Senatör Warren, Trump'a: Suudi Kralı'nın sözcüsü gibi davranmasının bedelini soruyordu, Suudi'den Amerika'ya 100 milyon dolarlık 'yardım'

Kaşıkçı olayındaki tepkiler nedeniyle zor günler geçiren Suudi Arabistan yönetimi, ABD'ye, Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Riyad'a ulaştığı saatlerde Suriye'de kullanmak üzere 100 milyon dolar verdi.

Senatör Warren, Trump'a: Suudi Kralı'nın sözcüsü gibi davranmasının bedelini soruyordu, Suudi'den Amerika'ya 100 milyon dolarlık 'yardım'
Senatör Warren, Trump'a: Suudi Kralı'nın sözcüsü gibi davranmasının bedelini soruyordu, Suudi'den Amerika'ya 100 milyon dolarlık 'yardım' Zehra

Trump, önceki gün Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile telefonla görüştükten sonra yaptığı açıklamada, "Onun aklını okumak istemem ama benim anladığım bu işin ardında serseri katiller olabilir. Kim bilir, bu işin iç yüzü yakında ortaya çıkacak ama o (Kral Selman) iddiaları kesin olarak reddetti." ifadelerini kullanmıştı.

ABD'de Demokrat Parti'nin ileri gelenlerinden Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, sosyal medya hesabı Twitter'den " Bugüne kadar kaç para aldı acaba? Amerikan Başkanı'nın Suudi Kralının sözcüsü gibi davranmasının bedeli ne?" diye sormuştu.

ABD Başkanının Riyad yönetimine gereken tepkiyi verememesini, Trump'ın Suudilerle olan şahsi ekonomik ilişkilerine bağlayan Warren, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Suudiler yıllarca Donald Trump'ın batık işletmelerini kredileriyle kurtardılar. Bugüne kadar kaç para aldı acaba? Amerikan Başkanı'nın Suudi Kralının sözcüsü gibi davranmasının bedeli ne? Trump vergi hesaplarını yayınlasın da görelim." ifadelerini kullandı.

Star gazetesinde yer alan habere göre, Trump'un sözcü gibi davranmasının bedeli anlaşıldı., ABD'ye, Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Riyad'a ulaştığı saatlerde Suudi krallığından ABD yönetimine Suriye'de kullanılmak üzere 100 milyon dolar verildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, Riyad yönetimi Suriye'de IŞİD'den kurtarılan bölgeler için vermeyi taahhüt ettiği 100 milyon dolarlık yardımı, Pompeo'nun dün Suudi Arabistan'a düzenlediği ziyaret sırasında ABD'e hükümetine ait hesaplara yatırdı.

Trump yönetimi söz konusu mali desteği uzun süredir talep ediyor olsa da tahsilatın Pompeo'nun muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda kaybolması olayıyla ilgili ziyarete denk gelmesi dikkati çekti.

New York Times, ABD yönetiminden Suriye siyasetini yönlendiren ancak adının açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin, "Zamanlama kesinlikle tesadüf değil." ifadesine yer verdi.

- McGurk reddetti

Gazete, haberinde Trump’ın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün de açıklamalarına yer verdi. McGurk, ödemenin Pompeo'nun ziyaretiyle bağlantılı olduğu iddiasını reddetti. Suudilerin söz konusu yardımı yapmayı Ağustos ayında taahhüt ettiğini savunan McGurk, ödemenin güz aylarında yapılmasının planlandığını öne sürdü.

- Riyad daha önce de 100 milyon dolar vermişti

Suudi Arabistan Ekim 2017'de Rakka'nın yeniden imarı için 100 milyon dolarlık yardım yapmıştı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile