İbrahim Eser Yazdı: Muharremdir Cihan Ağlar...

Muharremdir Cihan Ağlar. Muharremin gelişiyle birlikte Şahı Şehid Hüseyn'in direniş, cihad, kıyam ve şehadetle neticelenen yüce kutsal davası gündeme oturur.

İbrahim Eser Yazdı: Muharremdir Cihan Ağlar...
İbrahim Eser Yazdı: Muharremdir Cihan Ağlar... Zehra

Ey yolumuzu aydınlatan ulu çınarlar, gönül ve fikir adamları, ilim ve kültür dünyamızın yıldızları, yolumuzu aydınlatan kandiller, ey gönlümüzü şenlendiren deniz fenerleri, yolumuza ışık olan gönül erleri, istikametimizi belirlemeye katkıda bulunan, rotamızı tayin etmede öncülük eden,ufkumuzu aydınlatan ve bize öncülük eden Ehli Beytin mümtaz şahsiyetli erleri, imamları başta Şahı Kevneyn Hz.Muhammad, Şahı Merdan Hz.Ali, Şahı Şehid Hz.Hüseyn olmak üzre hepinize derin saygı, hürmet ve sonsuz selamlar olsun.

Ve sizlerin bu mübarek ve mutahhar kutsal yolunu sürdürenlere de selam olsun.Kerbela Şairi Fuzuliye, ve yine gönüllerimizi tezyin eden, zihinlerimizi aydınlatan fikir ve düşünce adamları olan Yunus'a, Mevlana'ya Hacı Bektaşı Veli'ye  çağın putkıran İ.Humeyni'ye, Şeyh Said'e, Seyyid Kutub'a ve isimlerini sayamadığım tüm Allah yolunun gerçek sadık, samimi ve ihlaslı kullarına selam olsun.

Muharremdir Cihan Ağlar. Muharremin gelişiyle birlikte Şahı Şehid Hüseyn'in direniş, cihad, kıyam ve şehadetle neticelenen yüce kutsal davası gündeme oturur.

Her Muharrem geldiğinde  gönüller mahzunlaşır, gözler yaş dolar. Yüreklere hüzün çöker. Gönüllere darlık gelir. Kerbela'nın trajik ızdıabı sineleri dağlar. Ceddi Muhammedin Dinine kendini feda eden, kurban eden o yüce can, o şahı şehid, o şehidlerin şahı/efendisinin matem ayı/günleridir.

Peygamberin biricik yadigarı, temiz/pak/saf/berrak Fatıma'nın gülü/canıdır. Haydarı kerrar, şahı merdan, Allah'ın aslanının, yigitlerin, gönül adamlarının, erdemli/onurlu/faziletli ve kamil insanlarının, mana ve ruh derinliğine ermiş hikmet/bilgelerin, ilmi ledün sırrına ermiş,mazhar olmuş, ariflerin şahının, Hayber Fatihinin canıdır. O can ki, bir yigit, şahid, şehid bir er, erdemli kişidir.

Her Muharrem geldiğinde, bir hüzün çöker gönüllere, yüreklere darlık gelir. Her ne kadar bedenler burdaysada akıl ve gönül ler Kerbela'da.

Kerbela mahzun, yürekler mahzun, gönüller hüzünlüdür. Öte yandan iktidarın/saltanatın/gücün vermiş olduğu şarhoşluğun, mevki ve makamın, şan ve şöhretin, mal ve mülkün kısacası masa, kasa, nisa, şehvetin cazibesine kapılmış, yenik düşmüş, manayı, vicdanı, insafı, şefkatı, iyiliği, hürmeti, himmeti, hizmeti, acı duygusu ve merhameti unutmuş koca bir karabulut. Evet, karabulut.Bu karabulutların getirdiği kasırga, tufan, sadece şahı şehidi almakla kalmamış kundaktaki bebek olan Ali Asgar'a kadar o asil, o soylu, o saf, pak, temiz, tertemiz masum canların hepsine kastetmiştir.

Günlerce aç, susuz, ilaçsız bırakılmış, sonra da hırsını alamayıp, zehirli oklarıyla ve kanlı kılıçlarıyla o masumlara akla hayale gelmedik eziyetler işkenceler ederek çoğunun kanını Kerbela toprağında akıtmış, bir kısmını köle pazarlarında satmışlar ve bir kısmını da Şam zindanlarında esir/mahkum etmişlerdir. Bu trajediye yüreklerdeki sızı dayanmaz, söz tükenir anlatmaz, kalem susar yazmaz, akan sular durur akmaz, vicdanlar ağlar dinmez.

Ehli Beytin ruhu şad olsun, onları seven canların gönülleri şen olsun, yüreleri neşe dolsun, aşk olsun.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
irem derin     2018-09-11 öncelikle böyle önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. Yazının içeriği incelendiğinde makale formatına hiç uygun değil. konu bütünlüğü sağlanamamış. Eş anlamlı kelimelerin kullanılmasıyla konuyu anlamak bir yana sözlük okunuyor hissiyatı veriyor okuyucuya.Yazarın konuya hakim olması için ezber ifadeler yerine tafsilatlı araştırmaya girmesi lazım.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Türkiye’de Cevdet Said’in ‘Bireysel ve Toplumsal Değişimin Yasaları’ Kitabı Okundu…
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır
Dr. Şehit Fethi ŞAKAKİ Yazdı: Sünnilik ve Şialık yapay bir kavgadır