Oslo’nun Yıldönümünde… Filistin Davasını Bitirmek İçin ABD Darbesi

Daha sonra görüşmelerin ana konusu” Sizi nasıl bir metotla öldüreceğimizi sizinle görüşüyoruz” olacak.

Oslo’nun Yıldönümünde… Filistin Davasını Bitirmek İçin ABD Darbesi
Oslo’nun Yıldönümünde… Filistin Davasını Bitirmek İçin ABD Darbesi Zehra

1 Eylül 1993…  Tam olarak 25 yıl önce. Filistin Başkanı Yaser Arafat ve Dönemin Siyonist İşgalci başbakanı İshak Rabin Washington’ da Osla Anlaşmasını imzaladı.

25 yıl.  Herkesin kabul edeceği gibi zaman içinde siyonist işgalciye Oslo Anlaşmasında ittifak sağlanandan fazlası verildi. Filistinlilerden de ittifak sağlananlardan fazlası alındı.

Oslo Anlaşmasının 25. Yıldönümünde Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington temsilciliği kapatıldı. Oslo Anlaşmasına göre FKÖ, Filistin Halkının resmi temsilcisi olarak kabul edilmişti.

ABD aylar öncesinden FKÖ’yü, büroyu kapatmakla tehdit etmeye başlamıştı. Ama büronun kapatılmasının arkasındaki sebep oldukça önemli. Bu sebep, ABD Ulusal Güvenlik Müsteşarı ve beyaz sarayın dış ilişkilerini yürüten John Boston’un konuşmalarının satır aralarından anlaşılıyor.

Bolton’nun sözlerinden, büronun kapatılmasının öncelikli sebebi olarak, FKÖ’nün Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesinde, siyonist işgalci aleyhine bir araştırma açılması çabası olduğu anlaşılıyor.

İkinci sebep ise Mahmud Abbas Yönetiminin, Siyonist işgalcilerle görüşme masasına oturmaması.

Bu iki sebep iki sonucu çıkarmak mümkün:

Bir, siyonist İsrail ve ABD, işgalci oluşumun insanlık ve savaş suçu işlediğini itiraf ediyor. Siyonist işgalciler mahkemeye çağrılmaktan ve araştırma açılmasından korkuyor. Çünkü işledikleri suçlar savaş suçlarını bile aştı.

İki, Filistinlilerin cezalandırılma eylemleri aylar önce UNRWA ödemelerinin kesilmesi ile başladı. Filistin hastanelerine yardımın kesilmesi ile devam etti. Sonunda FKÖ’nün bürosu kapatıldı.

Tüm bunların sebebi Filistinlilerin mevcut şartlarla Siyonistlerle görüşme masasına oturmaması idi. Bu da Filistinli Direniş gruplarının kararlılığı,  Filistin Halkının Direniş eylemlerini yükseltmesi ve Kudüs intifadası sayesinde oldu.

ABD’nin yaptığı tüm eylemler, Filistinlileri, görüşmeden başka her şeye benzeyen, görüşme masasına oturmaya mecbur etmek için yapılıyor. Görüşmelerin ana konusu sonra Kudüs’ü unutturmak olacak. Sonra Filistin dışındaki Filistinlilerin dönüş hakkı unutturulacak. Daha sonra görüşmelerin ana konusu” Sizi nasıl bir metotla öldüreceğimizi sizinle görüşüyoruz” olacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.