Al Jazeera: Cemal Kaşıkçı, Suudi Başkonsolos'un önünde öldürüldü, cesedini parçalamak 7 dakika sürdü.

Cemal Kaşıkçı'nın cesedini parçalara ayıran Adli Tıp Kurumu Başkanı beraberindekilere 'müzik dinlemelerini' tavsiye etti

Al Jazeera: Cemal Kaşıkçı, Suudi Başkonsolos'un önünde öldürüldü, cesedini parçalamak 7 dakika sürdü.
Al Jazeera: Cemal Kaşıkçı, Suudi Başkonsolos'un önünde öldürüldü, cesedini parçalamak 7 dakika sürdü. Zehra

Katar merkezli haber ajansı Al Jazeera, CNN International’ın  Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girmesinin ardından bir daha kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı iddiasının ardından yayımladığı haberde, olaya ilişkin bazı detaylara yer verdi.

Al Jazeera’nın ismini açıklamadığı Türk kaynaklara dayandırdığı habere göre, Cemal Kaşıkçı, öldürülmeden önce dövüldü ve uyuşturucu verildi. İddiaya göre, Cemal Kaşıkçı, bugün Türkiye’den ayrılan Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi’nin odası ve Uteybi odadayken öldürüldü.

Al Jazzera’ya konuşan Türk kaynaklar, cinayetin ardından Kaşıkçı’nın cesedini parçalama işleminin, Suudi Arabistan’dan özel uçakla Türkiye’ye gelen 15 kişilik istihbarat ekibinin arasında bulunan Adli Tıp Kurumu Başkanı Salah Muhammed Al-Tubaigy tarafından yapıldığını ileri sürdü. İddiaya göre, Al-Tubaigy, cesedi parçalarken beraberinde bulunanlara müzik dinlemelerini tavsiye etti. Yine haberde yer alan iddiaya göre, parçalama işlemi 7 dakika sürdü.

Türk yetkililerin elinde olaya ilişkin kayıtların bulunduğu belirtildi.

"Ses kaydı var" iddiası

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsoluğuna girdiği 2 Ekim'den bu yana kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne dair ses kaydı ve video görüntüleri bulunduğu iddia edilmiş, bu iddiaların sahibi de isimlerini vermeden ABD basınına konuşan Türk yetkililer olduğu yazılmıştı.

Washington Post'a konuşan bir yetkili ses kaydına ilişkin şunları söylemişti:

"Ses kaydı, içeri girmesinin ardından Cemal'in başına neler geldiğini ortaya koyuyor... (Kaşıkçı'nın) ve Arapça konuşan diğer başka adamların sesini duyabiliyorsunuz. Nasıl sorgulandığını, işkenceye uğradığını ve sonra da öldürüldüğünü dinliyorsunuz."

t24

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile