Diyanet, Manevi Danışmanlık Ulusal Meslek Standardı’nı Yayınladı: Mücahit Gültekin Bu Haberi Değerlendirdi: İmamla Müezzinin Aşkına Kim Karışabilir Ki?

Diyanet İşleri Başkanlığı çeşitli yerlerde görev yapacak manevi danışmanlar için bazı talimatlar hazırladı. Talimatlar arasındaki cinsel yönelimlere saygı duyulması gerektiği belirtildi. Mücahit Gültekin Bu Haberi Değerlendirdi.. İmamla Müezzinin Aşkına Kim Karışabilir Ki?

Diyanet, Manevi Danışmanlık Ulusal Meslek Standardı’nı Yayınladı: Mücahit Gültekin Bu Haberi Değerlendirdi: İmamla Müezzinin Aşkına Kim Karışabilir Ki?
Diyanet, Manevi Danışmanlık Ulusal Meslek Standardı’nı Yayınladı: Mücahit Gültekin Bu Haberi Değerlendirdi: İmamla Müezzinin Aşkına Kim Karışabilir Ki? Zehra

Diyanet İşleri Başkanlığı çeşitli yerlerde görev yapacak manevi danışmanlar için bazı talimatlar hazırladı. Talimatlar arasındaki cinsel yönelimlere saygı duyulması gerektiği belirtildi. Mücahit Gültekin Bu Haberi Değerlendirdi..  İmamla Müezzinin Aşkına Kim Karışabilir Ki? 

İşte Diyanetin açıklaması ile ilgili haber:

Hürriyet'te Meltem Özgenç'in imzasıyla yayımlanan habere göre, manevi danışmanlara ilişkin şartlar özetle şöyle belirlendi:

"Danışanların bilgilerinin gizlilik ve güvenliğini sağlamaya yönelik erişim önlemlerini alacak. Danışanın destek almak istediği konu kendi uzmanlık bilgisinin dışında farklı uzmanlık gerektiriyorsa ilgili birime yönlendirecek.

Danışanın yaşadığı ortamda karşılaştığı hayatını olumsuz etkileyecek (aile içi şiddet, ihmal, istismar ve benzeri) durumları ilgili kuruma iletecek.

Aldığı geri bildirimlere göre danışanın manevi danışmanlık ihtiyacının giderilip giderilmediğini belirleyecek.

Danışmanlar geri bildirimlere ve eleştirilere açık olacak, hizmet alanların sosyal, kültürel, etnik, cinsel yönelim, cinsel kimlik ve engel durumlarına duyarlı olacak, kendi beden ve ruh sağlığını koruyacak. Olaylar ve durumlar karşısında esnek ve tutuma sahip olacak.

Bu haber üzerine Mücahit Gültekin hocanın sosyal medya hesabında yaptığı değerlendirme şöyle:

LGBT örgütlerin her yıl yaptıkları “onur” yürüyüşü bundan üç yıl önce Ramazan ayına denk gelmişti. İstanbul’dan bir STK’mız aramış ve bu gösteriye bir basın açıklamasıyla tepki göstermemiz gerektiğini söylemişti. Ben şöyle bir cevap verdim: Eğer bu konuda ciddiyseniz, orada yürüyen/yürüyecek olan kişilere değil, onların orada yürümesinin legal dayanağı olan İstanbul Sözleşmesi gibi hukuki metinlere tepki göstermelisiniz.

Tabii ki böyle bir şey olmadı. Ne İstanbul Sözleşmesi’ne, ne TCK 102-105’e, ne de 6284 Sayılı Kanun’a tepki gösterebildiler.

O yıl Ramazan ayında LGBT örgütler Taksim’de yürüdüler ve şöyle bir pankart açtılar: “Receple Şaban’ın Aşkına Ramazan Karışamaz.”

Hayatımda gördüğüm en etkili pankartlardan biriydi. Bizim bu ülkedeki durumumuzu bundan daha iyi açıklayan bir söz olamazdı: Bizi zerre kadar umursamıyorlardı, zerre kadar… Ne inancımızı, ne iktidarımızı, ne tarihimizi, ne milliyetçiliğimizi, ne İslamcılığımızı. Sayısal çokluğumuzun hiç bir önemi yoktu. Çünkü bizim dünyanın en saçma sapan konularıyla uğraştığımızı biliyorlardı. Cemaatlerin kendi rantlarının peşinde koştuğunu biliyorlardı. Bizim kendi egolarına odaklanmış, mezhepçi-meşrepçi-hizipçi-vitrinci megaloman tipler olduğumuzu biliyorlardı. Okumayan, araştırmayan, sorgulamayan, “mehter gazıyla” kendinden geçebilen ‘tarih dışı’ tipler olduğumuzu biliyorlardı.

Bizim artık “hayır” diyemeyecek kadar dünyevileştiğimizi biliyorlardı. 
*
Diyanet İşleri Başkanlığı Manevi Danışman Ulusal Meslek Standardı’nı yayınlamış. Manevi danışmanlar cinsel yönelimlere “duyarlı” olacaklarmış.

Hayırlı olsun.

İmamla müezzin’in aşkına kim karışabilir ki?

*
Belgenin aslına diyanetin sitesinden ulaşabilirsiniz ( "3.4. Tutum ve Davranışlar" 6. maddeye bakınız.Sayfa:17)

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır