alan "Suudilerin imaj yapıcıları: Bir trol ordusu ve Twitter'daki bir köstebek" başlıklı haberde Suudi yönetimi, ülke dışında yaşayan muhalif isimleri sosyal medya mecralarından susturmak için operasyonlar yaptığı vurgulandı.

Riyad'da Suudi Veliaht Prens bin Selman gözetiminde kurulduğu ve bin Selman'ın yardımcılarından Suud el-Kahtani'nin yönettiği sosyal medya ekibinde yüzlerce kişinin görev aldığı ifade edildi.

El-Kahtani'nin, bin Selman'ın medya operasyonlarını yürüttüğü ve sosyal medya ekibi içinde "trol ustası" olarak adlandırıldığı ifade edildi.

Haberini, söz konusu firmanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olan 7 kişiyle yaptığı görüşmelere dayandıran New York Times, bu sosyal medya ekibinin hedef aldığı en önemli kişilerden birinin de konsoloslukta öldürülen Cemal Kaşıkçı olduğunu ifade etti.

Haberde, Riyad'daki sosyal medya ekibinin Twitter üzerinden yürüttüğü "operasyonlara", 2013 yılında Twitter'a giren Ali el-Zebara adlı Suudi vatandaşının da destek verdiği bildirildi.

Ali el-Zebara'nın Twitter'da kısa süre içinde mühendis olarak yükseldiği, birçok hesapla ilgili kişisel bilgilere erişim hakkı kazandığı ve bu yolla Riyad'a muhalif bazı isimlerle ilgili bilgileri kendi ülkesinin istihbarat unsurlarına aktardığı ifade edildi.

ABD istihbaratının bu kişiyle ilgili şüphelerini Twitter'a iletmesinin ardından firmanın el-Zebara'yı idari izne çıkardığı, hakkında soruşturma yürüttüğü ve net bir delil bulamamasına karşın 2015 yılının aralık ayında görevine son verdiği kaydedildi. Ülkesine dönen el-Zebara'nın, hemen ardından Suudi yönetimi için çalışmaya başladığı bilgisine de yer verildi.

Suudi rejimin unsurlarının hedeflerinden biri, 2011 yılında başlayan İslami uyanış hareketlerinin ardından twitterde muhalifleri korkutmak olmuştur.

Kaşıkçı cinayeti ile ilgili olarak Muhammed Bin Selman'ın başdanışmanı Suud Kahtani dün görevinden alındı.

Birçok Suudi vatandaşı, twitterin sıradan insanlar için bir ortam sunarak, Suudi toplumu demokrasiye doğru yönlendirebileceğini temenni ediyordu. Ancak Suudi Arabistan bu medyası kullanarak, muhaliflerinin sesi susturmanın yanı sıra, olayları kendi istediği gibi kılıf uydurmak için kullanıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.