İşgalci İsrail Gazze sınırına büyük bir yığınak yaptı, Gazze'nin 'Fecir' roketleri, İsrail'de paniğine yol açtı..

İsrailli yetkililer, "Fecir" roketleri korkusu ile uçuş rotalarını değiştirme kararı aldılar.

İşgalci İsrail Gazze sınırına büyük bir yığınak yaptı, Gazze'nin 'Fecir' roketleri, İsrail'de paniğine yol açtı..
İşgalci İsrail Gazze sınırına büyük bir yığınak yaptı, Gazze'nin 'Fecir' roketleri, İsrail'de paniğine yol açtı.. Zehra

İşgalci İsrail ordusu, bugün 30’uncu haftasına giren “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterileri öncesi abluka altındaki Gazze Şeridi sınırına büyük bir askeri yığınak yaptı.

İşgal basınında yer alan haberlere göre, abluka altındaki Gazze Şeridi sınırına onlarca tank, zırhlı araç ve çok sayıda asker sevk edildi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN) da İsrail ordusunun sınırda büyük bir askeri yığınak yaptığına dikkati çekerek, “İsrail ordusunun sınırdaki şiddet olaylarına cevabının doğasının, zırhlı, mühendislik araçları ve topçu güçlerini Gazze çevresinde konuşlandırmasıyla değişmesi bekleniyor.” dedi.

Gazze’ye 12 yıldır abluka uygulayan İsrail makamları daha önce yaptıkları açıklamalarla, 30’uncu cuma gösterisinin “Hamas için bir sınav olacağı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Çarşamba günü toplanan İsrail Güvenlik Kabinesi’nde, “Bu aşamada Gazze Şeridi’ne karşı askeri eylemde bulunulmaması, Hamas’ın üyelerini kontrol altında tutup tutmayacağını incelemek için Gazze’de cuma günü düzenlenmesi beklenen gösterilerin beklenmesi” yönünde karar alınmıştı.

Kabinede ayrıca, “Gazze sınırındaki güvenlik çitine zarar verme teşebbüsü ile yanan uçurtma ve balonlara yönelik verilen tepkinin artırılmasına” karar verilmişti.

Mısır ve Birleşmiş Milletler, İsrail’in açık hava cezaevine dönüştürdüğü Gazze Şeridi’nde büyük bir insani patlamanın yaşanmaması için İsrailli ve Filistinli yetkililerle ciddi bir görüşme trafiği gerçekleştiriyor.

İşgal güçlerinin Gazze Şeridi sınırında 30 Mart’tan bu yana devam eden barışçıl gösterilere müdahalesinde 200’ü aşkın Filistinli şehit oldu.

Filistinliler, Gazze sınırındaki gösterilerle, “sürgün edildikleri topraklarına geri dönme ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılması” taleplerini dünyaya duyurmaya çalışıyor.

İsrailli yetkililer, "Fecir" roketleri korkusu ile uçuş rotalarını değiştirme kararı aldılar.

İsrailli yetkililer Perşembe günü, ülkenin güneyindeki güvenlik gerginliğinin ardından Tel Aviv'deki Ben-Gurion Uluslararası Havalimanındaki uçuş rotalarını değiştirmeye karar verdiler.

İbranice web sitesi "Wala" Perşembe akşamı, Gazze Şeridi yakınlarındaki kötüleşen güvenlik durumunun ardından, Ben Gurion havaalanına giden yolların ve güvenliğin değiştirilmesine karar verildiğini bildirdi.

İslamianaliz

 

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Şehadetinin 27. Yılında Bosna Şehidimiz Selami Yurdan Kudüs-Der’de anlıyor…
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı:
Serdar Duman, Türkiye ve ABD arasındaki ‘güvenli bölge’ uzlaşısını yazdı: