İran’a göre Türkiye- İran ve Rusya zirvesi: ‘Bölge ötesi güçlere’ karşı koymak adına önemli fırsat

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla Tahran’da düzenlenecek üçlü Suriye zirvesinin bölge dışındaki güçlere karşı koymak adına önemli bir fırsat olacağını söyledi.

İran’a göre Türkiye- İran ve Rusya zirvesi: ‘Bölge ötesi güçlere’ karşı koymak adına önemli fırsat
İran’a göre Türkiye- İran ve Rusya zirvesi: ‘Bölge ötesi güçlere’ karşı koymak adına önemli fırsat Zehra

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katılımıyla Tahran’da düzenlenecek üçlü Suriye zirvesinin bölge dışındaki güçlere karşı koymak adına önemli bir fırsat olacağını söyled

Suriye ordusu, Rusya ve İran’ın desteğiyle önümüzdeki günlerde cihatçı grupların elindeki son vilayet olan İdlib’i almak için operasyon başlatmaya hazırlanıyor.Birleşmiş Milletler rakamlarına göre bölgede bulunan 2.5 milyon sivilin güvenliğiyle ilgili endişeler yarın Tahran’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından masaya yatırılacak.

AA’nın haberine göre, Kasımi yaptığı yazılı açıklamada, yarın Tahran’da düzenlenecek Suriye konulu üçlü zirve hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kasımi, zirvenin, Astana süreci olarak bilinen Suriye’deki soruna çözüm bulmak adına izlenen siyasi sürecin devamı olarak dünyanın ilgi odağı haline geldiğini belirtti.

Zirvenin Suriye’deki soruna siyasi yollarla kökten çözüm getirmek açısından son derece önem taşıdığının altını çizen Kasımi, “Zirve, bölgenin etkili üç büyük ülkesi arasındaki etkileşimin en yüksek seviyeye taşınarak sürdürülmesi ve özellikle ekonomi alanında ikili ve çok taraflı iş birliğine zemin hazırlaması bakımından önem arz etmektedir” dedi.

Zirvenin bölge dışındaki güçlere karşı koymak ve stratejik politikalar geliştirmek adına da önemli bir fırsat olacağını vurgulayan Kasımi, şunları kaydetti: “Zirve her üç ülkenin bölge ötesi bir gücün hırs ve tamahları ile karşı karşıya olması bakımından oldukça önemlidir. Bu üç ülke bağımsızlık yanlısı oldukları ve bu bölge ötesi gücün tek taraflı dayatmalarını kabul etmedikleri için çeşitli yaptırımlara maruz kaldı. Şüphesiz ortak hedefler, zalimce yaptırım ve tehditlere karşı koymada bu üç ülke arasında uyum ve entegrasyona neden olacaktır.”

diken

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Atasoy Müftüoğlu Yazdı: Konfor/çıkar/iktidar alanına kapanmak, entelektüel özgürlükten vazgeçmek demektir.
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile
Cihan Aktaş yazdı: Toplumsal cinsiyet ve aile