Hz. Hüseyin'in Küçük Kızı Hz. Rukiyye'nin Şehadeti...

Hz. Rukiyye şehit olduğunda henüz üç veya dört yaşlarındaydı.

Hz. Hüseyin'in Küçük Kızı Hz. Rukiyye'nin Şehadeti...
Hz. Hüseyin'in Küçük Kızı Hz. Rukiyye'nin Şehadeti... Zehra

Hz. Hüseyin'in Küçük Kızı Rukiyye'nin Şehadeti

Hz. Rukiyye şehit olduğunda henüz üç veya dört yaşlarındaydı. İmam Hüseyin küçük kızı Rukiyye'yi çok severdi. O da babasına çok düşkün bir kız çocuğuydu. Hz. Rukiyye, Aşura günü babasının ve diğer Kerbela yiğitlerinin şehit edilişinden sonra; esirler ile beraber Şam’a götürüldü. Devamlı babasının nerde olduğunu soruyordu. Ona "baban yolculuğa çıktı" diyorlardı. Şam harabesinde bir gece babasını rüyasında gördü. Kalkınca şiddetle ağladı ve babasını istedi. Her ne yaptıysalar da onu susturamadılar. Rukiyye’nin ağlamasından orada olan herkes etkilendi. Yüzlerine ve başlarına vurarak ağlamaya başladılar.

Yezit sesleri duyunca neler olduğunu öğrendi. İmam Hüseyin'in kesik başını bir tepsinin içine koydurdu. Rukiyye'ye götürmelerini emretti. Hz. Rukiyye tepsiyi görünce "Ben yemek istemiyorum, babamı getirin bana’" dedi. "Bu senin baban dediler." Tepsinin örtüsünü kaldırdı. Babasının başını görünce; kesik başı minik ellerine alarak, bağrına bastı ve şöyle dedi:

"Babacığım! Seni kim kendi kanına boyadı? Babacığım! Boğazını kim kesti? Babacığım! Kim beni küçük yaşta yetim bıraktı? Babacığım! Keşke bu günden önce öleydim de sakallarının kanınla boyandığını görmeseydim!"

Minik elleri ile babasının kana boyanan yüzünü, silip, sakallarını düzeltiyordu. Ve Hz. Rukiyye bu sözlerinin ve babasının kana boyanan yüzünü silerken, bir an dayanamadı gözyaşları arasında bayıldı. Kaldırmak için yanına koştuklarında öldüğünü fark ettiler. Ehlibeyt'in feryadı daha da yükseldi. Ağıtlar öylesine kederliydi ki, sesleri duyan Şam halkı ellerinde olmadan gözyaşlarına boğuluyorlardı. Hz. Rukiyye Şam harabelerine toprağa verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Elif Çakır Yazdı: Mülakat sınavıyla liyakat tespit edilir mi
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.
Mustafa İslamoğlu: İslamcılık benim için ömrümün en büyük hayal kırıklığıdır ve kendimi de sorumlu hissediyorum.